جنیوپلاستی

جنیوپلاستی چانه چیست؟ + برسی هزینه جنیوپلاستی یا جراحی چانه در مشهد و ایران

در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد جنیوپلاستی یا همان جراحی چانه که برخی از افراد به دلایل مختلف انجام می دهند صحبت کنیم. شاید شما نیز گاهی با نگاه کردن به چهره خود در آیینه به این فکر فرو روید که در قسمت پایینی صورت خود دارای نا زیبایی هستید اما دقیقا ندانید مشکل از کجاست. ما اینجاییم تا شما را با پاسخ های این سوال رو به رو کنیم و از شما دعوت می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

 جنیوپلاستی چیست؟

جنیوپلاستی چیست؟

جنیوپلاستی یا همان جراحی چانه است و کسانی این عمل را انجام می دهند که به دلایل مختلفی چانه آن ها عقب است و از حالت استاندارد صورت خارج شده است.

برخی از افراد برایشان سول پیش می آید که جنیوپلاستی به چه صورت است انجام می شود؟ در ابتدا بگوییم که این کار یک جراحی زیبایی فک است و برای این که چانه به سمت جلو تر بیاید و حالت بهتری نسبت به قبل داشته باشد انجام می شود. هم چنین این جراحی برای این که فک های کوچک را بزرگ تر کند نیز مناسب است، چرا که گاهی اوقات فرد فک کوچکی دارد و با صورتش تناسب ندارد، می تواند با این عمل فک خود را پهن تر و بزرگ تر از قبل کند. هم چنین بهتر است که بدانید عمل جنیوپلاستی در واقع یکی از درمان های ناهنجاری های فکی به شمار می رود.

روش های دیگری نیز وجود دارد که می شود جایگزین این جراحی کرد مانند: ارتودنسی ثابت، متحرک، و یا ارتودنسی نامرئی که از ارتودنسی برای جلو کشیدن فک پایین نسبت به فک بالا انجام می شود. البته این که چگونه تعیین شود با چه روشی فک بیمار درمان شود به نوع ناهنجاری و هم چنین تشخیص دکتر بستگی دارد.

البته اگر ناهنجاری کم و خفیف باشد با ارتودنسی این مشکل حل می شود ولی گاهی ناهنجاری بسیار زیاد بوده است و با ارتودنسی این مشکل بر طرف نمی شود در این مواقع پزشک عمل را به بیمار توصیه می کند. برای این که بیمار مطمئن شود کدام روش برای او مناسب تر است، می تواند هم به پزشک عمل زیبایی و هم به دکتر ارتودنسی مراجعه کند و نظر هر دو پزشک را بداند به این ترتیب انتخاب این که کدام روش مناسب تر است برای او راحت تر می شود. در اکثر موارد دلیل به وجود آمدن ناهنجاری در منطقه فک و چانه، به هم ریختگی شدید دندان ها و فک کوچک است که باعث می شود تغییراتی در صورت پدید آید.

 جنیوپلاستی و ارتودنسی


جنیوپلاستی و ارتودنسی

جنیوپلاستی یا همان جراحی چانه است و کسانی این عمل را انجام می دهند که به دلایل مختلفی چانه آن ها عقب است و از حالت استاندارد صورت خارج شده است و یا فک کوچکی دارند. ارتودنسی برای ردیف کردن و صاف کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به این گونه کسانی که دندان های نامرتب و بد فرمی دارند می تواند از روش ارتودنسی برای درست کردن دندان های خود استفاده کنند. اما ارتودنسی علاوه بر این که برای مرتب کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، گاهی اوقات به منظور متناسب کردن فک و برای جلو کشیدن فک پایین نسبت به فک بالا انجام می شود.

یکی از شایع ترین موارد گزارش شده افراد پس از این جراحی این است که فرد ورم بعد از جراحی چانه در کنار کاهش حساسیت لب پایین دارد، البته این عوارض بعد از جراحی بسیار طبیعی است و بعد از گذشت ۱ الی ۳ ماه به طور کامل رفع می شود. اگر شما می خواهید تا زیبایی چشم گیری بعد از عمل داشته باشید، باید درد ها و مشکلات پس از عمل را به جان بخرید تا بعد از گذشت مدتی از این که خود را در آیینه نگاه می کنید احساس رضایت کامل داشته باشید.

از نکات مهمی که بیمار باید در دوره نقاهت آن ها را رعایت کند این است که:

بیمار به محض این که احساس کرد آمادگی این را دارد که بتواند غذا بخورد، به طور طبیعی غذا بخورد، هر چند در اوایل دوره نقاهت پروتز چانه رژیم غذایی مایع و نرم توصیه می شود تا بیمار زیاد فک خود را تکان ندهد. بیمار باید توجه داشته باشد که در دوره نقاهت پروتز چانه دهان خود را با آب و یا با دهانشویه های ضد عفونی کننده شستشو دهید، چرا که یکی از عوارض این جراحی عفونت است پس برای جلوگیری از عفونت بهتر است که مرتب از دهانشویه استفاده کند. بیمار بهتر است که برای ده روز اول بعد از جراحی چانه ورزش نکند تا فشاری بر روی قسمت های صورتش وارد نشود. هم چنین، برای برخی از افراد که ناهنجاری آن ها زیاد بوده بهتر است به مدت ۵ الی ۸ هفته بعد از جراحی هیچ ورزش سنگینی انجام ندهند.

در برخی از موارد حتی توصیه می شود که بیمار تا مدت ها بعد از عمل، بر روی صورت خود نخوابد و حتی اگر سهوا این کار رخ دهد ممکن است باعث خونریزی و تغییر در نتیجه عمل بشود. از این رو بهتر است که در اوایل دوران نقاهت خود در حالتی بین نشسته و خوابیده به استراحت بپردازید تا مشکلی برای شما بوجود نیاید.

 جراحی جنیوپلاستی


جراحی جنیوپلاستی

جراحی جنیوپلاستی به این صورت است که در ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوید اگر پزشک عمل را برای شما مناسب دید، آن گاه عمل جنیوپلاستی به این صورت انجام می شود که در ابتدا پزشک لب پایینی بیمار را پایین آورده و بر لثه لب تحتانی در زیر دندان های پایین بیمار برشی ایجاد می کند، البته بیمار در حالت هوشیاری بوده چرا که از بی حسی موضعی برای بیمار استفاده می شود. سپس بافت نرم از استخوان چانه جدا می شود، جراح بیمار برای ارجاع از یک اره مخصوص برای برش دادن یک خط عمودی کوچک در چانه استفاده می کند، این تضمین می کند که استخوان در هنگام حرکت ثابت باقی می ماند، بعد از این که این کار ها انجام شد، پزشک برش افقی در راستای استخوان چانه انجام می دهد. استخوان را قطع می کند سپس آن ها استخوان را به جلو یا عقب می کشد و پیچ های مخصوصی که جراح برای بیمار قرار داده است و احتمالاً صفحه فلزی را می چسباند تا از ماندن در محل اطمینان حاصل شود.

اگر چانه بیمار کوتاه است و می خواهد بلند تر شود، با فاصله بین بقیه فک و چانه، استخوان را مجدداً وصل می کنند، استخوان می تواند به مرور زمان رشد کند و این شکاف را پر می کند پس برای این موضوع جای نگرانی نیست. هم چنین اگر بیمار می خواهد که چانه کوچک تری داشته باشد، جراح بخشی از استخوان را برداشته و چانه بیمار را به بقیه فک وصل می کنند، به این صورت چانه کوچک تر می شود. در هر یک از موارد بالا مشل کاملا قابل درمان است و جای هیچ نگرانی نیست.

چانه برجسته تر و خوش فرم

چانه برجسته تر و خوش فرم

جالب است که بدانید افرادی که می خواهند چانه برجسته تر و خوش فرم تری داشته باشند می توانند از پروتز استفاده کنند، پروتز  انواع مختلفی دارد مانند: سیلیکون، تفلون و مدپور. البته مدپور یک ماده جدید است که مورد استقبال زیادی قرار گرفته است چرا که درون  پلاستیک (منافذی) وجود دارد، که باعث می شود بافت به اطراف آن برود و سپس بچسبد و کاشته شود. در نهایت روش دیگری نیز وجود دارد به نام ایمپلنت، ایمپلنت ها با استفاده از پیچ ها به استخوان چسبانده می شوند.

جراحی جنیوپلاستی انواع مختلفی دارد که شامل: عمل جنیوپلاستی اسلایدینگ: که یکی از رایج ترین انواع درمان جراحی جنیوپلاستی و عمل جراحی انحراف چانه است. جراحی ژنیوپلاستی چانه نامتقارن، جراحی چانه و ایمپلنت های چانه ای می باشد. در برخی از موارد چانه متقارن نیست و یک سمت از سمت دیگر کشیده تر یا کوچک تر است که در این موارد با استفاده از ایمپلنت های مخصوص اقدام به رفع مشکل می نمایند.

جراحی چانه و ایمپلنت های چانه ای انواع مختلفی دارند که در جنسشان متفاوت هستند، ایمپلنت های سیلیکونی که برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرند، بدون هیچ عوارضی هستند از این رو بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است. هم چنین جراحان در عمل از ایمپلنت چانه استفاده می کنند تا صورت بیمار به حالت تعادل برسد. در این روش ابتدا جراح برای جراحی چانه و کاشت سیلیکون باید داخل لب پایین یا زیر چانه را برش دهد البته در این عمل بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند چرا که جراح از بی حسی موضعی برای بیمار استفاده می کند. سپس استخوان چانه را جایگزین کرده، یا از ایمپلنت چانه استفاده می کند و برای این کار باید برش انجام شود تا جراح بتواند ایمپلنت را در چانه جایگزین کند.

عمل ژنیوپلاستی چانه نامتقارن: چانه نامتقارن از ناهنجاری هایی است که ممکن است به دلیل اختلالات رشد فکی و دندانی به وجود بیاید به همین دلیل باید به متخصصی مراجعه کنند که بتواند با دقت و ریزه کاری های فکی بپردازد و عمل جراحی انحراف چانه را انجام دهد مهارت متخصص در عمل جراحی انحراف چانه و جراحی جینوپلاستی چانه نامتقارن باعث می شود تا علاوه بر اجرای بی نفس عمل جراحی انحراف چانه و رفع مشکلات ظاهری متخصص بتواند مشکلات فک و دندان را که سبب چانه وفک نامتقارن شده‌اند را نیز تشخیص دهد.

عمل ژنیو پلاستی اسلایدینگ: این روش یکی از رایج ترین انواع درمان در جراحی ژنیوپلاستی و عمل جراحی انحراف چانه است ژنیوپلاستی اسلایدینگ یا استخوانی جراحی چانه و فک است که برای جلو آوردن و یا عقب بردن فک انجام می شود در جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ استخوان فک با توجه به نوع ناهنجاری به عقب برای کوچک کردن فک و یا جلو برای بزرگ کردن فک حرکت داده می شود و در مواردی نیز می‌توان برای کوتاه و یا بلند کردن طول صورت همین جراحی ژنیوپلاستی را در جهت بالا و پایین استفاده کرد.

جراحی چانه و ایمپلنت‌های چانه ای: ایمپلنت ها انواع متفاوتی دارند و از مواد مختلفی تهیه می‌شود ایمپلنت های سیلیکونی مورد استفاده در جراحی ژنیوپلاستی دارای مواد تست شده هستند و تا به حال در هیچ بیماری باعث بروز مشکل نشده‌اند جراحان در عمل ژنیوپلاستی بیشتر از ایمپلنت چانه استفاده می‌کند تا صورت را متعادل تر کند جراح برای جراحی چانه و کاشت سلیکون ابتدا داخل لب پایین یا زیر چانه را برش می دهد سپس استخوان چانه را جایگزین کرده یا از ایمپلنت چانه استفاده می کند و آن را از طریق برش قرار می‌دهد

 عوارض جنیوپلاستی


عوارض جنیوپلاستی

عمل جنیوپلاستی یا همان جراحی چانه است و کسانی این عمل را انجام می دهند که به دلایل مختلفی چانه آن ها عقب است و از حالت استاندارد صورت خارج شده است و یا فک کوچکی دارند. عمل جنیوپلاستی مانند هر عمل دیگری عوارض دارد که این عوارض شامل: عفونت، واکنش آلرژیک به ایمپلنت، اکستروژن کاشت، آسیب عصبی که باعث بی حسی دهان یا لب می شود، می باشد، البته این عوارض به گفته پزشکان احتمال این که در بیمار بروز بدهد بسیار کم است اما باید این مورد را در نظر داشته باشید که ممکن است بعضی از موارد بالا حتی به طور خفیف برای شما رخ دهد اما جای نگرانی نیست.

اما از شایع ترین عوارض گزارش شده در رابطه با عمل جراحی چانه و بعد از جراحی چانه در کنار کاهش حساسیت لب پایین در دوره نقاهت می باشد البته این عوارض بعد از عمل جراحی طبیعی می باشد و در کمتر از حدود سه ماه برطرف می‌شود ورم بعد از جراحی و کاهش حساسیت در روزهای ابتدایی دوران نقاهت شدت بیشتری دارد به طوری که ممکن است تا چند روز نتوانید با دیگران ملاقات داشته باشید.

جنیوپلاستی قیمت

خب بهتر است بدانید که قیمت عمل چانه بسیار بالاست و اگر چانه شما به این عمل نیاز دارد، بهتر است که از مدت ها قبل به فکر هزینه های آن باشید تا در روز های نزدیک به عمل خود دیگر نگران هزینه های بالای آن نباشید. متاسفانه در کشور ما عمل هایی که به عنوان زیبایی تلقی می شود در پوشش بیمه های درمانی قرار ندارند و بیمه های مختلف این عمل ها را پشتیبانی نمی کنند و صفر تا صد هزینه ها بر عهده خود بیمار است.

توصیه ما به شما این است که اگر بعد از انجام همه کار های مربوطه به این نتیجه رسیدید که شما کیس مناسبی برای این عمل هستید، در ابتدا به چند جراح متخصص رجوع کرده و قیمت ها را جویا شوید زیرا ممکن است در بعضی از مواقع قیمت ها بسیار با هم متفاوت باشد زیرا در کلینیک های خصوصی مبالغ بیشتری را باید بیمار بپردازد پس خواهش می کنیم که حتما به این نکته توجه داشته باشید.

درد بعد از جنیوپلاستی

درد بعد از جنیوپلاستی

مسلما با توجه به این که عمل چانه یک جراحی تقریبا سخت به شمار می رود، دوران نقاهت طولانی نیز دارا می باشد که این دوره نقاهت نیز با درد های خفیف تا زیاد همراه خواهد بود. بعد از این که بیمار عمل جراحی خود را با موفقیت به پایان رسانید، برای دائمی بودن نتایج عمل می بایست به برخی از توصیه های پزشک گوش کند و ممکن است این توصیه ها برای بیمار کمی همراه با ناراحتی و درد باشد که البته باید بداند که این کار به نفع خود اوست و برای باقی ماندن نتیجه عمل حتما باید به آن عمل کند.

معمولا بعد از جراحی چانه معمولاً در سه تا پنج روز ابتدایی فرد درد یا ناراحتی متوسطی را خواهد داشت جراح نیز با بهره‌گیری از گزینه‌های مختلف می‌تواند درد را کنترل کند و داروهای مسکن برای کاهش درد برای بیمار تجویز شود بعد از یک هفته فرد می تواند فعالیت های عادی و زندگی روزمره خود را داشته باشد اما باید به این نکته توجه کرد که تا شش هفته بعد از عمل همچنان باید از انجام فعالیت های سنگین از جمله حرکات ورزشی سنگین خودداری کرد.

جنیوپلاستی نی نی سایت

شما نیز حتما نام نی نی سایت به گوشتان خورده است و حتما یک بار به این سایت برای موارد گوناگون مراجعه کرده اید. خب بهتر است بگوییم که در رابطه با موضوع بحث ما یعنی عمل چانه نیز این سایت بسیار جامع عمل کرده است و تجربیات اشخاص مختلف در رابطه با این عمل جراحی را برای ما به نمایش می گذارد. اساس این سایت بر این پایه است که افرادی که در هر رابطه ای تجربیاتی دارند با بحث و گفتگو با افراد دیگر به اشتراک می گذارند تا دیگران نیز بتوانند از این تجربیات نهایت استفاده را ببرند.

اگر شما در رابطه با هر موضوع دیگری در گوگل سرچ کنید، حتما یکی از نتایج آن نی نی سایت خواهد بود و شما با مراجعه این وب سایت در اکثر مواقع جواب پرسش های خود را دریافت خواهید کرد. حتی شما می توانید با عضویت در این سایت تجربیات شخصی خود را نیز برای دیگران انتشار دهید تا آنان نیز نسبت به این موضوع اطلاعات بیشتری را داشته باشند و به این نحو به یکدیگر کمک کنید.

هزینه جراحی جنیوپلاستی

هزینه جراحی جنیوپلاستی

عوارض جنیوپلاستی شامل: عفونت، واکنش آلرژیک به ایمپلنت، اکستروژن کاشت، آسیب عصبی که باعث بی حسی دهان یا لب می شود، می باشد. برای خیلی از افراد سوال پیش می آید که جراحی جنیوپلاستی چیست؟ به این گونه می توان تعریف کرد که عمل جنیوپلاستی یا همان جراحی چانه است و کسانی این عمل را انجام می دهند که به دلایل مختلفی مانند: ژنتیک، تصادف، ضربه شدید و یا فرم دندان چانه آن ها عقب است و از حالت استاندارد صورت خارج شده است و یا فک کوچکی دارند.

برخی از بیماران کنجکاو هستند که بدانند هزینه حراجی جنیوپلاستی چقدر است؟ در این مورد باید بگوییم که هزینه این جراحی به میزان ناهنجاری، روش درمان، دستمزد پزشک و هزینه کلینیک و یا بیمارستانی که عمل را انجام می دهید بستگی دارد ولی در نهایت برای دانستن دقیق هزینه جراحی بهتر است که به مطب پزشک مراجعه کنید و مستقیما از او سوال کنید چرا که پزشک با حوصله به تمامی سوالات شما پاسخ می دهد. در نهایت با توجه به این مقاله پیشنهاد می کنیم مقاله زاویه دار کردن صورت را نیز بخوانید شاید برای شما کاربردی باشد.

جنیوپلاستی در مشهد

یکی از تاثیر گذارترین جراحی های زیبایی و روی چهره هر فردی جراحی ژنیوپلاستی می باشد این عمل می تواند با هدف بزرگتر کردن و یا کوچکتر کردن و حتی کشیده تر کردن چانه انجام شود چانه یکی از بخش‌های صورت است که می تواند جذابیت فرد را دوچندان کند رسیدن به نتیجه مطلوب از نظر جراحی چانه نیازمند انتخاب بهترین جراح پروتز چانه در مشهد در کنار هزینه مناسب آن است که البته برای پیدا کردن یک دکتر خوب بایستی وقت زمان کافی را صرف کنیم.

اگر ساکن مشهد هستید و یا قصد سفر به این شهر را دارید، باید بدانید که سایت زیبا جراح تخفیف بسیار ویژه ای از بهترین مراکز این شهر دارد که می تواند به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهد. از همین رو برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

تفاوت جراحی فک و ژنیوپلاستی

تفاوت جراحی فک و ژنیوپلاستی

به طور قطع نمی‌توان جراحی ژنیوپلاستی را  با جراحی فک یکسان دانست چرا که این دو کاملا از هم مجزا هستند و تفاوت‌های بسیاری دارند اولین تفاوت در نام آن هاست عمل جراحی فک یا جراحی ارتو گناتیک بی‌نظمی و عدم تقارن استخوان های فک را اصلاح و بهبود عملکرد دندان‌ها را اصلاح می‌کند که با انجام این تغییرات ظاهر فرد نیز ممکن است بهبود پیدا کند تفاوت دیگر در نتیجه کارمی توان دیدچرا که  عمل جنیوپلاستی بیشتر در دسته جراحی های زیبایی چانه قرار می‌گیرد اما جراحی فک برای اصلاح مشکلات جدی فرد پس از توقف رشد برای خانم ها و آقایان قابل انجام است و در صورتی که فرد دچار مشکلاتی از قبیل انحرافی و جلو و عقب بودن فک، ضربه آسیب به صورت، درد مزمن استخوان فک و تومور و کیست فک باشد باید عمل جراحی فک صورت بگیرد.

روش ژنیوپلاستی کشویی

در روش کشویی ژنیوپلاستی جراح در ابتدا در امتداد  لثه‌های پایین قسمت داخلی لب پایین را می برد سپس برای دسترسی به استخوان چانه برشی در لایه بافت نرم ایجاد می کند که استخوان چانه در معرض دید قرار گرفت جراحی یک برش کوچک عمودی در چانه ایجاد می کند که از آن به عنوان نقطه مرجع در طول عمل استفاده می کنند جراح یک برش افقی در زیر ریشه دندان های پایین ایجاد می کند جراحی می‌تواند با برش در زوایای مختلف ارتفاع چانه را تغییر دهد در صورت نیاز به کوچک شدن چانه یا حرکت عقب ممکن است قطعه استخوان به شکل کوه بریده شود آن ها قطعه استخوان را به جلو عقب یا پهلو می لغزاند بعد از قرار دادن چانه جراح تراز را بررسی می‌کند و استخوان اضافی  را در امتداد خط فک قرار می دهد آنها استخوان چانه را با پیچ و یک صفحه فلزی دوباره به فک متصل می‌کند بعد از جراحان کند صفحه ها و پیچ های زیست تخریب پذیر به جای انواع فلزی استفاده کند تا فرد پیچ های زیر پوستی را احساس نکند در نهایت جراح بخیه را می بندد سپس نوار فشرده سازی را روی قسمت جلویی و کناره‌های آن قرار می‌دهند تا تورم به حداقل برسد.

مزایای جراحی چانه

بزرگترین مزیتی که جراحی چانه به همراه دارد این است که منجر به تغییرات قابل توجه در صورت از طریق جراحی نسبتاً آسان می شود و نتایج مطلوب و دائمی را به همراه دارد به طوری که این جراحی به آسانی همراه با جراحی زیبایی بینی قابل انجام است و روند بهبودی و دوران نقاهت آن بسیار کوتاه می باشد در واقع تناسب چانه به زیبایی لب ها، بینی  و سایر اعضای صورت کمک می‌کند و به کمک آن فرد احساس خوبی نسبت به خود پیدا می کند .بیشترین تقاضا در ایران برای این جراحی در زمینه ترمیم عقب بودن چانه صورت می گیرد.

سوالات متداول

سوالات متداول

هزینه عمل جنیوپلاستی چقدر است؟

هزینه این جراحی به میزان ناهنجاری، روش درمان، دستمزد پزشک و هزینه کلینیک و یا بیمارستانی که عمل را انجام می دهید بستگی دارد.

چه زمانی برای رفع و بهبود مشکلات چانه و فک از روش ارتودنسی استفاده می شود؟

ارتودنسی برای ردیف کردن و صاف کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به این گونه کسانی که دندان های نامرتب و بد فرمی دارند می تواند از روش ارتودنسی برای درست کردن دندان های خود استفاده کنند. اما ارتودنسی علاوه بر این که برای مرتب کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، گاهی اوقات به منظور متناسب کردن فک و برای جلو کشیدن فک پایین نسبت به فک بالا انجام می شود.

عمل جنیوپلاستی چه عوارضی دارد؟

این عمل مانند هر عمل دیگری عوارض دارد که این عوارض شامل: عفونت، واکنش آلرژیک به ایمپلنت، اکستروژن کاشت، آسیب عصبی که باعث بی حسی دهان یا لب می شود، می باشد، البته این عوارض به گفته پزشکان احتمال این که در بیمار بروز بدهد بسیار کم است.

یکی از شایع ترین موارد گزارش شده در رابطه با عوارض این کار چیست؟

یکی از شایع ترین موارد گزارش شده افراد پس از این جراحی این است که فرد ورم بعد از جراحی چانه در کنار کاهش حساسیت لب پایین دارد، البته این عوارض بعد از جراحی بسیار طبیعی است و بعد از گذشت ۱ الی ۳ ماه به طور کامل رفع می شود.

جنیوپلاستی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *