بخیه بینی

مشکلات بخیه بینی بعد از عمل و آنچه باید بدانید

در این مقاله می خواهیم که در باره بخیه بینی که یکی از دغدغه هایی بعد از عمل است، صحبت کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

 بخیه بینی رو کی میکشن


بخیه بینی رو کی میکشن

در چند سال گذشته در ایران یکی از معیار ها و نماد های زیبایی داشتن بینی زیبا و خوش فرم است و افراد با روش های مختلف سعی در داشتن آن می کنند. که یکی از این روش ها، جراحی است. امروزه انواع عمل های بینی به وجود آمده است تا فرد با توصیه ی پزشک و متناسب با چهره ی خود یکی از انواع آن را انتخاب کند. البته فرد با در این زمینه واقع بین باشد و مدلی را انتخاب کند که به صورت و با اجزای آن تناسب داشته باشد و غیر طبیعی نباشد.

نگرانی های بیماران بعد از عمل

یکی از کار هایی که پس از اتمام جراحی توسط پزشک انجام می شود، زدن بخیه بینی می باشد، هم چنین بخیه زدن بینی دو نوع است، که برای ترمیم برش های خارجی آن قسمت از بخیه های کشیدنی و برای ترمیم بخش های داخلی آن ناحیه، پزشک از بخیه های جذبی استفاده می کند. هم چنین پزشک بخیه برش های بیرونی، را هفت روز بعد از جراحی با استفاده از ابزار مخصوص این کار می کشد.

البته یکی از نگرانی هایی که بیماران بعد از جراحی دارند، کشیدن بخیه است، چرا که گاهی اوقات درد نسبتا زیادی این کار دارد ولی اگر متخصص حاذق و با تجربه باشد، کشیدن آن برای بیمار درد کمی خواهد داشت.

 بخیه بینی بعد از عمل


بخیه بینی بعد از عمل

اصولا پزشک بعد از ۷ الی ۸ روز بخیه های بیمار را می کشد، گاهی اوقات اثر آن بر روی بینی بیمار می ماند که باقی ماندن یا باقی نماندن جای بخیه روی پوست بیمار پس از جراحی به دو عامل بستگی دارد: اولین آن جنس پوست بیمار است که هر چه قدر رنگ پوست بیمار سفید تر و ضخامت آن کمتر باشد، متاسفانه جای بخیه کمی باقی می ماند و برای بیماری که رنگ پوست سبزه و یا تیره تر دارد اثر آن از بین می رود و باقی نمی ماند. عامل دوم بستگی به مهارت، تجربه و دقت جراح دارد، هر اندازه که جراح با تکنیک مدرن تر و پیشرفته تری محل برش را بخیه بزند، احتمال این که جای اثر باقی بماند، کمتر خواهد بود.

بخیه بینی درد دارد

همیشه یکی از دغدغه ها و ترس های افراد بعد از عمل بینی، کشیدن بخیه ی آن است، خیلی از بیماران از جراح خود می پرسند که آیا کشیدن بخیه بینی درد داره؟ در این باره باید بگوییم که این کار همیشه با درد و سوزش برای بیمار همراه بوده است و به همین دلیل خیلی ها از انجام این کار می ترسند. البته امروزه به دلیل پیشرف تکنولوژی و هم چنین تجربه پزشکان کشیدن بخيه بيني با درد و سوزش خیلی کمتری نسبت به قبل همراه است.

خرد شدن بخیه در پانسمان


در بخیه بینی جذبی نیازی به کشیدن آن نیست چرا که نخ این نوع جذبی بوده است و به سرعت داخل پانسمان بیمار خرد و تجزیه می شود. هم چنین بخیه بینی جذبی برای سطح پوست بیمار و قسمت هایی که نیازی به بخیه دائمی ندارند، استفاده می شوند.

جواب سوال برخی افراد به این که کشیدن بخیه بینی درد دارد؟ این است که در گذشته کشیدن بخیه بینی درد زیادی داشته است ولی امروزه به دلیل پیشرف تکنولوژی و هم چنین تجربه پزشکان کشیدن آن با درد و سوزش خیلی کمتری نسبت به قبل همراه است و دیگر جای نگرانی برای بیماران نیست.

پماد تتراسایکلین برای بخیه بینی

پماد تتراسایکلین برای بخیه بینی

خاصیت استفاده از پماد تتراسایکلین بعد از عمل برای بیماران این است که باعث چرب نگه داشتن بخیه بینی می شود که این کار روند بهبودی را افزایش می هد. هم چنین پماد تتراسایکلین به دلیل خاصیت آنتی بیوتیکی که دارد باعث جلوگیری از عفونت زخم ها می شود. البته به یاد داشته باشید که برای مصرف پماد تتراسایکلین باید از پزشک خود اجازه بگیرید و هم چنین طرز استفاده مناسب آن را بپرسید.

اما طبق گفته های کسانی که از این پماد استفاده کرده اند، روش استفاده آن به این صورت است که با استفاده از گوش پاکن روزی سه مرتبه آن را به قسمت مورد نظر بزنید.


جای بخیه بینی

معمولا جراح بعد از ۷ الی ۸ روز بخیه های بیمار را می کشد، گاهی اوقات اثر آن بر روی بینی بیمار می ماند که باقی ماندن یا باقی نماندن جای بخیه روی پوست بیمار پس از جراحی به دو عامل بستگی دارد یکی جنس پوست بیمار و هم چنین رنگ آن است و دیگری مهارت و تجربه ی پزشک است.

اصول و طرز زدن بخیه به این صورت است که ابتدا نخ مخصوص این کار به سوزن متصل می شود، سپس زخم را با استفاده از آب استریل و هم چنین آب اکسیژنه شست و شو می دهند، هم چنین برای ضدعفونی کردن آن قسمت از بتادین استفاده می شود. سپس ناحیه ی مورد نظر را پزشک بی حس می کند و با استفاده از نخ دو طرف آن را بهم می دوزد تا پوست بتواند به حالت اولیه باز گردد.

پماد جای بخیه بینی

پماد جای بخیه بینی

برای کسانی که این جراحی را انجام دادند پیشنهاد می کنیم که پماد ها و کرم هایی البته به توصیه ی پزشک برای کمتر کردن جای این بخیه خریداری کنند. برای استفاده از این پماد ها بیمار می تواند از پزشک خود بپرسد، اما طبق گفته های کسانی که از پماد استفاده کرده اند، روش استفاده آن به این صورت است که با استفاده از گوش پاکن روزی سه مرتبه آن را به قسمت مورد نظر بزنید.


زمان کشیدن بخیه بینی

معمولا جراح بعد از ۷ الی ۸ روز بخیه های بیمار را می کشد ولی نکاتی که بیمار قبل از کشیدن آن باید بداند عبارت اند از:

بیمار باید در ۲۴ ساعت اول زخم را تمیز و خشک نگه دارد، هم چنین پزشک بعد از ۴۸ ساعت به بیمار اجازه استحمام می دهد که البته نباید آب بر روی زخم بریزد، بیمار باید بعد از دو روز پانسمان خود را بردارد، مگر این که عفونت و یا خون ریزی داشته باشد، به یاد داشته باشید که بعد از عوض کردن پانسمان و تمیز کردن آن ناحیه باید پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

روش بسته

هم چنین زمان کشدن آن به این بستگی دارد که جراحی بینی با روش باز انجام شده است یا با روش بسته، چرا که در روش بسته بیمار نیازی به کشیدن آن ندارد. هم چنین بخیه های ایجاد شده در قسمت پایین بینی که همان کولوملا است بعد از یک هفته کشیده می شود. در نهایت بخیه های پره بینی بیمار بعد از ۱۰ یا ۱۱ روز کشیده می شوند. البته نیاز است که بدانید بخیه های داخل بینی جذبی هستند و نیاز به کشیدن ندارد.

نحوه کشیدن بخیه بینی


بخیه های داخل بینی نیز برای این استفاده می شود که پزشک با استفاده از آن بتواند دو طرف پوست را بهم بدوزد تا پوست بتواند به حالت اولیه باز گردد، به همین دلیل از بخیه داخل بینی برای بیمار استفاده می شود.
همیشه یکی از دغدغه ها و ترس های افراد بعد از عمل بینی، کشیدن بخیه های عمل بینی است، البته امروزه به دلیل پیشرف تکنولوژی و هم چنین تجربه پزشکان، بخیه کشیدن بینی با درد و سوزش خیلی کمتری نسبت به قبل برای بیمار همراه است.

عوارضی کشیدن بخیه

هم چنین کشیدن آن عوارضی دارد که این عوارض شامل: عفونت زخم، باز شدن دوباره زخم، باقی ماندن اثر آن بر روی پوست، احتمال تشکیل یک نوع توده در بیمار، ایجاد زخم های بزرگ و عمیق می باشد. به همین دلیل کسانی که می خواهند بخیه خود را بکشند به پزشک متخصص برای انجام این کار مراجعه کنند تا بعد از کشیدن آن احتمال وجود این عوارض خیلی کم شود.

سوالات متداول درباره ی بخیه بینی

سوالات متداول درباره ی بخیه بینی

بیمار چه نکاتی را باید قبل از کشیدن بخیه رعایت کند؟

بیمار باید در ۲۴ ساعت اول زخم را تمیز و خشک نگه دارد، هم چنین پزشک بعد از ۴۸ ساعت به بیمار اجازه استحمام می دهد که البته نباید آب بر روی زخم بریزد، بیمار باید بعد از دو روز پانسمان خود را بردارد، مگر این که عفونت و یا خون ریزی داشته باشد، به یاد داشته باشید که بعد از عوض کردن پانسمان و تمیز کردن آن ناحیه باید پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

اصول زدن بخیه به چه صورت است؟

به این صورت است که ابتدا نخ مخصوص این کار به سوزن متصل می شود، سپس زخم را با استفاده از آب استریل و هم چنین آب اکسیژنه شست و شو می دهند، هم چنین برای ضدعفونی کردن آن قسمت از بتادین استفاده می شود. سپس ناحیه ی مورد نظر را پزشک بی حس می کند و با استفاده از نخ دو طرف آن را بهم می دوزد تا پوست بتواند به حالت اولیه باز گردد.

پماد تتراسایکلین برای چه چیزی مفید است؟

پماد تتراسایکلین بعد از عمل برای بیماران استفاده می شود که باعث چرب نگه داشتن بخیه بینی می شود که این کار روند بهبودی را افزایش می هد. هم چنین پماد تتراسایکلین به دلیل خاصیت آنتی بیوتیکی که دارد باعث جلوگیری از عفونت زخم ها می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.