سپتوم بینی

سپتوم بینی چیست؟ | بررسی عوارض عمل انحراف بینی

در این مقاله قصد داریم درباره ی سپتوم بینی که دیواره نازک و غضروف بینی است و اگر کج باشد مشکل تنفس برای بعضی افراد ایجاد می کند صحبت کنیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

همان طور که گفتیم سپتوم بینی یک دیواره بسیار نازک و غضروفی در بینی است، هنگامی که از سمت استاندارد خود خارج شود و کج شود می گوییم انحراف سپتوم بینی به وجود آمده است. که آن هم در تنفس و هم در شکل ظاهری بینی مشکلاتی به وجود می آورد، به این دلیل می گوییم که در تنفس مشکل ایجاد می کند زیرا زمانی که انحراف به وجود می آید تیغه به یک طرف کج شده که این باعث می شود از یک طرف بینی هوا در جریان نباشد که باعث مشکلات تنفسی در فرد می شود و تنفس برای فرد بسیار دشوار می شود.

گاهی اوقات نیز به دلیل خشکی هوا نه تنها تنفس برای فرد سخت و طاقت فرسا می شود که گاهی مو جب خونریزی نیز می شود که این اتفاق باعث خطرات جدی در آینده برای فرد می شود اگر کسی این مشکل را دارد باید حتما به پزشک مراجعه کند.


علائم هماتوم سپتوم بینی

گاهی افراد متوجه نمی شوند که دچار سپتوم بینی شده اند زیرا اکثر این افراد از طریق دهان نفس می کشند که البته این کار بسیار بدی است و پزشکان همیشه توصیه می کنند که تنفس از طریق دهان نداشته باشید زیرا در آینده پیامد های خوبی برای آن ها نخواهد داشت. به هر حال اگه می خواهید بدانید که دچار سپتوم بینی شده اید یا خیر پزشکان چند مورد را بیان کرده اند که نشانه های بروز این بیماری است حال ما به آن می پردازیم تا شما از آن آگاهی پیدا کنید.

بیشتر مواقع در هنگام سرما خوردگی شخص می تواند بفهمد که دچار این بیماری شده است چرا که در هنگام سرما خوردگی شخص به سختی می تواند نفس بکشد و حفره های بینی او بسته می شود که یکی از این نشانه ها داشتن این بیماری است، گاهی اوقات هر دو حفره بینی بسته می شود که مشکلات حادی برای فرد به وجود می آید.

بعضی از اوقات فرد بسیار زیاد دچار خونریزی می شود که این نیز از علائم این بیماری است، اگر کسی سپتوم بینی داشته باشد درد را در آن ناحیه صورت خود متوجه می شود چرا که درد زیادی دارد، فرد نمی تواند خواب آرامی داشته باشد چرا که در هنگام تنفس صدا هایی در ناحیه بینی خود می شنود و هم چنین گاهی اوقات فرد به دلیل تنفس بد ترجیح می دهد که به یک پهلو بخواد. این مواردی که گفته شد از علائم سپتوم بینی است و اگر این علائم را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

سپتوم بينی


سپتوم بينی

سپتوم بینی یکی از بیماری هایی است که فرد در آن نمی تواند به خوبی نفس بکشد و گاهی اوقات موجب خونریزی های متعدد در شخص می شود. به یاد داشته باشید اگر بینی شما مسدود شده است و با دارو بهبود پیدا نکرده است و هم چنین به طور زیادی دچار خونریزی از ناحیه بینی می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید تا او شما را معاینه کند و اقدامات لازم برای رفع این بیماری انجام دهد. این بیماری به دلایل مختلفی ممکن است به وجود بیاید که بعضی اوقات در نوزادان این اتفاق می افتد و نوزادان نمی توانند به خوبی نفس بکشند یا در افراد مسن نیز این بیماری بسیار دیده شده است پزشکان بیشتر علت آن را ژنتیکی بیان کرده اند.

 انحراف سپتوم بینی


انحراف سپتوم بینی

گاهی اوقات انحراف سپتوم بینی در سمت چپ بینی مشاهده می شود و گاهی اوقات انحراف سپتوم بینی به سمت راست مشاهده می شود اگر شدت انحراف زیاد باشد هر دو حفره بینی را درگیر می کند. دلیل این که این اتفاق می افتد این است که در آن قسمت بینی غضروف یا کمتر رشده کرده است و یا بیشتر حد استاندارد رشد کرده است که هر کدام از این موارد باعث می شود که تیغه از حد وسط خود خارج شده و کج شود.


عمل سپتوم بینی

کسی که دچار به سپتوم بینی است ابتدا باید توسط متخصص معاینه شود و پس از آن پزشک اگر صلاح بداند عمل برای آن فرد صورت می گیرد. چند نکته را برای کسانی که می خواهند این عمل را انجام بدهند بیان می کنیم تا بتوانیم اطلاعاتی را در اختیار آن ها قرار دهیم، در ابتدا بدانید که مدت زمان این عمل بسیار کوتاه است و پس از عمل بیمار می تواند به خانه برگردد و نیازی به بستری شدن نیست. اشتباه که خیلی ها می کنند این است که فکر می کنند برشی روی پوست بینی یا صورت داده می شود اما این طور نیست و عمل از طریق سوراخ بینی انجام می ‌شود و برشی داده نمی شود.

هم چنین مانند عمل زیبایی بینی هیچ گونه گچ و یا چسبی بر روی بینی گذاشته نمی شود، شاید برای بیمار تامپون استفاده شود که آن را نیز بعد ۳ الی ۴ روز دکتر در می آورد. بیمار لازم است بعد از خارج کردن تامپون تا چند روزی از سرم شستشوی بینی برای نرم شدن ترشحات داخل بینی استفاده کند و سپس بینی را به آهستگی فین کنید تا دچار مشکلاتی نشود.


انحراف سپتوم بینی

انحراف به این دلیل لست که تیغه از حد وسط خود خارج و منحرف به یک قسمت از دیواره ی بینی شده است هم چنین ضربه به بینی یا شکستگی تیغه میانی بینی نیز می‌تواند موجب انحراف شود که این اتفاق گاهی اوقات در مسابقات و یا تصادف رخ می دهد. نوجوانان بدانند که وارد شدن ضربه به بینی آن ها تا قبل از کامل شدن بلوغ، می‌تواند باعث آسیب دیدن این مراکز غضروف‌سازی یا استخوان‌سازی شود پس تا حد امکان مراقب باشند و از شوخی ها نا به جا پرهیز کنند.


سوراخ شدن سپتوم بینی

سوراخ شدن سپتوم بینی

همان طور که گفتیم عمل سپتوم بینی مانند عمل زیبایی بینی نیست و درد و مراقبت هایی عمل زیبایی بینی را ندارد، این جراحی خیلی راحت انجام می شود و بیمار دردی را به هنگام جراحی متوجه نمی شود فقط چند توصیه که در قسمت قبلی مقاله بیان کردیم را رعایت کنید مانند این که بعد از خارج کردن تامپون تا چند روزی از سرم شستشوی بینی برای نرم شدن ترشحات داخل بینی استفاده کنید و سپس بینی را به آهستگی فین کنید تا دچار مشکلاتی نشود. هماتوم سپتوم بینی به انحراف تیغه بینی گفته می شود که این انحراف گاهی به دلیل رشد کم و یا زیاد تر از استاندارد غضروف بینی صورت می گیرد گاهی بر اثر کهولت سن و گاهی به دلیل تصادف و یا وارد شدن ضربه شدید به بینی ایجاد می شود.


انحراف سپتوم بینی به سمت چپ زمانی در فرد به وجود می آید که تیغه غضروفی بینی به سمت کج منحرف شده باشد به هر حال فرقی نمی کند که به کدام سمت تیغه منحرف شده باشد چرا که در هر دو صورت فرد نمی تواند از آن حفره بینی خود استفاده کند و نفس بکشد. گاهی اوقات به قدری تنفس حاد و مشکل می شد که فرد دچار خونریزی بینی می شود


گاهی اوقات افرادی هستند که از پزشکان می پرسند انحراف سپتوم بینی یعنی چی؟ باید بگوییم وقتی یک قسمت از غضروف بینی به درستی رشد نکند و یا در اثر تصادف و یا وارد شدن ضربه شدید به آن دچار شکستگی شود این مشکل به وجود می آید و فرد در تنفس بسیار دچار مشکل می شود. این را هم بدانید که انحراف بینی درمان دارویی ندارد و با دارو مصرف کردن این مشکل رفع نمی شود. پزشکان برای این که تشخیص بدهند فردی این مشکل را دارد یا خیر با معاینه بالینی بینی یا تصویربرداری رادیوگرافی معاینه را انجام می دهند.


سپتوم بینی کجاست؟

در قسمت داخلی بینی است، که تیغه بینی دیواره‌ ای دارد که فضای داخلی بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می‌ کند که شکل ظاهری بینی را به وجود می آورد، قسمت پایینی غضروغی و نرم است ولی قسمت بالایی استخوانی و سفت است. تیغه بینی نیز مانند سایر اجزای صورت و بدن رشد می کند و بزرگ تر می شود هم چنین چندین مرکز غضروف‌سازی و استخوان‌سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی مؤثر هستند. حال اگر این تیغه به سمت استادارد خود رشد نکند و انحراف داشته باشد باعث به وجود آمدن سپتوم بینی می شود.

 سوالات متداول درباره ی سپتوم بینی


سوالات متداول درباره ی سپتوم بینی

سپتوم بینی در کدام قسمت است؟

در قسمت داخلی بینی است، که تیغه بینی دیواره ‌ای دارد که فضای داخلی بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می‌ کند که شکل ظاهری بینی را به وجود می آورد، قسمت پایینی غضروغی و نرم است ولی قسمت بالایی استخوانی و سفت است.

آیا عمل سپتوم بینی مانند عمل زیبایی بینی است؟

خیر عمل بسیلر راحت تری است و مانند عمل زیبایی بینی هیچ گونه گچ و یا چسبی بر روی بینی گذاشته نمی شود، شاید برای بیمار تامپون استفاده شود که آن را نیز بعد ۳ الی ۴ روز دکتر در می آورد.


علائم هماتوم سپتوم بینی چیست؟

بعضی از اوقات فرد بسیار زیاد دچار خونریزی می شود که این نیز از علائم این بیماری است، اگر کسی سپتوم بینی داشته باشد درد را در آن ناحیه صورت خود متوجه می شود چرا که درد زیادی دارد، فرد نمی تواند خواب آرامی داشته باشد چرا که در هنگام تنفس صدا هایی در ناحیه بینی خود می شنود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *