جراحی دندان

جراحی دندان عقل و در مشهد با هزینه کم در بهترین مراکز با تخفیف و بیمه ۶۰% سایت

جراحی دندان به طور کلی کار اصلی هر دندانپزشک است. گاهی دندان ها علاوه بر ترمیم و زیبایی نیاز به جراحی دارند. پزشک با بی حسی موضعی کار را شروع می کند. در برخی از جراحی ها به علت وسیع بودن عمل مورد نظر، پزشک ملزم به زدن بخیه می شود. بیمار پس از اتمام جراحی دندان باید یک سری موارد را جهت بهبودی بهتر و سریع تر انجام دهد، که شامل مسواک نزدن محل عمل، تمیز نگه داشتن آن ناحیه، خوردن آب در طی ۲۴ ساعت، استفاده نکردن دخانیات انجام دهد. البته لازم به ذکر است در برخی موارد پزشک بسته به شرایط بیمار بیهوشی را برای فرد تجویز می کند.

  • جهت ارتباط جهت یافتن بهترین جراح به همراه تخفیف های ویژه سایت زیبا جراح، از فرم تماس با ما با پشتیبان سایت ارتباط برقرار کنید.
جراحی دندان

اطلاعات کامل

دندان های عقل جزو چهار دندانی هستند که در بزرگسالی در پشت دهان در سمت بالا و پایین قرار می گیرند. چنانچه دندان های عقل جای کافی برای رشد نداشته باشند، فرد دچار درد و عفونت شدید خواهد شد؛ به همین دلیل اکثر دندان پزشکان توصیه می کنند قبل از بروز این اتفاقات دندان عقل خود را که به آن دندان مولار سوم نیز می گویند را بکشند. معمولا دندان هایی که دارای عفونت فراوان و یا دندان های نهفته مانند عقل و … نیز نیاز به عمل دارند. گاهی عفونت های داخل دندان به گونه ای است که باعث التهاب لثه می گردد.

اینگونه دندان ها بین سنین ۱۷ الی ۲۵ سالگی رشد خود را آغاز می کند. برای جراحی، پزشک ابتدا موضع را بی حس و سپس برشی را دور محل ایجاد می کند، و آن را به صورت قطعه قطعه شده خارج می کند. بیمار پس از مراجعه برای عمل می تواند همان روز به منزل بازگردد.

دندان های عقل می توانند به صورت نهفته و نیمه نهفته باشد. دو دندان عقل فک بالا و پایین با شروع دردهایی مانند درد گلو و گوش گاهی ورم چشم و حتی با درد زیاد باز شدن دهان همراه است. این نکته حائز اهمیت است که کشیدن دندان عقل بدون علت و تا وقتی که فضا برای رشد وجود دارد، و هیچ عارضه و مشکلی به اعصاب فرد وارد نمی کند، توصیه نمی گردد. اکثر مردم پس این که دندان عقل بخواهد شروع به رشد کند آن را می کشند؛ حتی اگر دندان عقل آن ها دردی نداشته باشد. یکی از مواردی که به جراحی احتیاج دارد عمل دندان عقل نهفته است. دندان عقل نهفته اگر چنانچه جراحی نشود ممکن است آسیب خطرناکی به دندان های دیگر و استخوان آرواره بزند.

امروزه علاوه بر چاقو و مته دندانپزشکی از روشی دیگر به نام لیزر و دستگاه پیزوسرجری استفاده می شود. هنگام عمل دندان های عقل نهفته به این روش جدید، ابتدا محل را با استفاده از لیزر برش داده می شود. مزیت این روش جدید می تواند شامل دقت بسیار بالا، آسیب ناچیز به بافت های مجاور و هم چنین خونریزی کمتر و بهبودی سریع تر باشد. بهبودی کامل دندان عقل نهفته بین ۵ روز تا یک هفته خواهد بود. در هنگام عمل دندان عقل امکان این که بر روی عصب زبان جراحی شود، وجود دارد و با هر تغییر حسی مانند دهان، چانه، زبان ممکن است فرد دچار این آسیب شده باشد؛ که این مورد در جراحی دندان عقل شایع تر است. فردی که چنین آسیبی را ببیند تغییراتی در زندگی اش شامل صحبت کردن و غذا خوردن خواهد داشت.

بهتر است این عمل در سنین پایین صورت بگیرد. در بزرگسالان به علت رشد ریشه و قوی شدن آن، کشیدن و جراحی متحمل درد و آسیب است. بهتر است برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی به پزشکی مطمئن مراجعه کنیم. قبل از شروع عمل جراحی با معاینه دقیق و با توجه به عکس رادیوگرافی شما ریسک هرگونه اتفاق را می توان به حداقل رساند. هم چنین با توجه به پیشرفت علم خصوصا در علم جراحی، نگران چنین مواردی نباشید.

جراحی دندان و ارتودنسی

جراحی دندان چیست؟

عملی است که بر روی دندان فرد بیمار صورت می گیرد تا به دیگر دندان های مجاور آسیب نرساند. این جراحی شامل بیرون کشیدن، تراشیدن، برداشتن استخوان است. برای جراحی دندان ابتدا ریشه را از داخل حفره باید جدا نمود و سپس دندان را خارج کرد. البته قبل از این در این مقاله مراحل جراحی گفته شده است.

جراحی و ارتودنسی دندان چگونه است؟

عمل ارتودنسی جهت رفع ناهنجاری ها و هماهنگ نبودن فک و دندان ها توسط متخصصان صورت می گیرد. با رفع ناهنجاری های دندان می توان به زیبایی لبخند خود افزود. نامتقارن بودن دندان ها و قوس فکی تنگ، فاصله زیاد ما بین دندان ها هم چنین اختلاف عرضی در دو فک بالا و پایین و … را می توان به روش ارتودنسی متقارن سازی کرد. ارتودنسی به دو روش ثابت و متحرک تقسیم بندی می شود.

ارتودنسی به روش ثابت که در دو نوع بریس های سرامیکی و بریس لینگوال درونی انجام می گردد؛ هم چنین ارتودنسی متحرک در چهار نوع بریس های هاولی، زد اسپرینگ، اینویزیلاین و یا رتینر نیز استفاده می شود. بهترین سن برای انجام ارتودنسی در کودکان از سن ۱۲ سالگی آغاز می گردد، طوری که تمام دندان های شیری ریخته و دندان های دائمی رشد کرده اند. اما درمان به روش ارتودنسی مختص کودکان نیست و شامل بزرگسالان و افرادی که به بلوغ کامل رسیده اند می شود.

عمل ارتودنسی زمانی صورت می گیرد که بسته به تشخیص پزشک معالج بوده و علت آن در برخی موارد کوچک بودن فک و یا دندان هایی که به صورت روی هم رفته و فشرده رشد کرده اند و تقارن نامناسبی ایجاد کرده است، لذا فرد برای آزادسازی فضا بین دندان ها جهت انجام ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارد. برای کشیدن دندان جهت عمل ارتودنسی اولویت با دندان هایی است که پوسیده و آبسه کرده و یا دندان هایی که روکش و پر شده اند، است؛ و در مرحله ی بعدی نیز با دندان هایی که در انتهای قوس دهان که شامل دندان های ۴ و ۵ است خواهد بود. بعد از گذاشتن ارتودنسی باید روش های نگهداری آن را بدانید؛ و یا از پزشک خود بپرسید.

حین دوره ی درمان مراقبت شما از دهان و دندان خود دو برابر می شود لذا شما باید به صورت مکرر دندان های خود و بریس ها تمیز کنید، خصوصا پس از مصرف غذا این کار ضروری است. در دورانی که شما در حال درمان هستید باید از مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین بکاهید. از مصرف مواد چسبناک و سفت که ممکن است به بریس ها آسیب بزند اجتناب کنید. ارتودیست ممکن است به شما خمیر دندان با فلوراید بیشتر تجویز کند همچنین استفاده از دهانشویه باید زیر نظر ایشان باشد.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

اکثر افراد از عمل دندان ترس دارند و این کاملا طبیعی است. بیمار پس از مراجعه به دندانپزشکی، احتیاط های لازم توسط پزشک معالج به او گفته می شود. در صورت مراعات نکردن و عدم توجه به مراقب های پس ازعمل جراحی ممکن است، ناحیه ی جراحی شده دچار عفونت و التهاب لثه گردد. در صورتی که در منزل دچار درد شدید می توانید از مسکن هایی مانند آسپرین استفاده کنید، چنانچه در خانه دندان شروع به خونریزی کند؛ برای جلوگیری از این خونریزی از یک گاز استریل در محل جراحی استفاده کنید. اگر خونریزی بند نیامد و زیادتر شد حتما به کلینیک مراجعه نمایید.

همچنین افراد با مصرف چیزهای خنک مانند بستنی و میوه ی آناناس می توانند روند بهبودی را تسریع کنند. در دوران التیام و بهبودی دندان عقل باید از مصرف دخانیات به مدت حداقل یک هفته خودداری نمود؛ چرا که ممکن است باعث عفونت محل عمل گردد. در ۲۴ ساعت اولیه نباید گاز استریل را مکرر عوض کرد. آب دهان را به شکل طبیعی قورت دهید زیرا همان مکش آب دهان و ریختن به بیرون باعث ادامه ی خونریزی می شود. سعی کنید کمتر حرف بزنید.

امروزه با گسترش علم و تکنولوژی و منابع در دسترس، شما عزیزان می توانید از طریق رسانه، شبکه های اجتماعی و هم چنین موبایل و کامپیوتر خود اطلاعات فراوانی بدست بیاورید؛ و کافیست که شما گشتی در اینترنت بزنید و قبل انجام هر عملی تحقیق کنید. مطالب به روز در سایت های مختلف همراه با عکس و فیلم را می توانید ببینید. قبل از مراجعه به پزشک می توانید فیلم هایی از نحوه ی عمل دندان عقل را مشاهده کنید.

قیمت جراحی دندان عقل

قیمت جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل با توجه به نوع و وسعت کار محاسبه می گردد و دندان های عقل به علت حساسیت در عمل هزینه های متفاوتی دارند. به طور مثال دندانی که خود به صورت طبیعی از لثه بیرون آمده که به اصطلاح غیر نهفته به آن می گویند؛ هزینه ی کمتری دارند. از طرف دیگر دندان های عقل نهفته به دلیل دشواری کار چون زیر لثه پنهان است و بیرون نیامده و با درد فروان همراه است و باعث خرابی دیگر دندان ها می شود پس طبیعی است که هزینه بر باشد. همچنین لازم به ذکر است هزینه های عمل دندان عقل توسط پزشک متخصص با پزشکی که عمومی است تفاوت می کند.

جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته

دندان عقل معمولا بین سن ۱۷ تا ۲۱ سالگی رشد می کند. یک فرد معمولی دارای ۲۸ دندان می باشد که ۴ عدد آن عقل می باشد. سومین دندان آسیا یا همان دندان عقل آخرین دندانی است که در دهان ظاهر می شود. به همین خاطر است که فضای اندکی برای رشد آن وجود دارد و در بیشتر مواقع کج رشد می کند. این عامل موجب می شود که ناراحتی هایی به وجود آید و فرد را مجبور به کشیدن آن کند. برای  آن دسته از دندان های عقلی که احتیاج به جراحی دارند، در ابتدا از بی حسی موضعی استفاده می شود تا از میزان درد آن کاسته شود. کشیدن دندان های عقل فک پایین معمولا راحت تر می باشد.

جراحی دندان عقل نهفته درد دارد ؟

جراحی دندان عقل نهفته درد دارد ؟

از آن جایی که تقریبا همه دندان درد را تجربه کرده ایم، زمانی که برای جراحی به دندانپزشک مراجعه می کنیم، تمام ذهن و فکر و خیالمان به سمت درد آن می باشد. مخصوصا زمانی که دندان عقل دندان مورد نظر باشد. همانطور که می دانید این دندان دارای شش کلاس مختلف می شود که برخی از آنها نمایان و برخی دیگر نهفته است. در هر دو صورت باید جراحی انجام شود اما در نهفته ها ابتدا با عکس گرفتن مکان آن را مشخص و جراحی را شروع می کنند. نگران درد آن نباشید، زیرا دندانپزشک از بی حس کننده های موضعی استفاده می کند و آنها را با استفاده از سوزنی بسیار ظریف به اطراف محل مورد نظر تزریق می کند. در انتها پزشک بافت شکافته شده را با نخ های مخصوص بخیه می زند تا زخم مورد نر سریع تر جوش بخورد و درمان شود.

جراحی دندان شکسته

جراحی دندان شکسته

برخی از مواقع در هنگام غذا خوردن به طور ناگهانی صدایی زیر دندان های شما احساس می شود که لحظه ای بسیار ناخوشایندی را تجربه می کنید. پس از مدتی که از اون حالت خارج شدید، متوجه می شوید که یکی از دندان های شما شکسته و آه و افسوس می خورید که چرا این اتفاق افتاد. اگر شانس بیارید و مقدار کمی از آن پریده باشد، خوب با یک جراحی ساده رفع می شود اما در صورتی که شکستگی عمیق و زیاد باشد، احتمالا پزشک به شما توصیه کند که عصب کشی و سپس پر کنید. در برخی از مواقع نیز روکش تجویز می شود تا از آن محافظت کند. اما گاهی نیز در صورتی که شکستگی به گونه ای باشد که نتوان آن را درمان و ترمیم کرد، دندانپزشک به ناچار آن را از دهان خارج می کند.

جراحی سینوس دندان

جراحی سینوس دندان

طی سالیان اخیر لیفت سینوس بسیار در میان عموم رایج شده است. بیشتر کسانی که یک یا چند دندان خود را از دست می دهند، در فکر ایمپلنت دندان می باشند و اگر استخوان کافی در فک بالا وجود نداشته باشد تا ایمپلنت ها را مهار کند، معمولا پزشکان متوسل به لیفت سینوس می شوند. این روش یک عمل جراحی می باشد که با استفاده از آن استخوانی به فک بالایی اضافه می شود تا دندان های آسیا و نیش را به آن متصل کند. به این روش در برخی از مواقع پیوند سینوس نیز گفته می شود. این استخوان های پیوندی میان استخوان فک و سینوس های آرواره بالا در دو طرف بینی قرار می گیرند. همچنین غشای سینوسی به سمت بالا کشیده می شود تا جای کافی برای استخوان وجود داشته باشد. این عمل را معمولا جراح فک و صورت و یا پریودنتیست انجام می دهد.

جراحی دندان شیری

جراحی دندان شیری

کودکان به طور معمولا از بدو تولد ۱۲ دندان شیری در دهان خود دارند. این دندان ها در درون لثه های آنها مخفی می باشند و منتظر رسیدن زمان موعود برای بیرون آمدن هستند. زمان بیرون زدن این دندان ها در کودکان متفاوت می باشند. برخی از والدین به خاطر اینکه این دندان ها در آینده می افتند، به آنها زیاد اهمیت نمی دهند. زمانی که دندان های شیری پوسیده و آسیب زیادی دیده باشند، دندانپزشک چاره ای جز کشیدن و جراحی ندارد. امکان دارد که این دندان ها به دندان های زیرین خود آسیب بزند و در برخی از موارد موجب مرگ رگ های خونی و اعصاب آنها شود. به همین دلیل جراحان تصمیم به کشیدن آن می کنند.

جراحی دندان شبانه روزی

جراحی دندان شبانه روزی

شاید شما نیز تجربه بیدار ماندن یک شب تا صبح به خاطر دندان دردی را داشته باشید. در قدیم معمولا چاره ای جزء صبر کردن تا صبح نبود و بیمار معمولا با خوردن مسکن و یا بی حس کننده سعی می کرد تا از درد آن بکاهد. اما در حال حاضر برخی از مراکز درمانی هستند که تا صبح به خاطر رضایت مشتری خدمات ارائه می کنند و به صورت شبانه روزی باز هستند. در حال حاضر در بیشتر مناطق کشور اینگونه مراکز درمانی دایر است و معمولا یک پزشک برای شیفت شب در آن حاضر می باشد.

جراحی دندان افزایش طول تاج

عمل دندان افزایش طول تاج

در برخی از مواقع نیاز است تا لثه جراحی شود و به سمت بالا لیفت شود. این عمل با هدف رفع مشکلات استحکام لثه و نیز استخوان انجام می شود. همچنین می توان از این روش برای زیبایی دندان ها نیز استفاده کرد. اما افزایش طول لثه زمانی لازم است که دندان های شکسته و یا پوسیده پوشیده شده باشند. در این عمل میزان بافت لثه را کاهش می دهند و استخوان زیرین آن را نیز تا جایی که مورد نیاز است به عقب می کشند تا فضای بیشتری برای دندان در دسترس باشد. اما برخی از افراد این عمل را به این خاطر انجام می دهند که در زمان خنده لثه کمتری دیده شود.

جراحی دندان روکش شده

عمل دندان روکش شده

افرادی که دندان های خود را لمینت کرده اند، ممکن است بعد از مدتی آن دندان ها دوباره نیاز به ترمیم داشته باشند. یا اینکه چسب روکش مورد نظر تمام شده باشد و بیوفتد. این دسته از افراد می توانند با مراجعه دوباره به دندانپزشک از آنها درخواست کنند تا دوباره روکش را ترمیم و درمان کنند. پزشک در صورت نیاز به تعمیر آن را ترمیم می کند و سپس با اندازه گیری دقیق مکان آن را مشخص و در نهایت جا می زند.

سوالات متداول

مدت زمان بهبودی محل عمل پس جراحی دندان چقدر است؟

بستگی به نوع عمل دارد.

آیا برای کاهش هزینه های جراحی دندان می توان از بیمه استفاده نمود؟

بله امکان دارد.

پس از جراحی دندان میتوان غذا خورد؟

بله ولی با احتیاط

آیا جراحی دندان را توسط دکتر عمومی هم می توان انجام داد؟

بهتر است به متخصص مراجعه کنید؛چون علمش بیشتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *