هیسترکتومی

هیسترکتومی

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از عمل های مهم یعنی هیسترکتومی صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه سایت زیبا جراح باشید

هیسترکتومی چیست

هیسترکتومی چیست؟

یکی از بیماری های شایع که در برخی خانم ها مشاهده می شود، فیبروئید ها یا همان فیبروم می باشد. شاید خیلی از افراد ندانند که فیبروم چیست، در این باره باید بگوییم که فیبروم ها یک نوع توده ی غیرسرطانی است که به دیواره ی رحم خانم ها می چسبد و مشکلاتی مانند ناباروری، باعث تغییر موقعیت رحم از مکان معمولی اش به داخل مجرای واژن، سرطان رحم، گردن رحم و یا تخمدان ‌ها، آدنومیوز یا ضخیم شدن دیواره رحم بیمار، آندومتریوز، خونریزی غیرطبیعی واژن بیمار، درد مزمن لگنی، می باشد. حال باید بگوییم که هیسترکتومی یک نوع جراحی است که با این جراحی پزشک این بیماری را درمان می کند. البته بهتر است که بدانید در این جراحی رحم بیمار برداشته می شود و بدین وسیله دیگر امکان بارداری برای بیمار وجود نخواهد داشت، که می توان از آن به عنوان یک عیب در این روش یاد کرد.

هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی

همان طور که گفتیم به این روش رحم برداری نیز گفته می شود، حال اگر بخواهیم بگوییم که روش رحم برداری به چه صورت است، باید بگوییم که در ابتدا پزشک از بیهوشی عموی و موضعی برای بیمار استفاده می کند تا در هنگام عمل دردی را احساس نکند. بعد از آن پزشک بر روی شکم بیمار یک برش به صورت عمودی و یا افقی ایجاد می کند، تا بتواند عمل خود را آغاز کند. البته باید گفت که پزشک زمانی از این روش استفاده می کند که در بیمار چسبندگی بسیار زیادی وجود داشته باشد و یا این که رحم بیمار بسیار بزرگ باشد.

برداشتن رحم بیمار

ناگفته نماند که پزشک بعد از معاینات لازم کلیه ی روش های دیگر را برای بیمار خود امتحان می کند و در صورتی که راه حل دیگری جواب ندهد از این روش استفاده می کند. دلیل آن نیز این می باشد که در این روش پزشک باید کل رحم بیمار را از بدن او خارج کند و به این صورت امکان بارداری در فرد وجود نخواهد داشت.

عمل هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی

همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم، جراحی هیسترکتومی شکمی گزینه ی آخر پزشک برای بیمارش می باشد و دلیل آن نیز برداشتن رحم بیمار است. البته جراحی هیسترکتومی نیز دو روش دارد که شامل رحم‌ برداری نیمه‌ کامل یا همان فوق ‌‌دهانه‌ ای می باشد در این نوع رحم‌ برداری جراح تنها بخش بالایی رحم بیمار را از بدن او خارج می کند و دهانه رحم را به جای می‌ گذارد. روش دوم رحم‌ برداری به صورت کامل است در این روش رحم ‌برداری کل رحم و دهانه رحم بیمار توسط پزشک برداشته می ‌شود. این که کدام روش برای بیمار انجام می شود به تشخیص پزشک و هم چنین به وخامت بیماری بستگی دارد ولی تا جایی که پزشک بتواند به طور معمول از روش رحم‌ برداری نیمه‌ کامل برای بیمار خود استفاده می کند.

عوارض هیسترکتومی

عوارض هیسترکتومی

پزشکان در حالت کلی همیشه بیان کرده اند که انجام هر جراحی دارای عوارضی برای بیمار می باشد، که این عوارض شامل این روش نیز است. از عوارض این روش می توان به آسیب به اعصاب و بافت های آن ناحیه، عفونت، خونریزی شدید، لخته شدن خون، دوران نقاهت برای بیماران نسبت به روش های دیگر بیشتر خواهد بود، عدم کنترل ادرار، ارتباط غیرطبیعی میان واژن و مثانه یا ایجاد فیستول، بیرون ‌زدگی واژن از بدن بیمار و یا پرولاپس واژن، درد مزمن در ناحیه و خیلی موارد دیگر اشاره کرد.

برداشتن تخمدان ها

این نکته را نیز بهتر است که بدانید در این جراحی در برخی موارد دیده شده است که جراح هر دو تخمدان ها را از بدن بیمار خارج می کند، که این کار احتمال ایجاد خطرات و عوارضی مانند: پوکی استخوان در بیمار، بروز بیماری های قلبی و در نهایت افسردگی را در فرد ایجاد خواهد کرد.

هیسترکتومی واژینال

هیسترکتومی واژینال

نوعی دیگر از جراحی، جراحی هیسترکتومی واژینال است که در این جراحی نیز رحم از طریق واژن بیمار برداشته می شود. برخی از افراد کنجکاو هستند که بدانند این جراحی به چه صورت انجام می شود، درباره ی نحوه ی انجام این جراحی باید گفت که متخصص در این عمل رحم را از تخمدان ها، لوله های فالوپ و بخش های بالایی واژن و حتی عروق خونی و بافت همبند اطراف را آن جدا می کند، بعد از تمام شدن مراحل کار، رحم از طریق واژن خارج می شود. لازم به ذکر است که این جراحی در مقایسه با هیسترکتومی ابدومینال دوره ریکاوری و هزینه بسیار کمتری برای بیمار دارد.

علاوه بر آن تفاوت این دو جراحی در این است که در روش ابدومینال رحم از طریق یک برش که روی شکم زده می شود خارج می گردد، اما در صورت بزرگ بودن آن ناحیه این روش با روش واژینال امکان پذیر نمی باشد. در انتها باید بگوییم که تمام ارگان های نام برده سیستم باروری زنان را تشکیل می دهند در لگن قرار دارند.

معرفی دو روش جراحی

در این قسمت دو نوع روش دیگر که خانم ها بهتر است بدانند را معرفی می کنیم، روش اول هیسترکتومی رادیکال رحم است که در این روش دهانه رحم، بخش بالایی واژن و بافت های اطراف توسط پزشک برداشته می شود و در اکثر مواقع برای سرطان های پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. روش دوم هیسترکتومی لاپاراسکوپی است که رحم به ‌طور کلی برداشته خواهد شد، لازم به ذکر است که رحم در واقع همان قسمت از بدن است که جنین در طی بارداری خانم ‌ها رشد و نمو پیدا می ‌کند.

هزینه عمل هیسترکتومی

هزینه عمل هیسترکتومی

برخی از افرادی که باید این جراحی را انجام دهند، سوالی که برایشان به وجود می آید این است که هزینه ی این جراحی چقدر است؟ در این می توان گفت که هزینه ی این جراحی بستگی به پزشک و این که هزینه ی دستمزد او چقدر است و هزینه ی کلینیک و یا بیمارستانی که این عمل را باید انجام دهید دارد، چرا که در این جراحی، بیمار باید تا ۳ روز و یا حتی بیشتر که بستگی به تشخیص پزشک دارد در بیمارستان بستری شود.

مراجعه به مطب متخصص

توصیه می کنیم که برای اطلاع دقیق از هزینه ی این جراحی به مطب متخصص خود مراجعه کنید، به این گونه می توانید تمام مشکلات خود را بازگو کنید و هم چنین سوالات خود را بپرسید و در آخر از هزینه ی دقیق جراحی خود آگاه شوید.

عوارض عمل هیسترکتومی

عوارض عمل هیسترکتومی

افرادی که باید این عمل را انجام دهند بهتر است که بدانند، یکی از عوارض شایع در این عمل چاقی بعد از هیسترکتومی است که برای برخی از افراد به وجود می آید. البته پزشکان در این باره بیان کرده اند که بیمارانی که این جراحی را انجام داده اند، برای این که از احتمال چاقی بعد از عمل جلوگیری کنند، باید تا یک مدت رژیم سالم و خاص که یک متخصص تجویز کرده است، داشته باشند و ورزش کردن را در برنامه ی روزانه ی خود قرار بدهند، به این گونه هرگز دچار چاقی بعد از عمل نخواهند شد.

آسیب در مثانه

البته این عمل عوارض دیگری به غیر از چاقی نیز دارد، که شامل: ایجاد آسیب در مثانه یا حالب فرد، نئوپلاسم‌های سرویکس، نوسانات خلقی ناشی از عدم تعادل هورمونی، خونریزی بسیار زیاد در حین عمل و برخی موارد دیگر می باشد. هیسترکتومی در ویکی پدیا را نیز بخوانید.

سوالات متداول درباره ی هیسترکتومی

سوالات متداول درباره ی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی چیست؟

درباره ی هیسترکتومی باید گفت که یک نوع جراحی است که به کمک آن رحم بیمار برداشته می شود، دلیل آن نیز وجود فیبروم و یا فیبروئید ها می باشد. به این گونه که فیبروم ها به دیواره ی رحم بیمار می چسبند و باعث می شوند که مشکلات زیادی برای بیمار به وجود بیاید که یکی از این مشکلات ناباروری برای فرد است. البته این نوع جراحی به دلایل دیگری نیز مانند: خونریزی غیرطبیعی واژن، سرطان رحم، آندومتریوز، فیبروئید های رحمی و خیلی موارد دیگر برای بیماران توسط جراح انجام می شود.

هزینه ی جراحی هیسترکتومی چقدر می باشد؟

در این باره باید بگوییم که هزینه ی این جراحی به عواملی مانند دستمزد پزشک که بیمار قرار است توسط او عمل شود و هم چنین هزینه ی بیمارستان بستگی دارد. پیشنهاد ما این است که برای اطلاع دقیق از هزینه ی عمل به مطب پزشک خود مراجعه کنید، به این گونه می توانید سوالات خود را بپرسید و هم چنین مشکلات خود را مطرح کنید و در نهایت از هزینه ی دقیق عمل خود مطلع شوید.

انجام این جراحی چه عوارضی برای افراد خواهد داشت؟

در این باره باید بگوییم که این جراحی مانند هر جراحی دیگر عوارضی برای افراد خواهد داشت که این عوارض شامل: احتمال آسیب در مثانه بیمار وجود دارد، نئوپلاسم های سرویکس، نوسانات خلقی ناشی از عدم نعادل هورمونی، آسیب به بافت ها و اعصاب، عفونت، خونریزی شدید، لخته شدن خون، طولانی بودن دوران نقاهت نسبت به سایر روش ها، عدم کنترل ادرار، خونریزی شدید، ارتباط غیرطبیعی بین واژن و مثانه و یا همان فیستول، بیرون زدگی واژن از بدن فرد، درد مزن، چاقی بعد از عمل، افسردگی بعد از عمل و موارد دیگر می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *