عمل تمپانوپلاستی

تمپانوپلاستی گوش چقدر هزینه دارد؟ معرفی بهترین متخصص تمپانوپلاستی ایران

تمپانوپلاستی یکی از جراحی های مربوط به گوش می باشد که متخصص در این زمینه به عمل جراحی ترمیم پارگی پرده ی گوش می پردازد. خوشبختانه در کشور ما متخصصین زیادی در زمینه های مختلف وجود دارند که متخصصین تمپانوپلاستی نیز جزئی از آن ها می باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با این تخصص بیشتر آشنا کنیم.

  • نکته : اگر تصمیم به عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) دارید، می توانید در مشهد و سرتاسر ایران از تخفیف بسیار ویژه ای برای این مورد بهرهمند شوید.
عمل تمپانوپلاستی

عمل تمپانوپلاستی چیست؟

برای پاسخ به پرسش تمپانوپلاستی چیست باید گفت که اگر فردی به هر دلیلی دچار پارگی پرده گوش شده باشد متخصص مربوطه عمل تمپانوپلاستی را برای او تجویز می کند. آسیب پرده گوش و پارگی اون باعث می شود که شنوایی فرد دچار مشکل شود یا این که سرگیجه داشته باشد. همچنین پارگی پرده گوش باعث بروز مشکلات دیگری مانند عفونت گوش میانی و ترشحات از گوش می شود. عمل تمپانوپلاستی عملی است که مخصص گوش و حلق و بینی به جراحی گوش می پردازد و با تراشیدن استخوان پشت گوش به خارج کردن استخوانچه های عفونی و معیوب می پردازد.

افراد باید همواره مراقب سلامتی جسم خود باشند و از اعضای حساس مثل چشم و گوش بسیار مراقبت کنند. عوامل زیادی مانند فشار زیاد آب هنگام شنا کردن، ورود مواد اسیدی و شیمیایی به داخل گوش، تغییر ناگهانی فشار هوا مثل پرواز با هواپیما یا غواصی، صدای بلند و ناگهانی مثل انفجار، ضربه شدید به گوش یا سر، ورود جسم خارجی به گوش، عفونت گوش میانی، می تواند باعث پارگی پرده گوش بشود و نیاز به عمل تمپانوپلاستی داشته باشد.

روش های این عمل

تمپانوپلاستی به دو روش مختلف انجام می شود. روش اول تمپانوپلاستی با میکروسکوپ است که در این روش، که معمولا با شکست مواجه خواهد شد تنها یک زاویه ی گوش با میکروسکوپ قابل دیدن است و اگر در زوایای دیگر مشکل وجود داشته باشد پزشک از آن ها با خبر نخواهد شد. روش دوم تمپانوپلاستی با آندوسکوپ است که در آن از لیزر استفاده می شود و مجاری گوش را با زاویه ی ۳۰ تا ۹۰ درجه می توانند مشاهده کنند و اگر مشکلی وجود داشت آن را بر طرف کنند.

بعد از تمپانوپلاستی بیمار حتما باید مراقبت هایی مانند عوامل گفته شده در زیر انجام بدهد. داروهای تجویز شده توسط پزشک مخصوصا آنتی بیوتیک ها را منظم مصرف کند و در صورت لزوم از سمعک  استفاده نماید و همچنین از مطلع کردن پزشک در صورتی خون ریزی بعد از گوش بعد از عمل و گذشت چند روز فراموش نکند. بیمار باید به یاد داشته باشد که  پرهیز کردن از فین کردن در هفته ی اول جراحی امری مهم است و بعد از جراحی گوش تا خوب شدن و بهبود یافتن کامل گوش از ورود آب به گوش باید جلوگیری شود و اگر تا ۵ هفته بعد از جراحی در گوش صدایی احساس کردید عمری طبیعی است و نباید نگران شود و همچنین حتما باید از برداشتن وسایل سنگین با وزن بیش از دو کیلو گرم دوری شود.

افراد بعد از انجام عمل تمپانوپلاستی بر روی گوششان شنوایی شان کم می شود که این امری طبیعی است و نباید نگران باشند زیرا بعد از مدتی این وضعیت بهبود یافته و فرد شنوایی خود را باز می یابد و بیمار باید برای انجام معاینات حتما به پزشک مراجعه کند و در این زمینه سهل انگاری نکند و بهتر است بیمار بعد از عمل جراحی تمپانوپلاستی از سفر با هواپیما جلوگیری کند، این افراد همچنین باید مراقبت دمیدن باد در گوش خود باشند و با دهان باز و عطسه و سرفه کند تا فشار وارد گوش ها نشود.

بیماری که تحت عمل تمپانوپلاستی قرار گرفته است باید از داروهایی که باعث انعقاد خون می شود جلوگیری کند زیرا این دارو ها باعث اختلال در خون می شود و ممکن است خون ریزی در ناحیه ی عمل شده را به دنبال داشته باشد.

در آخر باید گفت که بیمار باید از خوابیدن بر پهلو و شکم جلوگیری کند و به صورت طاق باز حتما بخوابد و بهتر است با زاویه ی ۳۰ درجه بخوابد چون کمک زیادی به بهبود و کاهش تورم بعد از عمل می شود. بسیاری از افراد علاقه دارند که قبل از این که تحت جراحی تمپانوپلاستی قرار بگیرند حتما فیلم جراحی تمپانوپلاستی را مشاهده کنند این افراد می توانند به سایت های پزشکی مختلف رفته و این فیلم را ببینند.

  • مقاله باز سازی گوش نیز می تواند در این مورد به شما بسیار کمک کند.
تمپانوپلاستی ماستوئیدکتومی

تمپانوپلاستی ماستوئیدکتومی

اگر مشگل پارگی پرده گوش از حدی بیشتر باشد پزشک عمل تمپانوپلاستی ماستوئیدکتومی را انجام می دهد که در آن پزشک به ترمیم پرده گوش می پردازد و استخوان ماستوئید که جزئی از جمجمه است و احتمالا آسیب دیده است را حذف می کند. به طور دقیق باید گفت که اولین مرحله حذف بافت اضافی کلستاتوما که در پشت پرده گوش است، می باشد و مرحله ی دوم حذف بافت استخوانی آلوده شده و مر حله ی آخر ترمیم دیگر بافت های آسیب دیده است.

احتمال عفونت پس از عمل، نیاز به تجدید عمل، ضعف یا فلج صورت به دلیل آسیب عصبی، سبکی سر یا سرگیجه، از دست دادن شنوایی، خون ریزی گوش، واکنش نامناسب بدن به بی هوشی و … عوامل و مواردی است که پزشک قبل از عمل حتما باید آن ها را بررسی کند و حتما تست های شنوایی و سی تی اسکن و اسکن ام آر آی انجام بدهد. مواردی که پزشک بعد از عمل انجام می دهد تجویز دارو برای جلوگیری از لخته شدن خون، گوشزد به بیمار برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری  از عفونت و تجویز داروی ضد درد می باشد.

این عمل ممکن است به دلایلی دچار عوارضی مانند دردی که با داروهای تجویز شده کنترل نشود، سبکی سر و از بین رفتن تعادل و سرگیجه، قرمزی و تورم یا افزایش درد در گوش، خون ریزی از گوش، خارج شدن مایعات بد بو از گوش و یا علائم جدید و غیر منتظره بشود که بیمار در صورت مشاهده چنین عوارض هایی حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کند و مشکل را با او در میان بگذارد.

عمل تمپانوپلاستی گوش

عمل تمپانوپلاستی گوش

بنابراین همانطور که گفتیم یکی از بیماری ها و مشکلات گوش پارگی گوش می باشد که می تواند برای فرد مشکلاتی به وجود بیاورد و باعث سردرد و سرگیجه و… بشود. تمپانوپلاستی گوش عمل جراحی است که به این موضوع می پردازد و به دو روش به وسیله میکروسکوپ و یا اندوسکوپ انجام می شود. مشکلات گوش بسیار جدی هستند و اگر فردی در ناحیه ی گوش خود احساس درد یا مشکل دیگری داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه کند تا قبل از این که دیر شود و مشکلاتش حاد تر شود پزشک آن را معالجه و درمان کند و باید دقت داشت که حتما باید به یک پزشک متخصص عالی مراجعه شود تا فرد بعد از معالجه دچار عوارض نشود.

عوارض جراحی تمپانوپلاستی

عوارض جراحی تمپانوپلاستی

عمل جراحی تمپانوپلاستی عملی است که بسیار به پزشک و بیمار وابسته است و فرد پزشک و متخصصی که انتخاب می کند حتما باید زبده و ماهر باشد و عمل جراحی را با مهارت کامل انجام بدهد و همچنین خود بیمار باید بعد از عمل توصیه های پزشک را رعایت کند و حتما مراقبت های لازم را انجام بدهد و اگر این دو نکته عملی نشود فرد ممکن است دچار عوارضی مانند وزوز گوش، بروز عفونت، بروز کلستاتوم، فیستول پری لنف، آسیب گوش میانی، عفونت گوش میانی، تنگ شدن کانال گوش، آسیب عصبی صورت، سوراخ شدن پرده گوش، ایجاد چسبندگی در گوش میانی، کم شنوایی یا از دست دادن شنوایی بشود.

هزینه تمپانوپلاستی

هزینه تمپانوپلاستی چقدر است؟

جراحی تمپانوپلاستی توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود و با توجه به دست مزد پزشک ممکن است قیمت های مختلفی داشته باشد. هزینه ی ویزیت و معاینه و جلسات درمان و هزینه ی اجاره ی اتاق عمل و دستمزد متخصص بیهوشی  و … همگی بر روی هزینه ی کلی تاثیر گذار است و فرد می تواند قبل از عمل از مقدار آن جویا شود و از پزشک و یا مسئول مربوطه بپرسد. هزینه جراحی تمپانوپلاستی همان طور که گفته شد به عوامل زیادی بستگی دارد اما باید توجه داشت که قبل از دقت کردن به قیمت حتما بهترین پزشک را انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله Tympanoplasty در ویکی پدیا را که یکی از منابع این مقاله می باشد، بخوانید.

سوالات متداول

سوالات متداول

جراحی تمپانوپلاستی به چه روش هایی انجام می شود؟

در حقیقت این عمل به دو گونه متفاوت انجام می شود که در روش اول با کمک میکروسکوپ عمل اغاز می شود که چندان هم روش جالبی نیست زیرا پزشک همه جوانب را نمی تواند رصد کند. اما در روش دوم از لیزر بهره می گیرند که تمام جوانب قابل دیدن است و ریسک کمتری دارد.

عوارض ناشی از مراقبت نکردن بعد از عمل جراحی چه می باشد؟

عوارض مختلفی را در پی دارد که چند نمونه از ان می تواند اسیب دیدن بخش هایی از گوش، عفونت های مکرر، اسیب دیدن عصب های ان ناحیه، پاره شدن پرده گوش و … باشد.

ایا این عمل درد دارد؟

در حقیقت این عمل طب بیهوشی و یا بی حسی انجام می شود و بیمار هیچ گونه دردی را متوجه نمی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.