سونوگرافی چیست

سونوگرافی چگونه است؟

سونوگرافی یکی از راه های موثر تشخیص بیماری است که در این روش از امواج فراصوت استفاده می کنند. شاید برای شما یا نزدیکانتان تا به امروز بنا به دلیلی ان را انجام داده شده باشند و در کل بدانید که سونوگرافی چگونه است. اما در این مقاله شما  به شناخت تخصصی تری از سونوگرافی خواهید رسید.

سونوگرافی چیست

سونوگرافی چیست

برای پاسخ به سوال سونوگرافی چیست ؟ باید گفت که این روش یکی از راه های تشخیص بیماری است که به آن اکوگرافی، پژواک نگاری و صوت نگاری نیز می گویند. بافت های زیر جلدی بدن مانند عضلات، تاندون ها، مفاصل و اندام های داخلی بدن توسط ان و با استفاد از امواج فراصوت بررسی می شوند.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال و یا سونوگرافی داخل رحم برای تصویر برداری از داخل رحم استفاده می شود و باید گفت که در این روش که یک نوع از سونوگرافی لگن است پزشک با فرو بردن پروب به داخل واژن بیمار به بررسی اندام های داخلی و تولیدمثلی او یعنی تخمدان ها، رحم، لوله های فارپ، گردن رحم و مبهل پرداخته و مشکل و در صورت وجود بیماری آن را تشخیص می دهد. کیست تخمدان، سرطان رحم و … بیماری هایی هستند که ممکن است در اندام های داخلی زنان وجود داشته باشد که از طریق واژینال پزشک می تواند آن ها را تشخیص بدهد.

راهنمای پزشکان

راهنمای پزشکان

پزشک از طریق این روش اطلاعات بیشتری می تواند از اندام داخلی بدن بیمار به دست بیاورد و در تشخیص دقیق تر بیماری بیشتر کمک می کند. در هفته ی اول بارداری این روش را و در هفته های بعد سونوگرافی شکمی انجام می شود. در مواردی از قبیل بررسی تغییرات دهانه رحم در موارد سقط جنین یا زایمان زودرس، بررسی حاملگی خارج از رحمی، بررسی دقیق بارداری دو قلویی و چند قلویی، بررسی جفت در وضعیت های پیچیده حاملگی، شناسایی علت خون ریزی در دوران بارداری، تایید حاملگی در مراحل اولیه ی بارداری، تشخیص احتمال سقط جنین و کنترل ضربان قلب جنین انجام می شود. آمادگی خاصی برای انجام سونوگرافی واژینال لازم نمی باشد و زمان انجام آن توسط پزشک تعیین می شود. برای مشاهده ی فیلم سونوگرافی واژینال می توانید به سایت های پزشکی مراجعه کنید.

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

به منظور کنترل سلامت مادر و جنین از ابتدای بارداری تا زمان به دنیا آمدن نوزاد سه یا چهار بار این روش انجام می شود که به دو دسته تقسیم می شود. دسته ی اول همان نوع معمول است که هر زن بارداری باید آن را انجام بدهد و دسته دوم، تشخیصی و تکمیلی هستند که در صورت لزوم پزشک برای زن باردار تجویز می کند. دیگر مواردی که باعث ضرورت یافتن انجام سونوگرافی در دوران بارداری می شود کنترل روند بارداری و رشد جنین، غربالگری نقص های مادرزادی جنین می باشد.

سونوگرافی تیروئید

در سونوگرافی تیروئید به منظور تعیین اندازه و شکل غده تیروئید از امواج فراصوت استفاده می شود. این این روش بسیار معمول بود و در صورتی که پزشک تشخیص دهد فرد تیروئید دارد و در صورت لزوم باید این سونوگرافی را انجام بدهد. بیماری غده تیروئید دو نوع پر کار و کم کار است که به وسیله ی این این روش نوع آن نیز تعیین می شود.

سونوگرافی کبد

برای افراد مبتلا به بیماری های کبدی سونوگرافی کبد که به تشخیص نوع بیماری کبد می پردازد بسیار مهم می باشد و حتما باید انجام شود. امروزه بیماری های کبدی بسیار افزایش یافته است و افراد زیادی برای تشخیص این بیماری خود به پزشک مراجعه می کنند و پزشک برای آن ها سونوگرافی کبد تجویز می کند. تصویر برداری از کبد در سونوگرافی کبد توسط مقدار ناچیزی مواد رادیو اکتیو تعیین می شود و این این روش بدون درد انجام می شود.

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

بین هفته ی ۱۶ ال ۱۸ این روش تجویز می شود این در حالی است که زن باردار در سه ماه دوم بارداری خود سپری می کند. مشکل رشد و نقص ساختاری عوامل بسیار مهمی هستند که در این نوع توسط پزشک بررسی می شود و صورت و ستون فقرات و قلب و شکم و سایر بخش های جنین از دیگر مواردی هستند که متخصص از طریق سونگرافی آنومالی آن ها را بررسی می کند و در صورت بروز بیماری آن را تشخیص می دهد.

وضعیت جفت

وضعیت جفت و محل قرار گیری آن و بند ناف دیگر مواردی هستند که در دوران بارداری حتما باید بررسی شوند که این مورد نیز در سونوگرافی آنومالی بررسی می شود. یکی از موارد بسیار مهم در زمان بارداری تعیین جنسیت آن می باشد که این مورد نیز توسط آنومالی تعیین می شود و به اطلاع مادر رسانده می شود. به طور خلاصه مواردی از قبیل شکل و اندازه ی سر جنین، چهره ی جنین برای بروز شکاف لب، ستون فقرات کودک، دیواره شکم جنین، معده جنین، قلب جنین، کلیه ی جنین، بازوها، ران ها ، دست و های جنین در این نوع بررسی می شود و همچنین جنین دختر و یا  جنین پسر در آنومالی تشخیص داده می شود.

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه ی سونوگرافی آنومالی، هزینه سونوگرافی واژینال و همچنین سایر ان ها به محل و مرکز انجام آن بستگی دارد و دارای قیمت های مختلفی می باشد. طبیعتا این روش در بیمارستان ها ارزان تر انجام می شود و روش های پیشرفته تر گران تر می باشد. بهرحال انجام این روش عمری بسیار ضروری در زمان بارداری است و هر زن باردار حتما باید آن را انجام بدهد.

تعیین جنسیت

از تعیین جنسیت نوزاد تا تشخیص بیماری و مشکلی در اعضای بدن جنین همگی توسط این روشتعیین می شود. در سونوگرافی bpd نیز هزینه ها به همین شکل می باشد که می توانید برای جویا شدن از هزینه ی این روش با مرکز و یا کلینیک مورد نظر تماس بگیرید.

قد جنین در سونوگرافی

قد جنین در سونوگرافی

قد جنین یا سلامت ستون فقرات جنین در هفته های آخر انجام می شود و آخرین بار بوده تعیین می شود. در دوران بارداری چندین بار این کار انجام می شود تا سلامت مادر و جنین بررسی شود. اما برای تشخیص قد جنین و سلامت ستون فقرات او باید تا هفته های آخر صبر کرد و سپس توسط این روش تعیین خواهد شد.

سونوگرافی nt

یکی از روش های معمول که باید در زمان بارداری حتما انجام شود، nt است که طی هفته های ۱۱ تا ۱۳ بارداری انجام می شود و به عنوان بخشی از غربالگری های سه ماه اول حاملگی کاربرد دارد. در این سونوگرافی پزشک میزان مایع پشت گردن جنین و ضخامت آن را بررسی می کند و در صورت بروز مشکل و بیماری به نام اختلالات کروموزونی مانند سندرم داون و تریزومی ۱۸ آن را تشخیص می دهد.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر

نوع داپلر یکی از روش هایی است که در صورت نیاز برای زن باردار تجویز می شود. اگر در هنگام انجام روش های معمول پزشک احساس کرد که مشکلی در قلب و یا جریان خون نوزاد وجود دارد برای تشخیص دقیق تر برای زن باردار سونوگرافی داپلر را تجویز می کند. اگر در جریان خون جنین و یا قلب و عروق آن مشکلی وجود داشته باشد پزشک به وسیله ی این روش آن را تشخیص می دهد. مواردی از قبیل دو یا چند قلویی، رشد غیر طبیعی جنین، بررسی عملکرد جفت، سابقه سقط جنین و … نیز توسط پزشک به وسیله ی این کار تعیین و تشخیص داده می شود.

سونوگرافی بیضه

پیچش بیضه، سرطان بیضه و اپیدیدیمیت بیماری هایی است که ممکن است در مردان بروز کند که این بیماری ها توسط بررسی بر روی بیضه تشخیص داده می شود. در این روش از امواج فراصوت استفاده می کنند و به داخل بدن بیمار می فرستند که به عکس برداری از آن نواحی کمک کرده و پزشک می تواند بیماری را تشخیص بدهد. با سرچ این روش و انواع آن و یا سرچ سونوگرافی به انگلیسی اطلاعات زیادی درباره ی آن پیدا خواهید کرد و می توانید حتی به سایت های پزشکی مراجعه کرده و اگر سوالی برای تان پیش آمده است بپرسید و پاسخ خود را از پزشکان متخصص دریافت کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول

اولین سونوگرافی بارداری چه نوعی می باشد؟

اولین بررسی بارداری که برای زن باردار انجام می شود سونوگرافی تشخیص ساک حاملگی است.

انواع سونوگرافی ها در دوران بارداری چه می باشد؟

سونوگرافی معمول و انواع تکمیلی و تشخیصی، سونوگرافی های معمول در دوران بارداری از قبیل nt، آنومالی و … است و در ادامه می توان به اکوکاردیوگرافی و ازمایش پروفال بیوفیزیکال و سونوی سه بعدی و چهار بعدی اشاره کرد.

سونوگرافی آنومالی جزو کدام دسته از سونوگرافی ها است و کاربردش چیست؟

یکی از سونو های معمول و مهم است که برای بررسی و تشخیص سلامت سر جنین و چهره ان، ستون فقرات کودک و معده جنین و قلب و کلیه، ران ها و دست های جنین استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *