انواع پروتز ها

انواع پروتز سینه و صورت و برسی کیفیت های آن ها

انواع پروتز امروزه مورد استفاده افراد قرار می گیرد، که در حال حاضر بسیاری از آن ها در زمینه ی زیبایی را می شناسیم از پروتز لب و مو گرفته تا پروتز های اندام های از دست رفته جهت کمک به افراد همه و همه جزو پر کاربردترین عمل های جراحی قرار گرفته اند. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پروتز صحبت کنیم و کاربرد آن ها را مشخص کنیم.

انواع پروتز ها

انواع پروتز ها

پروتزهای اولیه فقط به عنوان جایگزینی برای اندام ها و دندان و سایر اجزای از دست رفته محسوب می شدند، تا این که با گذشت زمان این پروتز ها در واقع انواع و شکل های مختلفی به خود گرفتند، به طوری که اکنون به عنوان یکی از عوامل زیبایی محسوب می شوند.

در حالت کلی پروتز یک جسم خارجی است که افراد برای حجم دهی به قسمت های مختلف بدن خود از جمله سینه ها و باسن و لب و حتی گونه استفاده می کنند. این پروتز ها انواع مختلف دارد که عبارتند از: پروتز بازو و پا: این پروتزها به عنوان جایگزینی برای اندام های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرند که امروزه انواع مختلف پروتزهای متحرک بدن برای کمک به افراد صدمه دیده وجود دارد.

پروتزهای زیبایی: پروتزهای زیبایی جهت بهبود یا کمک به عملکرد بدن طراحی نشده اند، بلکه صرفا برای زیبایی ظاهر در قسمت هایی از بدن مثل لب و گونه یا سینه و باسن استفاده می شوند.

انواع پروتز سینه

امروزه زیبایی ظاهری از اجزای صورت گرفته تا اندام ها یکی از بزرگ ترین دغدغه های جوانان است که به موجب آن بزرگ کردن سینه هم در این بین یکی از متداول ترین و شایع ترین جراحی های زیبایی در دنیا شده است. به طوری که در آمریکا طی دو سال جراحی پروتز سینه جزو اولین و شایع ترین جراحی های زیبایی محسوب می شد و سایر جراحی مثل جراحی زیبایی بینی  بعد از آن جزو محبوب ترین ها قرار گرفتند.

پروتزهای سینه در سایزهای مختلف ساخته می شود و براساس برجستگی و فرمی که ایجاد می کنند با هم تفاوت هایی دارند بنابراین هر فردی که تمایل به انجام این جراحی داشته باشد برای اندازه و فرم مورد نظر و مناسب خود دارای انتخاب های مختلفی است. پروتز های سینه در دو نوع وجود دارند: پروتز نمکی پروتز و سیلیکونی با ژل سیلیکونی مخصوص پر شده اند پروتزهای سیلیکونی خود از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته پروتز های گرد و قطره اشکی  تقسیم می شوند.

انواع پروتز دندان

از کاربرد پروتزهای دندان باید به جایگزینی دندان از دست رفته ودرواقع انجام کارکرد دندان اصلی اشاره کرد. نحوه اتصال پروتزهای دندان نیز در دهان متفاوت است این نوع پروتز ها معمولا توسط خود دندان یا از طریق ایمپلنت های دندان یا توسط عضلات دهان در محل خود قرار می گیرند و ثابت می شوند.

پروتزهای دندان نیز به دو نوع پروتز ثابت و پرتز متحرک تقسیم بندی می شود. پروتز ثابت درواقع همان روکش دندان است که در حالت چسبیده به دندان های  دیگر یا ایمپلنت در دهان متصل می شوند و قابلیت جا به جایی ندارند و فقط دندانپزشک قادر به خارج کردن این پروتز ها هستند. به همین دلیل است که به عنوان پرتز ثابت شناخته شده اند برای ثابت نگه داشتن این نوع پروتز های دندان در محل دندان از دست رفته از موادی مثل چسب و پیچ استفاده می کنند.

برای نوع دیگر یعنی پروتز متحرک یا دست دندان هم می توان به دندان های مصنوعی اشاره کرد که به سادگی قابل جا به جایی هستند و به راحتی می توان آن را داخل دهان گذاشت یا از دهان خارج کرد که مانند نامشان برخلاف پرتز های ثابت قابلیت جا به جایی دارند. اگر همه ی دندان های فرد کشیده شده باشد یا از بین رفته باشد پروتز متحرک کامل می تواند بهترین گزینه به عنوان جایگزین باشد.

انواع پروتز لب

انواع پروتز لب

یکی از روش های پر طرفدار در زمینه زیبایی در دنیای پزشکی پروتز لب می باشد که به بزرگ و برجسته شدن لب ها کمک می کند و با استفاده از آن می توان فرم لب ها را کاملا عوض کرد. پرتز لب زیبایی چهره را تا چند برابر بیش تر می کند به طوری که امروزه دختران جوان و بانوان نسبت به لب های کم حجم خود احساس خوشایندی ندارند و با  انواع پرتز لب سعی در ایجاد تغییر در ظاهر خود دارند.

پروتز لب انواع مختلفی دارد و در واقع به دو روش کلی پروتز لب انجام می پذیرد: روش های موقت و روش های دائمی. البته باید بدانید پروتز لب چه به صورت دائمی و چه به صورت موقت پس از مدتی برجستگی لب را کم تر می کند.

حجم دهی دائمی لب

پروتز دائمی از گذشته تا به امروز یکی از طبیعی ترین و بهترین روش های  پر کردن و برجسته سازی یا تقویت لب ها ، بوده است که از طریق تزریق چربی بوده است و طی آن چربی از نقاط دیگر بدن خارج شده، تمیز می شود و به لب ها تزریق می شود.

 از روش های دیگر حجیم سازی لب می توان به پرکننده های اسید هیالورونیک است اشاره کرد که خود یک ماده طبیعی در بدن است، پرکننده های اسید هیالورونیک برای افزایش حجم و فرم دادن لب به لب تزریق می شود. تزریق کلاژن به لب نیز یکی دیگر از این روش ها است این کار با استفاده از پروتئین های طبیعی کلاژن که مخصوص بدن است صورت می گیرد.

انواع پروتز چانه

یکی از تاثیر گذار ترین عمل های زیبایی زاویه دار کردن صورت است که با پروتز چانه انجام می شود این نوع پروتز ها یکی از محبوب ترین پروتز هایی است که بر روی صورت انجام می دهند تا به کمک آن اعضای صورت را زیبا تر نشان دهند.

چانه یکی از مهم ترین قسمت های صورت است که نقش پر رنگی در زیبایی ظاهری و قرینه سازی اجزای صورت دارد و در حقیقت پس از بینی مهم ترین نقش در متعادل کردن دو نیم رخ دارد،  به همین دلیل اکثر افراد این دو عمل زیبایی را به صورت هم زمان انجام می دهند.

انواع مختلف پروتز چانه وجود دارد برخی از عمل ها به پرتز های بزرگتر و برخی به پرتز های ظریف و باریک متناسب با چهره نیاز دارند. علاوه بر این ایمپلنت‌های چانه هم هستند که می‌توانند در ابعاد  بسیار کوچک باشند و فقط قسمت کوچکی از چانه را برجسته کنند.

انواع پروتز مو

خوش بختانه امروزه هم برای مردان و هم بانوان که دچار بیماری های ریزش مو می شوند می توانند به راحتی از طریق پروتز مو قسمت های کم موی سر یا خالی شده را از طریق این پروتز ها بپوشانند، پروتز مو در حقیقت راهی برای داشتن موهای پرپشت است.

پروتز مو صفحه ای توری شکل است که با تکنولوژی نانو مو های طبیعی انسانی به صورت تار به تار داخل این صفحه ی توری قرار گرفته است. کاربرد این پروتز ها مانند گیس است ولی درعین حال تفاوت هایی دارند استفاده از این پروتز های مو عوارضی ندارد با این که استفاده ی دائمی از کلاه گیس ها باعث حساسیت های پوست و مو می شوند.

پروتز مو هم مانند دیگر پروتز ها انواع مختلفی دارد که عبارت اند از: پرتز کامل مو که مخصوص کسانی است که مو های خود را به صورت کامل از دست داده اند، پروتز مو توری که این پروتز ها به دلیل توری بودن اجازه تنفس به پوست سر را می دهد و ماندگاری بالایی نیز دارند علاوه بر این دو نوع نوع دیگری از پروتز وجود دارد که برای پوست های حساس استفاده می شود و برای افرادی که حساسیت های پوستی دارند مناسب است.

انواع پزشکی آن

انواع پزشکی آن

پروتز های پزشکی نوعی دیگر هستند که فقط با دستور پزشک می توان از آن استفاده کرد و هزینه ی بسیار بالایی نیز دارند این پروتز ها برای بیماران نیز مناسب است. پروتز دور پوست یکی دیگر از انواع پروتز مو هستند که معمولا برای قسمت پشت سر استفاده می شود و مناسب افرادی است که موهای قسمت پشت سر خود را از دست دادند این پروتز نیز ماندگاری بسیار بالایی دارد و می شود از آن به عنوان پروتز روزانه استفاده کرد و پروتز جلو تور که خط رویش مو به صورت کاملا طبیعی دارند به طوری که از موی طبیعی قابل تفکیک نیست.

قیمت انواع پروتز لگن

یکی از پروتز هایی که برای سلامتی و در جهت بهبود و جایگزینی اندام های از دست رفته استفاده می شود پروتز لگن است که بر اساس نوع و تفاوت هایی که دارد و حتی بر اساس نیاز هر فرد قیمت های متفاوتی دارد این پروتز ها در واقع نوعی مفصل مصنوعی است که از جنس فلز بوده و در درمان شکستگی ها کمک می کند.

این پروتز ها از چند قطعه فلزی تشکیل شده یک پایه که روی استخوان قرار می گیرد و یک قسمت توپی شکل که بر روی پایه قرار گرفته و باعث تعادل می شود این پروتز ها در ایران نسخه ی تقلبی ندارد و هزینه آن از دوازده تا هجده میلیون تفاوت قیمت دارد.

انواع پروتز سینه

پروتزهای آب نمکی که این نوع پروتز ها به صورت ساختار های توخالی ساخته شده اند اما در هنگام عمل جراحی با آب نمک یا همان نرمال سالین پر می شوند. پروتزهای سیلیکونی که با ژل های سیلیکونی مخصوص پر می شوند و در واقع بافت محکم این پروتز ها به گونه ای ساخته شده است که سخت بودن آن کم حجم شدن از طریق پارگی و یا نافرم شدن و پخش شدن ژل را به کمترین حالت ممکن می رساند. این پروتز های سیلیکونی به دلیل طبیعی تر بودن نسبت به پروتز های نمکی در بین افراد محبوبیت و کاربرد بیشتری دارند.

محل قرار گیری در سینه

محل قرار گیری پروتز سینه هم متفاوت است که بسته به نظر پزشک به چند شکل در محل های مختلف  قرار میگیرد این روش ها عبارت اند از: زير عضله اي كامل که مرسوم ترین روش است و از افتادگی سینه جلوگیری می کند، زير غده اي، ساب فاسيال، دوگانه، زیر عضله ای نسبی قرار می گیرند.

سوالات متداول انواع پروتز

سوالات متداول انواع پروتز

پروتز های دندان چه کار کردی دارند؟

کاربرد پروتزهای دندان باید به جایگزینی دندان از دست رفته ودرواقع انجام کارکرد دندان اصلی اشاره کرد.

پروتز مو چیست؟

پروتز مو صفحه ای توری شکل است که با تکنولوژی نانو مو های طبیعی انسانی به صورت تار به تار داخل این صفحه ی توری قرار گرفته است.

پروتز سینه چند نوع است؟

پروتزهای آب نمکی که این نوع پروتز ها به صورت ساختار های توخالی ساخته شده اند و پروتزهای سیلیکونی که با ژل های سیلیکونی مخصوص پر می شوند.

پروتز متحرک برای دندان به چه صورت است؟

برای نوع دیگر یعنی پروتز متحرک یا دست دندان هم می توان به دندان های مصنوعی اشاره کرد که به سادگی قابل جا به جایی هستند و به راحتی می توان آن را داخل دهان گذاشت یا از دهان خارج کرد که مانند نامشان برخلاف پرتز های ثابت قابلیت جا به جایی دارند. اگر همه ی دندان های فرد کشیده شده باشد یا از بین رفته باشد پروتز متحرک کامل می تواند بهترین گزینه به عنوان جایگزین باشد.

جنس انواع پروتز ها چیست؟

پروتزهای آب نمکی که این نوع پروتز ها به صورت ساختار های توخالی ساخته شده اند اما در هنگام عمل جراحی با آب نمک یا همان نرمال سالین پر می شوند. پروتزهای سیلیکونی که با ژل های سیلیکونی مخصوص پر می شوند و در واقع بافت محکم این پروتز ها به گونه ای ساخته شده است که سخت بودن آن کم حجم شدن از طریق پارگی و یا نافرم شدن و پخش شدن ژل را به کمترین حالت ممکن می رساند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *