جراحی اعصاب

جراحی اعصاب چیست و چگونه است؟

در این مقاله می خواهیم درباره ی جراحی اعصاب که یکی از زیر شاخه های پزشکی است صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

 جراحی اعصاب دست


جراحی اعصاب دست

بهتر است که بدانید به جراحی سیستم عصبی، جراحی اعصاب می گویند، هم چنین این جراحی باید توسط متخصص مغز و اعصاب صورت بگیرد و نباید توسط هر متخصصی انجام شود.

گاهی اوقات مشکلاتی مانند مشکلات عصبی و یا استرس باعث می شود اعصاب دست درگیر شود و هنگامی که این اتفاق می افتد، عملکرد دست و انگشتان از حالت طبیعی خارج می شود و باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد می شود. در این مواقع فرد باید به پزشک مراجعه کند، گاهی اوقات مشکل زیاد حاد نیست و پزشک با تجویز یک سری دارو و ورزش های خاص اعصاب دست را به حالت نرمال بر می گرداند. گاهی اوقات این ناهنجاری زیاد بوده و دکتر تشخیص عمل را می دهد، این جراحی باید توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

بازسازی تاندون که یکی از شایع ترین آسیب دیدگی دست یا انگشت که نیاز به جراحی دست است. زمانی که یک تاندون قطع می شود، از محل اصلی زخم به عقب کشیده می شود، بازسازی تاندون، تاندون رانده شده به عقب را بازیابی می کند و آن را با استفاده از تکنیک های جراحی برای باز گرداندن عملکرد و حرکت مجددا به محل اولیه متصل می کنند، به این عمل دست انجام می شود.

شرایط لازم برای عمل

هم چنین بهتر است که بدانید این عمل مناسب افرادی است که دارای مشکلاتی نظیر سندروم تونل کارپال، آرتریت روماتوئید و کانتراکچر دوپویترن (انقباض دوپویترن) هستند. کسانی که این شرایط را داشته باشند می توانند برای جراحی دست اقدام کنند: نداشتن بیماری های دیگر و شرایط پزشکی اضافه که موجب آسیب در ترمیم شود، شخص سیگاری نباشد، بیما بتواند انتظارات مثبت و اهداف واقع گرایانه ای نسبت به جراحی خود داشته باشد، هم چنین نسبت به توصیه هایی که جراح پلاستیک در جهت درمان به بیمار می دهد، متعهد باشد.


جراحی اعصاب چیست

اکثر افراد جامعه فکر می کنند که جراحی مغز و اعصاب یکی است و همان جراحی مغز است ولی این حرف تا حدودی اشتباه است، چرا که این تخصص به تشخیص و درمان بیمارانی ارتباط دارد که دچار آسیب یا بیماری اختلال مغز، نخاع و ستون فقرات و اعصاب پیرامونی تمام قسمت های بدن هستند و تنها مختص به مشکلات مغزی نیست.

برای خیلی از افراد سوال به وجود می آید که جراح مغز و اعصاب کیست؟ باید بگوییم که به پزشکی گفته می شود که  زمینه ی جراحی عصب تخصص داشته باشد و هم چنین که در قسمت قبلی بیان کردیم جراح مغز و اعصاب فقط جراح مغز نیست بلکه به بیمارانی که از درد کمر و گردن رنج می برند یا دچار سایر بیماری ها همانند: نورالژی عصب سه قلو، آسیب به سر و بیماری پارکینسون هستند هم کمک می کنند.

بهترین متخصصان در شهر های مشهد، تهران، اصفهان

تعدادی از جراحی اعصاب اصفهان که عالی انجام شده بود، بسیار مورد توجه قرار گرفت هم چنین اصفهان دارای بهترین متخصصان در ایران است و خیلی ها برای جراحی به این شهر می روند.
جراحی اعصاب مشهد که در تمام ایران زبانزد همه است، چرا که تمام کشور می دانند که مشهد دومین شهر ایران است که بهترین متخصصان، مخصوصا در زمینه مغز و اعصاب را دارد. خیلی از افراد از سرتاسر ایران و حتی از کشور های عربی برای درمان مشکلات خود به این شهر می آیند. هم چنین جراحی اعصاب تهران که در دنیا معروف است، چرا که تهران بهترین متخصصان را دارد و همیشه از شهر های دیگر برای درمان مشکلات خود به پایتخت ایران یعنی تهران می آیند.

جراحی اعصاب مچ دست

جراحی اعصاب مچ دست

همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم، گاهی اوقات مشکلاتی مانند مشکلات عصبی و یا استرس باعث می شود اعصاب دست و مچ دست درگیر شود و هنگامی که این اتفاق می افتد، عملکرد دست و انگشتان از حالت طبیعی خارج می شود و باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد می شود. گاهی اوقات عواملی باعث ایجاد مشکلات مچ دست می شود که این مشکلات شامل: کار کردن زیاد و خم کردن مکرر و حرکات ارتعاشی موجب فشار به عصب میانی مچ دست می شود، احتباس مایعات در دوران بارداری، آسیب دیدگی اعصاب در تونل کارپال یا آرتریت روماتوئید می باشد، تمامی این مشکلات باعث می شود که اعصاب مچ دست درگیر شود و مشکلات و ناراحتی هایی برای فرد به وجود آورد.

کسانی که برای این مشکل به پزشک مراجعه می کنند، پزشک معاینه های لازم را می کند و هم چنین مواردی را انجام می دهد که شامل: بررسی وضعیت سلامتی بیمار و ارزیابی خطرات احتمالی عمل، اندازه‌گیری ‌های خاص دست و مچ دست، گرفتن عکس از مچ جهت پرونده پزشکی، گفتگو درمورد انتخاب ‌های پیش روی بیمار و نظر پزشک در مورد باز گرداندن عملکرد مچ دست، بحث در مورد نتیجه احتمالی عمل و خطرات و عوارض احتمالی آن، گفتگو در مورد نوع بیهوشی بیمار که در اغلب موارد از بی حسی عمومی به همراه بی حسی موضعی استفاده می شود، می باشد.

قبل از جراحی، مرحله ی بیهوشی است که به این صورت است که به شما دارو هایی داده خواهد شد تا حین عمل راحت باشید و دردی را احساس نکنید. این دارو ها باعث بیهوشی عمومی یا آرامش شما می‌ شوند که جراح تصمیم می‌گیرد چه روشی برای شما مناسب است، معمولا از بیهوشی عمومی یا داروی آرام بخش وریدی استفاده می شود تا عوارض کم باشد.

به یاد داشته باشید که اگر جراحی شما سرپایی باشد بعد از جراحی در بیمارستان بستری نمی شوید و بعد از این عوارض بیهوشی در شما رفع شود، مرخص می شود به همین دلیل با یکی از اعضای خانواده هماهنگ شوید تا شما را به منزل برسانند.


جراح اعصاب

بهتر است که بدانید دوره های تخصص عصب بسیار پیچیده و سخت است، هم چنین جراح عصب باید دوره های رزیدنتی در تمام جنبه ها مانند: سیستم مغزی-رگی، ستون فقرات و نخاع، آسیب، تومور، کنترل درد و جراحی اطفال آموزش و گذرانده باشد. رزیدنت ها حداقل ۶۰ الی ۶۲ ماه در علوم عصب شناسی آموزش و دوره های آن را می گذرانند که دست کم ۳۶ ماه از آن به جراحی بالینی عصب و ۳ ماه به عصب شناسی بالینی اختصاص داده می شود.

افضل جراح اعصاب في العالم یکی از بهترین متخصصان مغز و اعصاب است و حتی در سرتاسر دنیا مورد تمجید و تشویق قرار گرفته است. هم چنین افضل جراح اعصاب في الاردن نیز یکی از بهترین ها در زمینه مغز و اعصاب است.

گاهی اوقات متخصصان تشخیص می دهند که بیمار نیازی به عمل ندارد و با استفاده از فیزیوتراپی و توان بخشی و هم چنین تجویز دارو بیماری رفع می شود و بیمار سلامتی خود را بدست می آورد.

تنگی عصب

گاهی اوقات سوال که برای افراد پیش می آید این است که تنگی عصب چطور اتفاق می افتد و بیمار چه احساسی دارد؟ در این باره باید بگوییم که با کاهش مقدار و اندازه ی نوروفورامن، برای عصب فضای کم تری به وجود می آید که باعث تنگی عصب می شود. ازجمله علائم آن می توان به درد، بی حسی، مورمور شدن و یا ضعف بیمار اشاره کرد. هم چنین از آن جایی که همیشه عصب به سمت بیرون حرکت می کند تا بتواند سیستم عصب محیطی را تشکیل دهد، این علائم می تواند به سایر نقاط بدن سرایت کند، مثلا ممکن است تنگی ریشه ی عصب گردن منجر به بروز علائم در شانه، بازو و دست ها شود، هم چنین به علائم کمر به دنبالچه، باسن، پا و انگشتان پا سرایت می کند.

جراحی اعصاب مچ دست

جراحی مغز و اعصاب

جالب است که بدانید پزشکان اورژانس، عصب شناسان، پزشکان داخلی، پزشکان خانواده و متخصصان استخوان از جراح مغز و اعصاب برای مشکلاتی که بیماران آن ها در زمینه ی بیماری های عصبی و یا اختلال عصب دارند، مشاوره می گیرند. چرا که جراح مغز و اعصاب در زمینه ی تشخیص تمام بیماری های عصبی آموزش کامل دیده است.

جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تهران که بیش از ۷۰ سال آموزش عالی نوین کشور را دارد و هم چنین هر ساله متخصصان زیادی از این دانشگاه فارق التحصیل می شوند. قبولی در دانشگاه تهران کار بسیار دشواری است چرا که این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها در ایران است و تقریبا تمام دانشجویان این دانشگاه را نخبگان تشکیل داده اند.

برخی از بیماری هایی که با جراحی مغز و اعصاب درمان می شوند عبارت اند از:

آنوریسم، ناهنجاری های وریدی، مشکلات تعادل، تومور خوش خیم اعصاب محیطی، آنوریسم مغزی، تومور مغزی، تومور کوردوما، سردرد خوشه ای، صرع، دیستونی، بیماری گوشه، گلیوما، سرطان سر و گردن، بیماری هانتینگتون، هیدروسفالی، مننژيوم، اختلالات حرکتی، بیماری پارکینسون، تشنج، سکته مغزی، آسیب نخاعی، سندروم توره، نورالژی عصب سه ‌قلو، اسپینا بیفیدا، نوروفیبروماتوز.

به یاد داشته باشید که اگر بخواهید این عمل را انجام دهید، قبل از آن از شما خواسته می شود که:

آزمایش بدهید یا بررسی خاصی روی شما انجام گردد، اگر دارو های خاصی را مصرف کرده اید بیان کنید و شاید تغییراتی در دارو های مصرفی انجام شود، یک مدت قبل از عمل، سیگار را ترک کنید، عدم مصرف آسپرین، دارو های ضد التهاب و دارو های گیاهی که می‌توانند باعث افزایش خطر خونریزی شوند.

عمل جراحی اعصاب دست

عمل جراحی اعصاب دست


کنگره جراحی اعصاب کاشان برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۸ توسط ،انجمن علمی بیماری های مغز و اعصاب ایران دانشگاه علوم پزشكي كاشان انجمن علمي جراحان مغز و اعصاب ايران در کاشان برگذار گردید و در این کنگره بهترین متخصصان ایران حضور داشته اند.

گروه جراحی اعصاب دانشگاه تهران و هم چنین اساتید جراحی اعصاب دانشگاه تهران مجموعه ای از بهترین متخصصان را در خود جمع آوری کرده است و این اساتید و متخصصان از بهترین دانشگاه های دنیا فارق التحصیل شده اند و در کارنامه پزشکی خود بهترین جراحی ها را داشته اند. در بیشتر مواقع اساتید این دانشگاه همان متخصصان مغز و اعصاب هستند که از آن ها درخواست می شود تا زمان های بیکاری خود را در دانشگاه سپری کنند و به دانشجویان آموزش های لازم در این زمینه را بدهند.

پی دی اف های مرتبط در سایت های مرجع


تکنولوژی جراحی اعصاب ppt به این گونه است که توضیحاتی به طور تقریبا کامل را در قالب پی دی اف در سایت ها می گذارند تا کسانی که می خواهند اطلاعات و دانش خود را در این زمینه افزایش دهند این پی دی اف ها را دانلود کنند و از آن ها استفاده کنند. گفته شده است که به تازگی هیئت بورد جراحی اعصاب از دانشکده پزشکی گرگان بازدیدکرده اند.

گروه جراحی اعصاب دانشگاه مشهد بیان کرده است که با خریداری دستگاه نوروناویگیشن که توسط متخصصان ایرانی ساخته شده است، برداشتن تومور های مغزی با روش‌ های نوین و پیشرفته برای نخستین بار در خراسان رضوی انجام داده اند و نتیجه خوبی به ثمر رسانده اند.

گزارش شده است که این دستگاه که در حذف تومور های مغزی با استفاده از روش ‌های نوین نقش بسیار موثری داشته است و با پیگیری ‌های انجام‌ شده و حمایت ‌ها توانسته اند که به ‌تازگی در اتاق عمل جراحی مغز و اعصاب بیمارستان قائم (عج) مشهد نصب و راه‌ اندازی کنند. جراحی مغز و اعصاب در ویکی پدیا را بخوانید.

  • مقاله روانپزشک را نیز پیشنهاد می کنیم بخوانید.
سوالات متداول درباره ی جراحی اعصاب

سوالات متداول درباره ی جراحی اعصاب

اگر متخصص مغز و اعصاب تشخیص دهد که بیمار نیازی به جراحی ندارد برای بهود بیمار چه کاری انجام می دهد؟

گاهی اوقات متخصصان تشخیص می دهند که بیمار نیازی به عمل ندارد و با استفاده از فیزیوتراپی و توان بخشی و هم چنین تجویز دارو بیماری رفع می شود و بیمار سلامتی خود را بدست می آورد.

تنگی عصب چطور اتفاق می افتد و بیمار چه احساسی دارد؟

در این باره باید بگوییم که با کاهش مقدار و اندازه ی نوروفورامن، برای عصب فضای کم تری به وجود می آید که باعث تنگی عصب می شود. ازجمله علائم آن می توان به درد، بی حسی، مورمور شدن و یا ضعف بیمار اشاره کرد.

چه بیماری هایی که با جراحی مغز و اعصاب درمان می شوند؟

آنوریسم، ناهنجاری های وریدی، مشکلات تعادل، تومور خوش خیم اعصاب محیطی، آنوریسم مغزی، تومور مغزی، تومور کوردوما، سردرد خوشه ای، صرع، دیستونی، بیماری گوشه، گلیوما، سرطان سر و گردن، بیماری هانتینگتون، هیدروسفالی، مننژيوم، اختلالات حرکتی، بیماری پارکینسون و چند مورد دیگر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *