میموکتومی

میومکتومی چیست و چه عوارضی دارد؟

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از عمل های مهم یعنی میومکتومی صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید

میموکتومی چیست

میومکتومی چیست؟

شاید خیلی از افراد در مورد جراحی میومکتومی اطلاعات زیادی نداشته باشند، از طریق این این عمل، پزشک می تواند فیبروم ها را از رحم بیمار خارج کند. خیلی از افراد هستند که به دلیل مشکل فیبروم ها نتواسته اند باردار شوند و به همین دلیل پزشک این جراحی را برای آن ها مناسب دانسته است، که می توان از این جراحی به عنوان یک ویژگی بسیار خوب نیز یاد کرد. لازم به ذکر است که این روش کاملا با روش هیسترکتومی متفاوت است، چرا که در هیسترکتومی رحم بیمار برداشته می شود و به این صورت فرد قادر به بارداری نخواهد بود، اما در مقابل در این روش برای فرد امکان بارداری فراهم می شود.

مشاهده ی اعلائم بیماری

سوالی که برای افراد شاید به وجود بیاید این است که با مشاهده کردن چه علائمی به پزشک مراجعه کنند؟ در این باره باید بگوییم که زمانی که فیبروم منجر به فشار، درد، خونریزی ‌های غیر طبیعی یا تداخل در بارداری شود و افراد این اعلائم را داشته باشند، بهتر است که برای معاینه شدن به پزشک مراجعه کنند. این نکته را هم بهتر است که بدانید که این جراحی تنها روش برای درمان و کنترل فیبروئید‌ ها نیست و روش های دیگری نیز مانند: تجویز آگونیست ‌های GnRH، هیسترکتومی، ، آمبولیزاسیون رحمی یا سونوگرافی با شدت بالا برای درمان آن وجود دارد. البته میومکتومی زنسبت به روش های بیان شده بهتر است و عوارض کمتری نسبت به آن ها دارد.

میومکتومی شکمی

میومکتومی شکمی

درباره ی میومکتومی شکمی باید گفت که با روش لاپاراتومی برای بیماران انجام می شود، افرادی که می خواهند این روش را انجام دهند، باید بدانند که این جراحی بسیار حساس است و فرد باید فقط با یک متخصص ماهر که در این زمینه مهارت و تخصص دارد، جراحی خود را انجام دهد. در این روش جراحی، متخصص با ایجاد یک برش بزرگ در شکم بیمار می تواند به رحم آن دسترسی پیدا کند و به این صورت متخصص می تواند فیبروم های دیواره ی رحم را خارج کند و بعد از تمام شدن مراحل متخصص ناحیه ی مورد نظر را با بخیه بهم پیوند می زند.

نوع بیهوشی در میومکتومی

خیلی از افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند در مورد نوع بیهوشی این روش کنجکاو هستند که بدانند، به چه صورت است. درباره ی بیهوشی این جراحی باید گفت که متخصص برای بیمار از بیهوشی عمومی و موضعی استفاده می کند، به این گونه در هنگام جراحی فرد دردی را احساس نمی کند. پزشکان درباره ی این عمل گفته اند که در این جراحی بیمار خون زیادی را از دست خواهد داد به همین دلیل ما به کسانی که می خواهند این جراحی را انجام بدهند توصیه می کنیم که قبل از انجام جراحی خون خود را ذخیره کنند تا متخصص در هنگام جراحی اگر نیاز داشت از خون ذخیره شده ی بیمار به جای بانک خون استفاده کند.

میومکتومی فیبروم

میومکتومی فیبروم

در ابتدا باید بگوییم که فیبروم یا همان فیبروئید ها یک نوع توده های غیرسرطانی در رحم خانم ها هستند که به طور معمول و در بیشتر مواقع در هنگام باروری ایجاد می شوند. اما لازم به ذکر است که امکان دارد که این بیماری در هر سنی برای خانم ها اتفاق بیوفتد. حال میموکتومی یک نوع جراحی بسیار کاربردی و مفیدی است که فرد با انجام آن می تواند هم از این بیماری خلاص شود و هم رحم خود را حفظ کند و امکان دوباره بارداری را داشته باشد. به دلیل این که در این روش و در انتهای عمل، رحم بیمار دست نخورده باقی می ماند، نسبت به روش های دیگر بسیار محبوب و هم چنین رایج شده است.

میومکتومی رحم

میومکتومی رحم

همان طور که در قبل اشاره کردیم در روش میومکتومی جراح می تواند رحم فرد را از بدن او خارج کند. هم چنین خانم هایی که این جراحی را انجام داده اند از خونریزی های سنگین قاعدگی و فشار لگنی خلاص شده اند. پزشکان در این زمینه گفته اند که این روش جراحی بسته به اندازه، مکان و تعداد فیبروئید‌ ها انواع مختلفی دارد، مانند: میومکتومی هیستروسکوپی، لاپاراتومی شکمی، لاپاراسکوپی می باشد. نکته ی مهم این است که بهبودی بعد از لاپاراتومی میومکتومی برای هر بیمار حدود ۸ هفته طول خواهد کشید.

نتیجه ی مطلوب برای خانم

بهتر است که در مورد میومکتومی واژینال بدانید که یک روش بسیار آسان در درمان میوم های رحمی می باشد می باشد. ۷۰ الی ۸۰ درصد افرادی که این جراحی را انجام داده اند، توانسته اند کمتر از یک سال باردار شوند. از آن جایی که این روش نتیجه ی بسیار مطلوبی برای خانم هایی که قصد بارداری را داشتند، داشته است بسیار رایج و هم چنین محبوب شده است. البته لازم به ذکر است که این روش به دو نوع قدامی، خلفی و یا ترکیبی از این دو انجام می شود و این که کدام روش برای بیمار مناسب تر است را پزشک تشخیص خواهد داد.

عمل میومکتومی

عمل میومکتومی

برای خانم هایی که می خواهند رحم خود را حفظ کنند و از بدن خود خارج نکنند و هم چنین امکان بارداری آن ها فراهم شود، پزشکان در اکثر مواقع عمل میومکتومی را به آن ها پیشنهاد می کنند. این عمل یک مزیت بسیار مهم در مقابل سایر عمل ها دارد که یک نقطه ی قوت نیز به شمار می رود و آن حفظ رحم بیمار است.

ترس از میومکتومی

برخی از افراد قبل از انجام این جراحی کنجکاو هستند که این جراحی به چه صورت انجام می شود، افرادی که تمایل دارند بدانند این عمل به چه صورت انجام می شود، می توانند در اینترنت و یا یوتیوب فیلم عمل جراحی میومکتومی را جستجو و مشاهده کنند. البته ما به افرادی که ترس و فوبیا از اتاق عمل و هم چنین عمل دارند، توصیه می کنیم که فیلم این جراحی را مشاهده نکنند.

میومکتومی و بارداری

میومکتومی و بارداری

مشاهده شده است که گاهی اوقات به علت توده هایی که به دیواره ی رحم چسبیده است، فرد نمی تواند باردار شود و در اکثر روش های جراحی رحم فرد برای درمان برداشته می شود. اما تنها روشی که با آن بیمار می تواند رحم خود را حفظ کند و هم چنین بتواند باردار شود، میومکتومی می باشد. به این دلیل این جراحی برای این نوع بیماری در بین افراد بسیار مرسوم شده است، چرا که در این روش رحم بدون ایجاد هیچ تغییری، دست نخورده باقی خواهد ماند.

عوارض عمل میومکتومی

پزشکان همیشه بیان کرده اند که هر عمل با هر روشی دارای عوارضی خواهد بود، که این شامل جراحی میومکتومی نیز می شود، حال اگر بخواهیم از عوارض این جراحی بگوییم، می توانیم به مواردی مانند: احتمال ایجاد زخم و اسکار در هنگام برداشتن فیبروئید از عضله رحم بیمار وجود دارد، خونریزی شدید، عفونت رحم، چسبندگی لوله‌ های رحمی و عفونت لگن بیمار، امکان ایجاد زخم ناشی از برش رحم که سبب ناباروری در بیمار می شود، وجود دارد، احتمال آسیب به مثانه یا روده مانند انسداد روده رخ دهد، وجود دارد، انجام این روش می‌ تواند منجر به افزایش خطر ریزش دیواره رحم در بارداری‌ های‌ بعدی برای بیمار شود البته به منظور جلوگیری از آن پزشک سزارین را به بیمار خود توصیه خواهد کرد.

سوالات متداول درباره ی میموکتومی

سوالات متداول درباره ی میومکتومی

میومکتومی چیست و چرا نسبت به روش های دیگر محبوب شده است؟

در این باره باید بگوییم که گاهی اوقات در برخی از خانم ها بیماری مشاهده می شود که در آن توده های غیر سرطانی به نام فیبروم به دیواره ی رحم آن ها چسبیده است که پزشکان برای برداشتن این توده ها از روش استفاده می کنند. هم چنین این روش به دلیل این که رحم در طول جراحی دست نخورده باقی می ماند و هم چنین حفظ می شود و امکان بارداری برای خانم ها بعد از این جراحی وجود دارد، نسبت به سایر روش ها محبوب تر می باشد.

پزشکان به افرادی که قصد دارند جراحی میومکتومی را انجام بدهند، چه توصیه ای می کنند؟

پزشکان بیان کرده اند که این جراحی، یک جراحی بسیار حساس و مهمی است که در هنگام جراحی، بیمار به احتمال زیاد، خون بسیار زیادی را از دست خواهد داد. به همین دلیل پزشکان به افراد توصیه کرده اند که قبل از انجام این جراحی خون خود را ذخیره کنند تا در طول عمل در مواقع مورد نیاز و ضروری، جراح از خون خود بیمار به جای بانک خون استفاده کند.

انجام این جراحی چه عوارضی برای بیمار خواهد داشت؟

انجام این جراحی مانند هر جراحی دیگر دارای عوارضی می باشد، که این عوارض شامل: امکان ایجاد اسکار در هنگام برداشتن فیبروئید ها از عضله ی رحم فرد وجود دارد، خونریزی، عفونت رحم، احتمال چسبندگی لوله های رحمی و عفونت لگن فرد، احتمال ناباروری به دلیل ایجاد زخم ناشی از برش رحم وجود دارد، امکان آسیب به مثانه یا روده مانند انسداد روده وجود دارد، این روش منجر به افزایش خطر ریزش دیواره ی رحم در بارداری های بعدی برای بیمار وجود دارد که البته به برای جلوگیری از آن پزشک به بیمار خود توصیه می کند که سزارین را انجام بدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.