عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان چگونه است؟ + پاسخ به سوالات متداول به همراه تخفیف بیمه ۶۰ درصدی بیمه

عصب کشی دندان یا درمان ریشه زمانی اتفاق می افتد که دندان شما دچار آسیب جدی شده است. لذا بهتر است در این زمینه اطلاعات مفید و کافی را به دست بیاوریم. ما در این مقاله این اطلاعات را به شما خواهیم داد. بهتر است دندان های اصلی خود را سالم نگه داریم تا به مرحله ای که به آن عصب کشی می گویند نرسد. چرا که قسمتی از دندان از دست می رود. جراحی دندان کاری تخصصی است و باید زیر نظر متخصص انجام شود و شامل مراحلی است که در ادامه برای شما عزیزان شرح می دهیم.

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی شامل از بین بردن پالپ دندان می شود. پالپ همان بافت نرم و داخلی دندان است، که به رشد آن در طی زندگی کمک می کند. دندان پزشک بخشی که نیاز به عصب کشی دارد را تحت بی حسی موضعی قرار می دهد. چنان چه پالپ دندان دچار عفونت و التهاب شده باشد، تاج دندان به همان شکل می تواند بدون تغییری بماند. این روش شامل حال افرادی است، که دندان هایشان دارای پوسیدگی عمیق، ترک دندان، آسیب و تروما، انجام چندین عمل بر روی یک دندان می شود.

در مواردی که ذکر شد پالپ آسیب جدی می بیند و فرد باید به پزشک جهت جلوگیری از خرابی و پوسیدگی بیش تر بکاهد. از شایع ترین علل تخریب پالپ دندان می توان به احساس درد نرمال تا شدید و ورم و احساس گرما در لثه اشاره نمود. عصب کشی دندان عفونی روشی ترمیمی بوده و فرد تا آخرین لحظه ی زندگی اش از نتیجه ی مثبت آن بهره می برد. به هر حال ماندگاری این نتایج بسته به نگهداری شما از دندان ها دارد. همان طور که دندان های سالم شما نیاز به مراقبت دارند، دندان های عصب کشی شده هم به این مراقبت روزانه احتیاج دارند.

مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان در مطب دندانپزشک انجام می شود. روت کانال یا همان درمان ریشه شامل مراحلی به ترتیب بی حسی، برداشتن پالپ دندان، آنتی بیوتیک ها و در نهایت پر کردن خواهد بود. البته قبل از همه ی این مراحل فرد توسط پزشک معاینه می شود و عکس رادیولوژی گرفته شده از دندان، را باید به دندان پزشک نشان دهید. پزشک با توجه به عکس، اقدامات لازم و دقیق را بر روی دندان پوسیده انجام می دهد.

در مرحله ی اول بی حسی موضعی به آن بخش از دندان که نیاز به عصب کشی دارد، تزریق می شود. پس از چند ثانیه داروی بی حسی بر روی محل تاثیرش را می گذارد. با تزریق آمپول ممکن است کمی احساس درد و سوزش داشته باشید ولی این حس تنها در ثانیه ای می گذرد. در حین عمل شما کاملا هوشیار هستید و این بی حسی باعث می شود شما دردی نداشته باشید.

مرحله ی بعدی برداشتن پالپ است. بعد از بی حس شدن، اندودنتیست در بالای دندان شکافی ایجاد می کند. زمانی که پالپ عفونی و آلوده رؤیت شد، پزشک با ابزاری شروع به خارج کردن عفونت ها می کند. هم چنین دندان پزشک برای تمیز کردن کانال ها زمان زیادی را می گذارد.

مرحله ی سوم وجود آنتی بیوتیک ها است. در این مرحله پس از خارج کردن مغز و پالپ دندان، در محل شکاف آنتی بیوتیک زده می شود، تا محل را کاملا ضد عفونی کند و از تشدید مجدد آن جلوگیری نماید. سپس بعد از این تمیزکاری کانال ها، با آنتی بیوتیک پزشک با استفاده از خمیر سیلر و ماده ای به نام گوتاپرکا دندان را پر می کند. هم چنین دندانپزشک ممکن است تا کامل شدن روند بهبودی و اطمینان از سرکوب شدن عفونت ها، آنتی بیوتیک خوراکی به شما تجویز کند.

مرحله ی آخر که شامل پر کردن شکاف است. دندانپزشک با پر کردن سوراخ و درز ایجاد شده در دندان آن را از گزند بزاق و سایر آلودگی های ممکن حفظ می کند. پس از اتمام عمل داروی بی حسی اثرش تمام می شود، و ممکن است شما احساس درد کنید. معمولا پزشکان مصرف استامینوفن یا ژلوفن را برای تسکین درد تجویز می کنند. چنان چه درد و ورم لثه ها کاهش نداشت حتما با پزشک خود تماس بگیرید و مساله را بازگو کنید. طی چند جلسه به دندان پزشک خود مراجعه می کنید تا با گرفتن عکس اشعه ی x از عدم ایجاد عفونت عفونت اطمینان حاصل کند.

عصب کشی دندان در بارداری

عصب کشی دندان در بارداری

یکی از مسائل و مشکلات خانم ها در دوران بارداری مراجعه به دندانپزشک است. به دلایل متفاوتی مشکلات دهان و دندان در این دوران افزایش می یابد. علل مختلف درد دندان در بارداری می تواند شامل مشکلات لثه که به دلیل تغییر هورمون ها در این دوران است باشد، هم چنین مصرف بیش از اندازه ی شیرینی جات و عدم رسیدگی به سلامت دندان ها به جهت بی حوصلگی در این دوران را شامل می شود. در ضمن بارداری خود به تنهایی موجب مسائل و مشکلات دهان و دندان نمی شود؛ بنابراین مادران باردار عزیز باید خود نیز مراقبت ها و بهداشت قبل از بارداری و حین بارداری را رعایت کنند.

اما گاهی مادران باردار با درد فراوان دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند. بیش تر این دندان ها نیاز به عصب کشی دارند. اما به دلیل تفکر اشتباه بیماران در این زمینه باعث شده تا پزشکان نیز از ویزیت مادران باردار تمکین نکنند. در نتیجه بسیاری از مراکز از بیمارانی با این شرایط به خصوص در سه ماه اول و سوم اجتناب می کنند. ولی حقیقت این است که درمان دندان در بارداری در تمام دوران امکان پذیر است.

دندان پزشکان از پزشکی که مادر باردار تحت نظارت آن قرار دارد، نامه ی مکتوب از شرح وضعیت بیمار را درخواست می کند. دندان پزشکان دوره هایی کامل و جامع را در دانشگاه آموزش دیده اند. هم چنین در بحث رادیوگرافی و اشعه ی ایکس خطرات آن بسیار ناچیز است. به طوری که آفتاب جهش زایی بیش تری نسبت به این دو اشعه دارد. بی حسی موضعی برای این بیماران بدون ایجاد خطری اعلام شده است. و برای تجویز دارو توسط دندان پزشک جهت تسکین درد استامینوفن است؛ اما در سه ماه اول و دوم(نه سوم) از این دارو استفاده می شود و در سه ماه آخر برای رفع درد و التهاب از ایبوپروفن استفاده می گردد.

عصب کشی دندان عقل

همه چیز در مورد عصب کشی دندان عقل

عصب کشی دندان عقل سوال بسیاری از بیماران است که به مراکز درمانی مراجعه می کنند. و این سوال از رایج ترین سوالات در مورد دندان است. و البته این حقیقت وجود دارد که عصب کشی دندان عقل مانند سایر دندان ها امکان پذیر است. و علل دیگری وجود دارد که دندان عقل نیاز به کشیدن دارد. و طبق نظر محققان دندان عقل به دلیل رژیم غذایی و کوچک تر شدن تکاملی فک و هم چنین جهش ژنتیکی در حال حذف شدن است. ولی به طور کل عصب کشی دندان عقل قابل انجام است. به علت متفاوت بودن تعداد کانال ها در این دندان پزشک باید حاذق بوده و مهارت کاملی داشته باشد.

به طور کلی پر کردن دندان روشی مناسب برای حفظ دندان ها از نظر پزشکان است. و حتی این عمل برای دندان های جلو نیز امکان پذیر هست. معمولا به دلیل مقاوت بالای مواد پرکننده ی نقره ای افراد از این مواد استقبال می کنند. ولی در مواقعی که عصب کشی دندان جلو صورت می گیرد از مواد هم رنگ دندان استفاده می شود. مواد سفید و یا هم رنگ این امکان را به شما می دهد تا بعد از اتمام کار لبخند زیبای خود را داشته باشید. در مواردی که پوسیدگی دندان جلو بسیار زیاد بوده درمان ریشه انجام می شود و برای زیبایی بیش تر از روکش هم رنگ استفاده می گردد.

اما روشی دوم وجود دارد که دندان جلو به قدری تخریب شده که نیاز به کشیدن دارد در نتیجه می توان دندان را کشید و آن را ایمپلنت نمود. و این زمانی است که لثه سالم بوده و دندان دیگر قابل پر کردن نباشد. دندان ایمپلنت شده کاملا هم رنگ سایر دندان های شما خواهد بود.

عوارض عصب کشی دندان

عوارض عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان به دلایل متفاوتی مانند آبسه، پوسیدگی عمیق، آسیب به علت ضربه، درمان مجدد انجام می شود. با استفاده از عصب کشی می توان بدنه ی دندان را داخل لثه حفظ کرد و بهتر از کشیدن دندان است. با این روش پالپ و بافت نرم دندان برداشته می شود و اصطلاحا منجر به مرگ دندان می گردد. با توجه به مواردی که ذکر شد فرد نیاز ضروری به عصب کشی دارد و تنها با این روش می توان بخشی از دندان را نگه داشت.

عوارضی شامل شکننده شدن تاج دندان، وقوع دوباره ی عفونت، تغییر رنگ دندان، ماندن بی حسی برای چند هفته، شکستن فایل دندان پزشکی، ورم کردن سینوس، گاها حساسیت به بی حسی و هم چنین آبسه را میتوان نام برد. چه بهتر که برای جلوگیری از عصب کشی به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود اهمیت ویژه ای بدهیم. انسان باید علاوه بر نگهداری هر ۶ ماه جهت بررسی دندان های خود و چکاب کامل به دندان پزشکی مراجعه نماید. این گونه هم دندان های خود را حفظ کرده و هم از هزینه های درمان زیاد کاسته است.

عصب کشی دندان در طب سنتی چگونه است؟

درمان درد دندان قبل از عصب کشی در خانه به چندین روش در طب سنتی آمده است. گاهی با چند روش خانگی می توان دردهای بد دندان را قبل از رسیدن به پزشک تسکین داد. برای مثال چایی کیسه ای می توان یکی از روش های کاهش درد باشد. چایی کیسه ای را خیس، و روی محل درد بگذارید. چنان چه در خانه چایی کیسه ای موجود نیست با استفاده از چایی خشک که آن را داخل پارچه ای تمیز بگذارید و دندان بگذارید. روش دیگر آب نمک است که علاوه بر التیام درد به ضد عفونی کردن کمک زیادی می کند. به این صورت که آب و نمک را در هم حل کرده و در روز چند بار دندان را با آن شست و شو دهید.

استفاده از زنجبیل که از چندین قرن پیش برای دردهای مزمن تجویز شده می توان استفاده نمود. ابتدا زنجبیل را رنده و با آب نمک مخلوط می کنیم. سپس از طریق گوش پاک کن یا پارچه ای تمیز بر روی دندان می زنیم. این کار باید چند بار انجام شود. استفاده از جوش شیرین هم کمک شایانی به درد دندان می کند. به این صورت که با استفاده از گوش پاک کن و مسواک خیس شده آن را آغشته به جوش شیرین کرده و بر روی محل درد می گذاریم.

هزینه ی عصب کشی دندان

هزینه ی عصب کشی دندان چقدر است؟

با توجه به شرایط دندان فرد بیمار هزینه ی عصب کشی بر آورد می شود. و این هزینه ها برای دندان های مختلف فرد و میزان عفونت در آن بستگی دارد. در برخی موارد قیمت عصب کشی دندان بستگی تخصص پزشک دارد. و معمولا هزینه ی پزشک عمومی نصبت به کسی که مهارت و تخصص دارد کم تر است. هزینه های درمان در ایران به نسبت اروپا بسیار کم است و بسیاری از پزشکان حاذق و فوق تخصص در کشورر ما هستند که از بسیاری از دندان پزشکان غرب بهتر عمل می کنند. شما با تماس با سایت زیبا جراح می توانید از تخفیف ویژه در این مورد بهره مند شوید.

عصب کشی دندان در خانه

احتمالا تجربه کرده اید که زمانی که دندان درد سراغ شما می آید، انگار فردی دیگر با چوبی روی دندان های شما می زند و از داخل با ناخن گیری ریشه های آن را قطع می کند. هیچ راهی برای کم کردن درد آن نیست مگر اینکه به پزشک مراجعه کرده و پس از معاینه آن را بکشد و یا اینکه عصب کشی کند. اما راه های دیگری وجود دارد که در صورت در دسترس نبودن پزشک می توان در خانه از آنها استفاده کرد تا درد آن تا حدودی تسکین یابد. یکی از آن راه ها گذاشتن کمپرس سرد روی دندان های می باشد. همانطور که می دانید درد دندان همراه با التهاب می باشد و کمپرس موجب کاهش تورم می شود. همچنین با استفاده از این روش محل مورد نظر بی حس می شود. مقداری یخ را در کیسه قرار دهید و پارچه نازکی را دور آن بپیچید. کمپرس را روی گونه در نزدیکی دندانی که درد می کند قرار دهید. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه این حرکت را ادامه دهید تا به طور کامل بی حس شود.

عصب کشی دندان جلو

روت کانال دندان جلو

شاید بتوان گفت که عصب کشی این دندان ها یکی از تخصصی ترین و مهمترین نوع جراحی دندان باشد که مهارت خاصی را می طلبد. دندان هایی که در جلو قرار دارند را دندان های قدامی می گویند. این گونه دندان ها دارای ریشه بسیار قوی می باشند که تا فک فرد فرو رفته اند. همچنین به دلیل اینکه این گونه از دندان ها در معرض دید می باشند و تاثیر زیادی روی زیبایی فرد دارد، نگهداری و محافظت آنها اهمیت بالایی دارد. در ابتدا عکسی از دندان تهیه می شود تا میزان پوسیدگی آن مشخص شود. سپس بیمار را بی حس می کنند تا درد کمتری را متحمل شود. در صورت پوسیدگی آن را بر میدارند تا به حفره دسترسی به عصب در دسترس باشد. این عمل طوری است که عصب دندان آسیب دیده و عفونت کرده را از دندان خارج می کنند و جای آن را با موادی که با بدن سازگار هستند، پر می کنند.

عصب کشی دندان شیری

عصب کشی دندان شیری

در عصب کشی دندان کودکان هدف فرق می کند. معمولا این کار را برای یکپارچه سازی و سلامت دندان او انجام می دهیم. همچنین با این کار بافت لثه کناری آن دندان را سالم می کنیم تا عفونت به دندان های اصلی او نفوذ نکند. این کار از آنجایی اهمیت دارد که سلامت دندان های اصلی کودک مهمتر است از دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند. حفره پالب ملتهب را از دندان کودک خارجی می کنند که به آن پالپوتومی گفته می شود. التهاب مورد نظر به دلیل آسیب دیدگی و یا خرابی به وجود آمده است. برای اینکه از عفونت و آبسه جلوگیری شود، باکتری ها را از حفره پالپ خارج می کنند. به طور کلی عصب کشی دندان کودکان به این طریق انجام می شود.

عصب کشی دندان در بارداری

عصب کشی دندان در بارداری

یکی از نگرانی های خانم های باردار دندان درد عصب کشی می باشد. در دوران بارداری میزان مشکلات دهان و دندان آنها افزایش می یابد که دلایل مختلفی دارد. تغییرات هورمونی در این دوران یکی از علت های آن می باشد که موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای لثه می شود. همچنین در این دوران تمایل بانوان به استفاده مواد قندی بیشتر می شود که همین مسئله موجب تاثیر منفی روی دندان هایشان می شود. علاوه بر آن، افزایش اسیدیته شدن دهان آنها، رعایت نکردن بهداشت به خاطر خستگی، سنگینی و کم حوصلگی از دیگر موارد می باشد. اما حال که به دندان درد دچار شدیم چه باید کنیم؟ معمولا برخی از پزشکان در سه ماهه دوم بارداری عصب کشی را بلامانع می دانند. هر چند که برخی دیگر هیچ محدودیتی برای آن قائل نمی شوند و می گویند که عصب کشی به راحتی انجام می شود.

عصب کشی دندان قبل از عمل بینی

عصب کشی و کشیدن دندان قبل از عمل بینی

زمانی که عمل زیبایی بینی انجام داده اید، معمولا توصیه می شود که اگر می خواهید دندان های آسیای خود را بکشید باید ۴ ماه صبر کنید. این میزان برای دندان های عقل ۶ ماه می باشد. همچنین زمانی که به دندان پزشکی مراجعه کردید باید پزشک را در مورد جراحی بینی در جریان بگذارید تا فشار و آسیبی به این قسمت از صورت وارد نشود. اما در مورد عصب کشی نیز سوالاتی وجود دارد. پزشکان توصیه می کنند که به خاطر اینکه برخی از عصب های دندان با عصب های بینی در ارتباط تنگاتنگی هستند، بهتر است حداقل ۴ ماه از عمل بینی گذشته باشد و سپس اقدام به ترمیم دندان ها کرد.

عصب کشی دندان قسطی

روت کانال دندان قسطی

معمولا هزینه عصب کشی بالا می باشد. بیشتر افرادی که نیاز به این کار دارند، نگرانی های خود را در مورد هزینه آن بیان می کنند. اما مراکز درمانی زیادی در همه شهرها وجود دارد که می توانید با مراجعه به آنها با پذیرفتن شرایطی خاص عمل خود را به صورت قسطی انجام دهید. در ابتدا باید با مطب مورد نظر صحبت کنید و پس از انجام معاینات و ایجاد پرونده، پلن درمانی شما انجام می گیرد. این مسئله موجب شده تا متقاضیان تشویق شوند تا درمان دندان های خود را به طور جدی تری دنبال کنند.

عصب کشی دندان با داروهای گیاهی

درمان دندان درد با داروهای گیاهی

در گذشته های دور که علم پزشکی به این اندازه پیشرفت نداشته، افراد از روش های زیادی برای ساکت کردن درد دندان استفاده می کردند. شاید در کتاب ها و فیلم های قدیمی دیده باشید که آنها از گیاهان دارویی استفاده می کنند تا دردهای خود را تسکین دهند. یکی از آن گیاهان خاص سیر می باشد. سیر به شدت روی عصب دندان تاثیر می گذارد. این گیاه خواصی ضد التهابی و درد دارد که موجب کاهش آن می شود. همچنین ویژگی دیگر آن آنتی بیوتیک بودن این گیاه می باشد که برای عفونت مفید است. در صورتی که می توانید جویدن آن را تحمل کنید، یک حبه آن را بجوید و آن را روی نزدیک لثه مورد نظر نگه دارید. البته می توانید آن را له کرده و آن را روی لثه قرار دهید. این کار را ۳ الی ۴ روز باید ادامه دهید تا موثر باشد.

سوالات متداول

آیا عصب کشی دندان و درمان آن دردناک است؟

بیشتر بیماران از این موضوع ترس دارند. ولی باید این را بدانند که عصب کشی دندان تحت بی حسی موضعی انجام می شود. وفرد حین عمل دردی حس نخواهد کرد.

عصب کشی دندان بهتر است یا کشیدن دندان؟

بسیار بهتر است که دندان طبیعی ترمیم گردد. ولی در مواقع پوسیدگی و عفونت زیاد بهتر است بکشیم و از روش ایمپلنت استفاده کنیم.

آیا دندان عقل نیاز به عصب کشی دارد؟

درست است که در بسیاری از موارد دندان عقل می کشیم ولی برخی افراد با آن مشکل و دردی ندارند پس می توان مثل سایر دندان ها عصب کشی و درمان شود.

آیا عصب کشی دندان هزینه های بالایی دارد؟

با توجه به شرایط درمان فرد متفاوت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *