عمل فتق کشاله ران چگونه است؟

عمل فتق کشاله ران چقدر طول می کشد؟ | هزینه + فیلم

عمل فتق کشاله ران امروزه در بین بسیاری از جوامع انجام می شود. فتق ران با برآمدگی در ناحیه ی کشاله ی و کیسه ی بیضه قابل مشاهده است. این مشکل به صورت ناگهانی در چند روز و چند هفته و حتی ماه اتفاق می افتد. این نوع هرنی یکی از انواع فتق های ناحیه ی شکمی است. این مشکل ممکن است به صورت مادرزادی و یا موروثی در بزرگسالان و افراد کم سن نیز اتفاق بیفتد. امروزه روش های درمانی برای این بیماری به وجود آمده است. که در برخی مواقع نیاز به عمل جراحی دارد. این مقاله اطلاعات لازم در مورد فتق ران و مراقبا ها و هزینه ها به شما می دهد. تا پایان این مقاله همراه زیبا جراح باشید.

عمل فتق کشاله ران چگونه است؟

عمل فتق کشاله ران چگونه است؟

این عمل، به روش جراحی باز و لاپاروسکوپیک انجام می شود. که باز هم در آن روش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد. در روش مستقیم، فتق به علت عوامل مادرزادی، روده باریک بدون گذر نمودن از حلقه ی عمقی اینگوینال، از طریق جداره ی خلفی وارد این کانال می شود. در فتق غیر مستقیم دهان های تحتانی شکم دچار شل شدگی و باز شدن می شود. که در صورت بلند کردن جسمی سنگین یا زور زدن، باعث ورود و سر خورن روده به داخل کانال اینگوینال می شود. در این مورد نیاز به عمل جراحی بوده و با دارو رفع نمی شود.

قبل از اقدام به عمل باید یک سری نکات را رعایت نمود. اینکه شب قبل از عمل جراحی فتق ران به حمام بروید. انجام تست ها و آزمایشاتی جهت تعیین وضعیت فرد برای بی هوشی و هم چنین قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین و سایر مکمل های گیاهی که خونریزی را در فرد بیشتر می کند. مصرف داروهای خاص تجویز شده توسط پزشک، هر صبح به صورت ناشتا همراه با مقداری آب از ضروریات قبل از عمل است.

مراحل عمل به این شرح است. ابتدا بیمار را بی هوش می کنند. سپس برشی در ناحیه ی پوست زده می شود و پس از کنار زدن پوست باید نوع هرنی مشخص شود که با استفاده از رترکتور فارابوف کنار زده می شود. پس از برش فتق عمل جراحی آغاز می شود. معمولا آن قسمت از عضلات شکمی که آسیب پذیرتر شده اند، محافظت می شود نت از بروز مجدد این مشکل بکاهند.

روش مش و شرکت های ارائه کننده این روش

عمل فتق کشاله ران با مش نیز یکی از روش های درمانی محسوب می شود. مش ها در انواع و با برندهای مختلف تولید می شوند. از درمان های پر اهمیت، فتق کشاله ی ران بوده که تحت عمل جراحی صورت می گیرد. این عمل یا به صورت باز و یا با لاپاروسکوپی انجام می شود. که در هر دو برش هایی زده می شود. و پرده در قسمتی که سوراخ دارد بخیه و یا بسته می شود. در برخی مواقع انسداد این پرده، با استفاده از پرده ی مصنوعی با نام مش بسته می شود. جراح معمولا با بخیه زدن کار را تمام می کند. ولی امروزه مش هایی تولید می شود که نیازی به زدن بخیه نیست.

از این نوع مش ها می توان هم در عمل باز و هم در عمل فتق کشاله ران با لیزر نیز کمک گرفت. هم چنین مش ها در بسیاری از فتق های شکمی و ران بسیار موثر است. در روش درمان هرنی با لاپراسکوپی، برش های کوچک تری زده می شود. و این امکان عفونت و عارضه در این روش به نسبت بسیار کمتر است. مدت زمان عمل فتق کشاله ران حدود ۳ تا ۴ ساعت است.

گاهی اوقات بیمار دچار درد بعد از عمل فتق کشاله ران می شود. که این عارضه با سوزن سوزن شدن در محل های برش همراه است. این درد پس از عمل، کاملا طبیعی بوده و پس از گذشت زمان از بین می رود. چنانچه درد شدت گرفت و غیرقابل تحمل بود باید به پزشک خود اطلاع دهید. ورم بعد از عمل فتق کشاله ران و یا احساس سفتی در آن ناحیه طبیعی است. در صورتی که با قرمزی، ترشح چرکی و تب همراه نباشد. در صورت دیده شدن تورم با این علائم، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. با مشاهده ی فیلم عمل فتق کشاله ران می توانید پروسه جراحی را به صورت تصویری مشاهده کنید.

عمل فتق کشاله ران در زنان

عمل فتق کشاله ران در زنان

فتق کشاله ران در زنان بسیار شایع است. و اکثر افراد، فتق را برای مردان می دانند ولی این اشتباه است. ۴ نوع فتق، در بین زنان بسیار دیده شده است. بین ۲ تا ۵ درصد از زنان، در طول عمر خود به هرنی مبتلا می شوند. همان طور که گفته شد این فتق از شایع ترین نوع در بین زنان است. این فتق به طور عادی نیاز به جراحی ندارد ولی در مواقعی حاد که روده بیرون زدگیش بیش از حالت عادی بوده، باید عمل جراحی صورت بگیرد. نوع دیگر هرنی، فتق شکافی است. این فتق حدود ۱۰ درصد را به خود اختصاص داده است. فتق نافی و فتق رانی یا فمورال از انواع دیگر فتق ها در بین زنان است.

فتق نافی، اکثرا در بین کودکان شیوع دارد. ولی به هر حال وقتی از این فتق صحبت می شود؛ در بین زنان شایع تر است. این هرنی در نتیجه ی گسترش شکم به خصوص در دوران بارداری رخ می دهد. در برخی مواقع، بزرگسالان با سرفه های شدید و اضافه وزن زیاد دچار این نوع از هرنی می شوند. فتق رانی در بین زنان کمتر است و تنها ۳ درصد را در بین بانوان شامل می شود. و تشخیص آن در بین زنان، کاری بسیار دشوار است. به همین دلیل تا زمانی که به سطح اورژانسی نرسد قابل تشخیص نخواهد بود. در صورت بروز درد غیرقابل تحمل حتما به پزشک مراجعه کنید.

عمل فتق کشاله ران در کودکان

عمل فتق کشاله ران در کودکان

علائمی مانند تورم در ناحیه ی ران، که باعث گریه و زور زدن نوزاد می گردد و برآمدگی کاملا دیده می شود. و زمانی که کودک گریه و زور نمی زند، این برآمدگی ها دیده نمی شود. توده ای کاملا نرم است. درد در ناحیه ی فتق مشهود است. عمل فتق کشاله ران در نوزاد تا یک سالگی به تعویق می افتد. چرا که در برخی از این کودکان رابطه بین شکم و کیسه بیضه خوب می شود و فتق بهبود میابد. اما اکثر کودکانی که تحت عمل قرار می گیرند؛ همان روز مرخص می شوند. اما بچه های نارس بهتر است که یک شب را در بیمارستان بستری شوند و تحت نظر باشند. کودکان پس از ۲۴ ساعت، می توانند به فعالیت های روزانه ی خود مانند بازی و ورزش بپردازند. البته ناحیه ی عمل شده ممکن است دچار ورم باشد ولی این امر طبیعی بوده و به مرور از بین می رود.

مراقبت های بعد از عمل فتق کشاله ران

مراقبت های بعد از عمل فتق کشاله ران چیست؟

مراقبت های لازم قبل از عمل جراحی و بعد از آن، کمک خوبی در تسریع بهبودی بیمار می کند. یک) تغذیه: بیمار پس از گذشت چند ساعت می تواند از مایعات استفاده نماید. . در صورت نداشت حالت تهوع، غذا میل کند. البته در بعضی مواقع، با توجه به صلاح دید پزشک معالج نباید چیزی مصرف نمایید. به مدت دو هفته از غذاهایی که ایجاد یبوست می کنند اجتناب کنید و از موادی مانند سبزیجات و انجیر خشک استفاده نمایید. دو) بعد از ۴۸ ساعت می توانید به حمام بروید و دوش سبکی بگیرید ولی روی زخم لیف و کیسه ابدا نکشید چرا که باعث باز شدن زخم می شود.

سه) از همان روز می توانید به منزل بازگردید. از کارهایی مانند زور زدن تا دو هفته بپرهیزید. اگر شغلی دفتری دارید تا دو هفته رفتن سرکار ممنوع است. از انجام کارهای سنگین تا دو ماه اجتناب کنید. رانندگی بعد از عمل فتق کشاله ران به مدت ۴ تا ۵ روز ممنوع است. بعد از این روز ها هم نباید به صورت مداوم تا دو هفته، رانندگی انجام شود. به طوری که هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه رانندگی، حدود چند دقیقه استراحت شود و این به مدت ۱۴ روز است. چهار) به مدت ۷ روز بیمار نباید رابطه ی جنسی داشته باشد. و چنانچه هنگام رابطه دچار درد شدید، از ادامه ی رابطه پرهیز کنید. با رعایت مواردی که گفته شد می توانید پروسه ی درمانی و بهبودی خود را به جلو بندازید. و زودتر به شرایط عادی و طبیعی زندگی خود برگردید.

هزینه عمل فتق کشاله ران

هزینه عمل فتق کشاله ران

هزینه عمل فتق کشاله ران با توجه به مواردی حساب می شود. مواردی مانند تجهیزات مصرفی، تعداد روزهای بستری فرد، آزمایشات، دارو ها، خدمات بیمارستان را شامل می شود که با این موارد می توان هزینه را برآورد نمود. البته قیمت این عمل با دفترچه بیمه در بیمارستان های دولتی نیز کمتر می شود.

سوالات متداول

آیا عمل فتق کشاله ران دردناک است؟

خیر شما تحت بی حسی و بی هوشی عمومی قرار می گیرید، در نتیجه حین عمل دردی را احساس نخواهید کرد.

عمل فتق کشاله ران به چند صورت است؟

به دو روش جراحی باز و لاپراسکوپیک انجام می شود.

آیا عمل فتق کشاله ران برای کودکان هم انجام می شود؟

بله این عمل در برای کودکان هم صورت می گیرد.

آیا عمل فتق کشاله ران تحت پوشش بیمه است؟

بله

عمل فتق کشاله ران چند ساعت طول می کشد؟

این عمل تحت بی هوشی عمومی بین ۳ تا ۴ ساعت زمان می برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *