روانپزشک به چه کسی گفته می شود؟

روانپزشک کیست؟ چه کسانی به روان درمانی نیاز دارند؟

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که آموزش های تخصصی را برای تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی را دیده است و هرکس که نزد روانپزشک مراجعه نماید مشکل روحی روانی اش را مشخص و شروع به درمان می کند. متخصصان روانپزشک و بهداشت روان تنها کسانی هستند که در این حرفه می توانند تجویز دارو کنند. هم چنین برخی از روانپزشکان در شاخه ی خاصی از رده ی سنی فعالیت می کنند، مانند روانپزشک کودک، یا بزرگسالان که هر کدام آموزش های خاص خود را دارد. آمار ها نشان می دهد که حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون نفر از جمعیت ایران، یک بار را به مطب روان پزشک برای درمان خود رفته اند. البته مشکلات سلامت روانی نباید به عنوان یک ضعف، در بین مردم شناخته شود، همان طور که جسم انسان بیمار می شود روح او هم دچار بیماری می گردد در نتیجه برای درمان باید نزد روان پزشک مراجعه نمود تا مشکلات حاد نشود. در ادامه ما شما را با این شاخه از پزشکی راهنمایی می کنیم و اطلاعات خوبی به شما منتقل می نماییم پس تا پایان این مقاله همراه زیبا جراح باشید.

روانپزشک به چه کسی گفته می شود؟

روانپزشک به چه کسی گفته می شود؟

روانپزشک به انگلیسی pcychiatrist می گویند که روان پزشک یا همان متخصص اعصاب و روان کسی است که در درمان بیماری های روحی و روانی تخصص و اطلاعات بالایی را دارد. در نتیجه از آن جایی که یک روانپزشک مدرک پزشکی دارد و در زمینه ی روان اطلاعات کسب کرده است، می توان گفت از محدود متخصصانی بوده که در حوزه ی روان پزشکی می تواند برای درمان بیمار دارو تجویز کند. هم چنین یک روانپزشک در کنار روان درمانی می تواند بیمار را معاینه ی فیزیکی هم انجام دهد و برای او آزمایشات لازم را برای انجام دادن بنویسد. یک روانپزشک می تواند با سایر افرادی چون پزشک عمومی، مددکار اجتماعی، مشاور و پرستاران روان کاو برای درمان بهتر بیمار مشورت کند.

هم چنین یک روانپزشک می تواند با روان شناس مشورت نماید ولی هرگز این دو در حیطه ی کاری شبیه هم نیستند و نباید هر دو را یکی دانست و یک روانشناس مدرک پزشکی نداشته و نمی تواند دارو تجویز نماید. یک روان پزشک لازم است که اطلاعات و آگاهی جامعی را در زمینه ی پزشک عمومی، روان شناسی، عصب شناسی، زیست، بیوشیمی و داروشناسی به دست آورد و مسلط به این اطلاعات باشد تا بتواند به بیمار کمک بیش تری برای بهبودیش انجام دهد. محدوده ی اختلالات روانی به صورت گسترده است که می توان آن را این گونه خلاصه نمود. یک) اختلالات اضطراب که شامل اختلالات اضطراب فراگیر، وسواس فکری عملی، هراس، فوبیا و اختلال اضطراب اجتماعی می شود. دو) اختلالات شخصیتی که شامل اختلالات شخصیت مرزی، شخصیت خود شیفته، شخصیت وسواس فکری عملی و شخصیت پارانوئید خواهد بود. سه) اختلال روانی شامل اختلالات روان پریشی دو قطبی، شیوفرنی، اسکیزوفرنی عاطفی و اختلال روان پریشی در اثر مصرف کردن دارو است. چهار) اختلال یادگیری خاص شامل اختلال کم توجهی و بیش فعالی و خانش پریشی است.

یک روان پزشک تقریبا بین یک روانشناس و یک عصب شناس قرار می گیرد و علائم بیمار را به دو روش تشخیص می دهد این دو روش شامل ارزیابی تاثیر بیماری، آسیب فیزیکی یا مصرف مواد روی وضعیت روانی و رفتار فرد است. دومین روش شامل بررسی علائم با در نظر گرفتن سابقه و بیوگرافی بیمار و رخدادهای بیرونی مانند آسیب روحی و یا خشونت می شود. استفاده از دارو در روان پزشکی کاری شایع بوده و خواص هر یک از این داروها متفاوت است و متخصص روان باید با توجه نوع بیماری فرد، دارویی به او بدهد که هم بر عملکرد دارو و هم بر جذب و پخش و دفع آن آگاه باشد.

داروهای روان پزشکی را می توان به شش دسته تقسیم بندی نمود که دسته ی اول شامل ضد افسردگی بوده که از آن برای درمان افسردگی، اختلالات اضطراب، اختلال خوردن و شخصیت مرزی  است. دسته ی دوم شامل ضد روان پریشی بوده که برای درمان شیزوفرنی و دوره های شیدایی و روان پریشی استفاده می شود، هم چنین دسته ی سوم، ضد اضطراب برای اختلالات اضرابی و استرسی است. دسته ی چهارم آرام بخش مانند انواع آرامش بخش ها، خواب آور و داروی بی هوشی برای استفاده ی مقطعی، بی خوابی و ترس بسیار موثر است. پنجم تعدیل کننده ی اعصاب در درمان اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی عاطفی به کار گرفته می شود. دسته ی آخر و ششم شامل استفاده از محرک ها برای درمان حمله ی خواب است.

روانپزشک آنلاین

روانپزشک آنلاین

برای مشاوره شدن به صورت آنلاین، گاهی خود روانپزشک شک و تردید می کند ولی این روش جدید نیست و الان با پیشرفت علم و فناوری و ارتباطات مجازی می توان به صورت آنلاین مشاوره از روان پزشک خود دریافت نمود. مشاوره گرفتن به صورت آنلاین در بین مردم از استقبال بالایی برخوردار بوده و این امر سبب می شود تا اتلاف وقت نشود، هزینه به صرفه تر بوده و فرد رضایت خوبی را دریافت می کند. این روش به صورت درمان از راه دور، درمان اینترنتی و وب تراپی یاد می شود و متخصصان اعصاب و روان از ابزار آلات متفاوتی برای درمان هرکس استفاده می کنند. ابزاراتی مانند ایمیل، پیام متنی، تماس تلفنی، تماس اینترنتیو ویدئو کنفرانس است. از مزایای مشاوره گرفتن به صورت غیر حضوری می توان به دسترسی راحت، صرفه جویی در وقت، صحبت کردن با چند متخصص روان پزشک و روان شناس، پرداخت هزینه ی ویزیت کم تر نسبت به حضوری و هم چنین مشاوره ی تلفنی نسبت به حضوری قابل کنترل تر است.

معایب روش آنلاین

از معایب روش آنلاین هم می توان به این مورد اشاره کرد که گاهی برخی مسائل را نمی توان به صورت غیر حضوری برطرف نمود که این مشکلات بالینی بوده و بیمار باید به صورت حضوری تحت معاینه و بررسی قرار گیرد. روانشناس و روانپزشک در لس آنجلس وجود دارد که معمولا ایرانی های مقیم آنجا تمایل دارند با یک فرد ایرانی تبار مشاوره داشته باشند و این قبیل متخصصان در کشورهای اروپایی کم نیست. روانپزشک تهران چون دکتر فرامرز ذاکری که در کارش خبره بوده و بسیاری از افراد رضایت خوبی را از ایشان داشته اند. هم چنین پزشکان حاذقی دیگر چون دکتر حسین رضایی و دکتر روان پزشک عبدالحسین میرسپاسی که در فرانسه تحصیل کرده اند و این افراد، روانپزشکی نوینی را در ایران پایه گذاری کرده اند.

دکتر مجد روانپزشک متخصص اعصاب و روان در تهران است و نوبت دهی این پزشک به صورت اینترنتی و حضوری بوده و آدرس و شماره تماس این روان پزشک در سایتش موجود است. هم چنین دکتر علی کربلایی روانپزشک و متخصص اعصاب و روان در تهران بوده که این پزشک هم جزو حاذق ترین روان پزشکان است که افراد زیادی در سایت او امتیاز بالایی به وی داده اند و این پزشک قهار فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

پروفسور روانپزشک در تهران

پروفسور روانپزشک در تهران

پروفسور کامران عدلی، فوق تخصص روانکاوی و روان شناسی است و مدرک وی از هاروارد آمریکا بوده و عضو سابق هیئت علمی دانشگاه های آمریکا و ایران و عضو انجمن دانشمندان جنوب آمریکا بوده است. به طور کلی رزومه ی این پروفسور شامل موارد زیر است.

۱_دوره ی پزشکی عمومی از سال ۱۹۷۵ تا سال ۱۹۸۱ در دانشگاه تهران

۲_ کارورزی در دانشگاه تهران به مدت یک سال

۳_ دوره ی تخصص در بیمارستان ترنتون در ایالت نیوجرسی به مدت یک سال

۴_ دوره ی تخصصی اوی در ایالت میشیگان به مدت یک سال

۵_ دوره های تخصصی روانپزشک ، روان کاوی، مغز و اعصاب در بیمارستان ها و مراکز متعدد دانشگاه هاروارد

۶_ فارغ التحصیل دوره های فوق تخصص بیماری های روانپزشک از دانشگاه هاروارد

۷_  سرپرست آموزشی پزشکان در هاروارد

۸_ عضو هیئت علمی، آموزشی، پژوهشی در دپارتمان روانپزشک در دانشگاه لوئیزیانا و نظارت و راهنمایی دانشجویان ال اس یو

۹_ رئیس بخش داخلی روان پزشکی بیمارستان هری تگ در ماساچوست

روان درمانی به چه صورتی انجام می شود؟

روان درمانی به چه صورتی انجام می شود؟

روان درمانی برای درمان شدن بیمار روانی به کار گرفته می شود و روانپزشک طبق برنامه ای منظم و تنظیم شده با فرد بیمار ملاقات می کند تا در مورد مشکلاتی از قبیل رفتار، افکار، عواطف و روابط او صحبت می شود. خود روانپزشک سعی دارد تا از طریق کشف الگوهای فکری، رفتاری، تجربه های گذشته و عوامل بیرونی و درونی به بهبودی سریع تر فرد کمک نماید. در این روش درمانی افراد می توانند جلسات را به صورت تنهایی و یا در تعداد جلساتی خانوادگی به صورت گروهی با روانپزشک دیدار نمایند. هم چنین روان درمانی بسته به شدت و خفیف بودن بیماری فرد ممکن است در بازه ی کوتاه و یا بلندمدت انجام شود. طبق تحقیقات و آماری که در سال ۲۰۰۷ به دست آمده، حدود ۵۰ درصد از کسانی که دچار افسردگی شده اند با استفاده از روان درمانی بهره خواهند برد. البته انتخاب یک روانپزشک خوب برای روان درمانی می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد در نتیجه قبل از مراجعه به مطب پزشکی، خوب راجع به او و رزومه کاریش و هم چنین رضایت مراجعه کنندگانش تحقیق نمایید.

روانپزشک خوب در مشهد

روانپزشک خوب در مشهد

با مراجعه نمودن به متخصص اعصاب و روان خوب در مشهد و رزرو آن ها می توانید مشکلاتی از قبیل استرس، افسردگی، وسواس و … را رفع کنید و روحیه ای خوب را برای ادامه ی زندگی به دست آورد. برخی از افراد فکر می کنند که مراجعه به روان شناس و روانپزشک نوعی ضعف محسوب می شود و گاهی دیده می شود که افراد نمی گویند نزد روانپزشک می روند و یا داروهای خود را از دید دیگران مخفی می کنند و این کاملا اشتباه است. همان طور که جسم هر فرد دچار بیماری می شود و باید با تجویز دارو مشکلش حل شود روح انسان هم نیاز به درمان و دارو دارد در نتیجه رفتن نزد یک روان پزشک نباید عیب محسوب شود. روانپزشک مشهد چون آقای مجید علوی که عضو کادر درمانی بیمارستان ابن سینا مشهد است و بیش تر کسانی که نزد ایشان مراجعه کرده اند در سایتش امتیاز بالایی به او داده اند.

فرق روانشناس و روانپزشک

فرق روانشناس و روانپزشک

فرق روانشناس و روانپزشک این است که هر دو در حیطه ی کاری روان فعالیت می کنند ولی کارکرد هر کدام متفاوت است. تفاوت اول، این که روان پزشک یک دکتر بوده که پس از اتمام درس در شاخه ی عمومی طبابت، وارد حیطه ی تخصصی یعنی روانپزشکی شده و در نهایت متخصص روانپزشکی یا همان اعصاب و روان شده است. ولی روانشناس از رشته ی انسانی وارد شده و انواع مختلفی دارد که یکی از این انواع، شامل درمان بیماران است که به آن روانشناسی بالینی می گویند. کار روان پزشک تشخیص و درمان بیماری بوده و در آن جلسات درمان کوتاه و فاصله بین مراجعه هم طولانی است.

بعضی از مشکلات جسمی می تواند اثرات روان شناختی داشته باشد، مانند کم کاری تیروئید و یا مشکلات هورمونی که در این صورت نیاز است تا روان پزشک آزمایشات لازم را برای فرد بنویسد. در روانشناسی طول جلسات روان درمانی زیاد تر و فاصله ی بین جلسات کم تر است، روانشناس بین ۴۵ تا ۱ ساعت زمان رای مراجعه کننده می گذارد و البته در برخی تا ۲ ساعت هم زمان می برد. مورد بعدی این که روانشناس، اجازه و صلاحیت نوشتن دارو برای فرد را نخواهد داشت. در برخی از موارد روان شناس و روان پزشک هر دو با همکاری هم درمان اشخاص را پیش می برند و این زمانی اتفاق می افتد که فرد به طور همزمان همم به روان شناس و هم روان پزشک نیاز دارد و باید این گونه درمان شود.

سوالات متداول در مورد روانپزشک

سوالات متداول در مورد روانپزشک

آیا روانپزشک می تواند دارو برای بیمار تجویز کند؟

بله یک روان پزشک می تواند داروهایی برای درمان بیمار تجویز کند حتی می تواند برای او آزمایش بنویسد و او را معاینه فیزیکی نماید.

فرق روان شناس با روانپزشک در چیست؟

به طور کلی این دو فقط در حیطه ی روان با یک دیگر مشابه هستند ولی هر دو تفاوت های بسیاری با هم دارند به طوریکه عملکرد هر دو متفاوت است.

روانپزشک چه تخصصی را کسب می کند؟

یک روان پزشک متخصص اعصاب و روان می شود و می تواند با آموزش هایی که دیده است به درمان بیماران بپردازد.

روانپزشک کرمانشاه که بسیار معتبر باشد چه کسی است؟

دکتر ساینا یکی از روان پزشکان مجرب در کرمانشاه است که در سایت خود امتیاز بالایی را کسب نموده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *