ایمنی درمانی سرطان

ایمنی درمانی سرطان چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ نکاتی که باید در این مورد بدانید

ایمنی درمانی جایگزین بسیار مناسبی به جای شیمی درمانی برای درمان و کنترل سرطان می باشد. سرطان یکی از خطرناک ترین بیماری های جهان است و سالیانه جان بسیاری از افراد را می گیرد. امروزه با پیشرفت علم بسیاری از انواع سرطان ها درمان و یا کنترل می شود. با سایت زیبا جراح همراه باشید.

ایمنی درمانی سرطان

ایمنی درمانی سرطان

در گذشته افرادی که دچار سرطان هایی مانند سرطان ریه، مثانه، پوست و … می شدند وقتی که به پزشک مراجعه می کردند پزشک برای درمان آن ها شیمی درمانی را پیشنهاد می کرد و بیمار مبتلا به سرطان باید تحت شیمی درمانی قرار می گرفت تا بیماری او کنترل و یا درمان بشود.

در شیمی درمانی در واقع سلول هایی که به طور سریع تقسیم سلولی می کنند از بین می روند که در این نوع درمان ممکن است که سلول های سالم نیز از بین رفته و فرد دچار مشکلات دیگری نیز بشود. امروزه شیمی درمانی جای خود را به ایمنی داده است و در آن دارو های هدفمند وارد بدن فرد مبتلا به سرطان می شوند و ژن های خاص یا پروتئین های تغییر یافته که به سلول های سرطانی تبدیل شدن را از بین می برد. این نوع درمان پیشرفته و امروزی برای افرادی که دچار سرطان ریه، مثانه و پوست هستند انجام شده و نتیجه موفقیت آمیزی به دست آمده است.

یکی از روش های استفاده شده در این روش استفاده از روش مهارکننده چک پوینت می باشد که از طرف انجمن غذا و دارو و قبل از اطلاع از عوارض جانبی و احتمالی آن و در نظر گرفتن اثر بخشی این دارو ارائه شده است. در این روش با توقف کردن سلول های ایمنی، پروتئین ها و سلول های تغییر یافته ای که به سلول سرطانی تبدیل شده اند شناسایی می شوند و از بین می روند.

این نوع درمان برای افرادی که دارای سطح بالایی از پروتئین پی دی ال ۱  و یا تعداد زیادی جهش های ژنی به دلیل نقص در دی ان ای هستند بسیار تاثیر گذار است. با این وجود ایمنی روش بسیار تاثیر گذار و مفیدی در درمان سرطان های زیادی است و برای درمان بسیاری از سرطان ها اثر گذار بوده است و توانسته است بیماری آن ها را به طور کامل درمان و یا کنترل کند.

طول درمان

اما جای سوال است که این مورد چه مدت طول می کشد و بیمار چند وقت باید تحت درمان باشد تا بهبود کامل یابد. باید گفت در ابتدای درمان سلول های سرطانی با داروهای هدفمند استفاده شده در ایمنی درمانی سازگار می شوند و در برابر آن ها مقاوت نشان می دهند و در همان ابتدا از بین بردن آن ها بسیار سخت می باشد. اما بعد از مدتی ضعیف تر شده و درمان کم کم جواب می دهد. در شیمی درمانی که حمله به سلول های سرطانی هجومی تر است بیمار بعد چند هفته و یا چند ماه بهبود می یابد ولی در این روش این مدت بسیار طولانی تر و در حدود یک سال و یا چند سال می باشد.

هنگام استفاده از داروهای ایمنی درمانی سلول های ایمنی بدن بیمار مبتلا به سرطان نیز متورم می شوند و تحت تاثیر دارو ها قرار می گیرند اما بعد از نابود شدن سلول های سرطانی، سلول های ایمنی بدن بیمار به حالت اولیه خود بر می گردند و خطری آن ها را تهدید نمی کند.

ایمنی درمانی به چندین روش انجام می شود که این روش ها، پادتن های تک دودمانی ( آنتی بادی های مونوکلونال )، مهار کننده ایست ایمنی، واکسن های سرطان ( واکسن های پیش گیری و واکسن های درمانی )، ایمنی درمانی با سلول های تی مهندسی شده و ایمنی درمانی های غیر اختصاصی می باشد. ایمنی درمانی سرطان ریه نیز با برخی از این روش ها امکان پذیر می باشد و نتایج خوبی از این اقدامات به دست آمده است.

ایمنی درمانی آلرژی

ایمنی درمانی آلرژی

بسیاری از افراد هستند که دچار حساسیت های مختلف از جمله حساسیت های فصلی می شوند و این حساسیت ها ممکن است به آلرژن های محیط مانند گرد و خاک و یا مایت که همان هیره است و گرد و خاک منزل است ایجاد شود.

ایمنی درمانی یا حساسیت زدایی روشی است که برای از بین بردن انواع اقسام حساسیت ها انجام می شود و در این روش که با توجه به صلاح دید پزشک به مدت یک سال تا ۵ سال و یا بیشتر انجام می شود به تدریج ماده آلرژنی که فرد به آن حساسیت دارد به صورت زیر پوستی و یا زیر زبانی به فرد تزریق می شود و تزریق این ماده به تدریج افزایش می یابد تا میزان حساسیت فرد به ماده آلرژن کم تر شود و یا از بین برود. روش های از بین بردن حساسیت یا همان ایمنی درمانی آلرژی به چندین صورت می باشد که این روش ها شامل روش ایمنی درمانی زیر جلدی و روش ایمنی درمانی خوراکی می باشد. در روش ایمنی درمانی زیر جلدی که به آن تزریقات آلرژی نیز می گویند مواد آلرژن به طور تدریجی طی مدتی به زیر پوست فرد تزریق می شود و این کار حتما باید تحت نظر پزشک انجام بشود و این ماده را طی چندین مرحله یه صورت افزایشی تزریق کند. ممکن است در مراحل اولیه تزریق فرد دچار مشکلات حساسیتی مانند آبریزش بینی و عطسه و خارش بشود. این روش بسیار معمول بوده و تاثیرات خوبی به جا می گذارد و فرد کاملا بهبود می یابد.

در روش دیگر که روش ایمنی درمانی زیر زبانی نام دارد نیاز به تزریق و استفاده از سرنگ نمی باشد و قطره و یا قرص حساسیت زا در زیر زبان فرد قرار می گیرد این عمل تا چند مدت انجام می شود تا فرد به طور کامل حساسیتش به مواد آلرژن را از دست بدهد. اما روش آخر روش ایمنی درمانی خوراکی است که همچون دو روش قبل بسیار کاربرد دارد. در این روش از طریق دهان استفاده از مواد حساسیت زا یا همان آلرژن تجویز می شود و فرد باید مواد حساسیت زا را بخورد و این روش نیز برای بهتر نتیجه دادن نیاز به مدت طولانی دارد تا حساسیت فرد کاملا از بین برود.

ایمنی درمانی در ایران

ایمنی درمانی در ایران

با پیشرفت و گسترش علم و افزایش متخصصان در علوم مختلف در کنار تلاش ها و اقداماتی که در زمینه تخصص خود انجام داده اند امروزه تقریبا در سر تا سر دنیا متخصصان توانا و مطرحی وجود دارند و به درمان سخت ترین و خطرناک ترین بیماری ها نظیر سرطان می پردازند. ایمنی درمانی در سرطان نیز یکی از علوم جدید می باشد که طی چندین سال به وجود آمده پیشرفت زیادی در این زمینه حاصل شده است.

در ایران نیز مراکز درمانی بسیاری وجود دارد و پزشکان حاذق و توانایی در سر تا سر کشور فعالیت دارند. روش ایمنی در ایران نیز توسط متخصصان مربوطه انجام می شود و در کشور ما نیز این روش جایگزین شیمی درمانی شده است و بیماران بسیاری از این راه درمان شده اند. متخصصان ایمنی درمانی در تهران و شهر های بزرگ دیگر مانند مشهد و شیراز و اصفهان و … بسیار با تجربه بوده و بیماران زیادی به آن ها مراجعه می کنند. داروی این مورد در ایران از کشور های خارج وارد می شود اما در طی سال های تحریم متخصصان کشور توانسته اند بسیاری از این دارو ها را ساخته و پیشرفت های زیادی در این زمینه کرده اند.

عوارض ایمنی درمانی

در این روش از داروهای بسیار قوی استفاده می شود و داشتن عوارض بعد از درمان امری طبیعی است. بعضی از داروهای هدفمندی که استفاده می شود دارای بیست درصد اثر جانبی است و برخی دیگر چهل تا شصت درصد اثر جانبی دارند.

اثرات و عوارض جانبی استفاده از داروهای این روش بعد از سه یا چهار ماه خود را نشان می دهند و اگر به موقع تشخیص داده شوند به راحتی درمان می شوند.

بیماری هایی مانند اسهال، سرفه یا تنگی نفس، خارش پوست، افزایش آنزیم های کبد در خون و کم کار شدن و یا پر کار شدن غده تروئید می تواند ناشی از استفاده از داروهای آن باشد که به دلیل آزاد شدن سلول های ایمنی بدن ایجاد می شوند. به طور دقیق تر باید دانست که آزاد شدن سلول های ایمنی باعث التهاب در قسمت های مختلف بدن می شود مانند التهاب در روده که باعث اسهال شدن می شود، التهاب در ریه که باعث سرفه و تنگی نفس می شود، التهاب در پوست که باعث خارج می شود، التهاب در کبد که باعث زیاد شدن آنزیم های کبد در خون می شود و التهام در غده تروئید که باعث کم کاری و یا پر کاری غده تروئید بدن می شود.

سوالات متداول

سوالات متداول

ایمنی درمانی آلرژی یا ایمونوتراپی به چند صورت انجام می شود ؟

ایمنی درمانی آلرژی به روش هایی مانند روش ایمنی درمانی زیرجلدی، روش ایمنی درمانی زیر زبانی و روش ایمنی درمانی خوراکی انجام می شود.

ایمنی درمانی سرطان ممکن است چه عوارضی داشته باشد ؟

ایمنی درمانی باعث آزاد شدن سلول های ایمنی می شود که  باعث التهاب در قسمت های مختلف بدن می شود مانند التهاب در روده که باعث اسهال شدن می شود، التهاب در ریه که باعث سرفه و تنگی نفس می شود، التهاب در پوست که باعث خارج می شود، التهاب در کبد که باعث زیاد شدن آنزیم های کبد در خون می شود و التهام در غده تروئید که باعث کم کاری و یا پر کاری غده تروئید بدن می شود.

ایمنی درمانی به چه روش هایی  انجام می شود ؟

 پادتن های تک دودمانی ( آنتی بادی های مونوکلونال )، مهار کننده ایست ایمنی، واکسن های سرطان ( واکسن های پیش گیری و واکسن های درمانی )، ایمنی درمانی با سلول های تی مهندسی شده.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.