کامپوزیت دندان چیست؟

انواع کامپوزیت دندان کدام است و عوارض و مراقبت های آن چیست؟ + تخفیف ۷۰ درصدی قیمت

کامپوزیت دندان از جمله مواردی است که افراد زیادی برای این عمل به دندانپزشک مراجعه می کنند. با استفاده از این روش می توان نقص های دندان انسان را برطرف نمود. این روش طی دو جلسه انجام می شود. این کار توسط متخصصان مربوط به این روش صورت می گیرد. پزشک با گذاشتن لایه های مختلفی بر روی دندان، به آن شکل و نما می بخشد. و این روش با استفاده از نور بر روی محل می چسبد. انواع این روش، مزایا و معایب و کلیه موارد لازم در در این مقاله به شما گفته می شود.

  • جهت کاهش هزینه ها و دریافت بیمه دندان پزشکی معتبر همین حالا به سایت زیبا جراج زنگ بزنید.
کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت، یکی از روش های لمینت دندان است و از ماده ای به نام رزین تولید می گردد. و دقیقا همان ماده ای است که جهت پر کردن استفاده می شود. در این روش نیازی نیست که قالب دندان در آزمایشگاه ساخته شود. از جمله چالش های این روش می توان به خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان اشاره کرد. روش ونیر آن بیش تر برای دندان های جلو به کار می رود. و نواقص دندان های جلو را برطرف می کند. به نواقصی مانند، شکستگی، لب پر شدن و یا تغییر رنگ می توان اشاره نمود.

کامپوزیت دندان، بر خلاف لمینت طی ۲ تا ۳ جلسه انجام می شود. به طور کلی مراحل این روش شامل یک لیفت لثه است. مرحله ی دوم آماده سازی کوچکی صورت می گیرد. مرحله ی سوم انتخاب و تعیین رنگ است. مرحله ی چهارم عایق سازی و اسید پاشی، شستن و خشک کردن بوده است. در مرحله ی پنجم ارتودنتیست، کامپوزیت ونیر را در محل قرار می دهد. در مرحله ی پایانی یعنی مرحله ی هفتم پزشک، لثه را شست و شوی فیزیولوژیک می دهد. که البته این مرحله پس از درمان صورت می گیرد.

انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان کدام اند؟

همان طور که گفتیم متخصص زیبایی مواد پلیمری را روی تک تک دندان ها قرار می دهد. و متناسب با دندان های هر فرد مشکلات را برطرف می کند. خود کامپوزیت به دو دسته ی ونیر و رزین تقسیم می گردد. مراجعه کنندگان به دلیل هزینه ی کمتر، سریع بودن درمان، آسیب کمتر و طبیعی بودن بیشتر، ونیر را انتخاب می کنند. ونیر یکی از بهترین روش های جایگزین پورسلین بوده و در دنیا شناخته شده است.

انواع مارک کامپوزیت شامل میکروفیل، میکروهیبرید، نانوفیل را می توان نام برد. البته هر کدام از این مارک ها کشور سازنده ای دارد. هر کدام از این مارک های کامپوزیت معایب و مزایایی دارد؛ البته لازم به ذکر است که نوع آمریکایی شرکت سازنده بهترین بوده است. ولی باز هم نمی توان دقیق اشاره کرد که کدام بهترین است؛ چرا که قبل از هر چیزی پزشک و مهارت او در نصب مهم ترین عامل در این عمل است.

آمالگام چیست؟

آمالگام چیست؟

به مواد پر کننده ی نقره ای آمالگام گفته می شود. این ماده مخلوطی از جیوه، مس، نقره و سرب است. ۵۰ درصد از این ترکیب را جیوه تشکیل می دهد و باعث ایجاد موادی مستحکم و پایدار می شود. طول عمر این ماده بسیار بالا بوده و حدود ۱۰ الی ۱۶ سال دوام دارد. ولی تیره بودن این مواد شکل خوشایندی در دهان ایجاد نمی کند. برعکس کامپوزیت ها عمر کم تری دارند. ولی به لحاظ ظاهری، هم رنگ دندان ها بوده و این یک مزیت به شمار می رود.

معایب کامپوزیت دندان که باید بدانید

از جمله عوارض کامپوزیت دندان می توان به طول عمر کم آن اشاره نمود. طول عمری بین ۳ تا ۷ سال، که با مراقبت و نگهداری صحیح می توان آن را تا ۷ سال حفظ کرد. زرد شدن کامپوزیت به مرور زمان از معایب این روش است رنگ پذیری این روش درمان نسبت به ونیر بسیار بالاتر است. البته درمان به این روش استحکام خوبی دارد ولی همانطور که گفته شد طول درمان کم است.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

طول عمر کاپوزیت دندان بین ۳ تا ۷ سال اشاره شده است. و این کاملا به خود فرد بر می گردد که روش های صحیح نگهداری را رعایت کند. هم چنین این روش به ترمیم نیاز دارد. و درمانی دائمی برای شما نیست. این روش پیشرفته یکی از محبوب ترین ها در بین مردم است.

روش های نگهداری و مراقبت چیست؟

برای دوام بیشتر باید مراقبت هایی را پس از پایان عمل کامپوزیت انجام داد. فشار نیاوردن به دندان ها، رعایت بهداشت دهان و دندان هم چنین رعایت رژیم غذایی را می توان نام برد. اگر رژیم غذایی رعایت نشود امکان ایجاد لکه هایی بر روی دندان می گردد. همان طور که دندان های اصلی نیاز به رعایت بهداشت دارند. بعد از درمان هم دندان ها باید بهداشتشان حفظ گردد. پس به صورت روزانه این موارد را انجام دهید. مواردی مانند نخ کشیدن، مسواک زدن، خوردن آب بعد از صرف غذا، کنار گذاشتن عاداتی مانند ناخن جویدن و مداد و یا شی را در دهان قرار دادن را راعایت نماییم.

هزینه ی کامپوزیت دندان

هزینه ی کامپوزیت دندان

برای محاسبه ی قیمت کامپوزیت دندان ابتدا باید تعداد دندان ها بررسی شود. نوع موادی که استفاده می شود در هزینه تاثیر دارد. با توجه به مهارت پزشک می توان گفت که بر روی تعیین قیمت نهایی موثر است. به طور مثال اگر حالت کلی فک بالا قابل دید است ۸ عدد و چنان چه دو فک قابل دید است ۱۴ الی ۱۶ عدد نیاز به کامپوزیت دارد. و قیمت هر واحد دندان با توجه به مواردی که گفته شد متفاوت است. پر کردن دندان با کامپوزیت دو برابر نسبت به مواد نقره ای هزینه بر است. قیمت کامپوزیت دندان در سال ۹۹ نسبت ب سال گذشته به دلیل افزایش ارز کمی افزایش داشته است.

کامپوزیت دندان سفید

کامپوزیت دندان سفید

برای اینکه بتوانید کامپوزیت و دندان های طبیعی خود را سفید کنید باید از قبل برنامه ریزی کنید. پس اگر برنامه دارید تا دندان های طبیعی خود را سفید کنید، باید قبل از کامپوزیت اقداماتی را انجام دهید وگرنه پس از آن دشوار می شود. در صورتی که از سفیدی و تمیزی دندان های خود راضی بودید، با مشورت دندانپزشک اقدام به کامپوزیت آن کنید. اما زمانی که دندان هایتان کامپوزیت شد و قصد داشتید آنها را سفید کنید باید از روش های زیر استفاده کنید. اولین روش استفاده از مسواک های نرم می باشد. توجه داشته باشید که مسواک های زبر ممکن است به کامپوزیت ها آسیب برساند و از عمر آنها بکاهد.

همچنین در صورتی که سیگار مصرف می کنید، آن را برای همیشه ترک کنید. زیرا تنباکو موجب می شود تا دندان های شما زرد شوند. خمیرهای پولیش مخصوصی وجود دارند که می توانید آنها را روی کامپوزیت های دندان خود بکشید تا سفید شوند. مارک های مختلفی از آنها در بازار موجود است که اگر با توصیه پزشک باشد بهتر است. همچنین از جوش شیرین نیز می توانید برای این منظور استفاده کنید. این ماده گیاهی حاوی موادی سفید کننده می باشد و از سالیان دور به همین منظور استفاده می شده است.

کامپوزیت دندان سرامیکی

کامپوزیت دندان سرامیکی

زمانی که می خواهید از سرامیک استفاده کنید، باید دندان ها تراش داده شوند. این روش معمولا ۲ تا ۳ هفته زمان می برد تا قالب های گرفته شده آماده شوند. لمینت سرامیگی پوششی سخت و براق دارد. در جلسه نخست معاینه و سپس قالب گرفته می شود. در جلسات بعدی تراش، قالب گیری و ساخت پروتز انجام می شود که ممکن است ۳ تا ۴ ساعت زمان ببرد. سپس در جلسه دیگری این سرامیک ها در دهان روی دندان کار گذاشته می شوند. از این روش نیز برای بهبود و اصلاح فاصله های بین دندان ها، شکستگی و شکل ظاهری استفاده می شود.

dental composite سارمکو

dental composite سارمکو

این کامپوزیت تولید کشور سوئیس می باشد که یکی از بهترین مارک های بازار استو از مهمترین ویژگی های آن طول و دوام خوب می باشد که اهمیت به سزایی دارد. البته ناگفته نماند که طول و عمر معمول کامپوزیت ها ۵ سال می باشد و در صورتی که بیمار نتواند به خوبی از آنها مراقبل کند، این مدت به سه سال کاهش می یابد. یکی دیگر از خصوصیات این کامپوزیت شفافیت و زیبایی آن می باشد. استحکام و مقاومت نیز از دیگر ویژگی های آن محسوب می شود. سارمکو از متاکریلات ساخته شده است. مونومرهایی رزین کامپوزیت با دندان های بیمار سازگاری زیادی دارند و در نتیجه آلرژی کمتری تولید می شود تا به دندان آسیب برساند.

کامپوزیت دندان سوئیسی

کامپوزیت دندان سوئیسی

همانطور که می دانید کامپوزیت هایی که با ذرات سرامیک ساخته می شوند، نخستین بار توسط کشور لیختن اشتاین با برند IPS تولید و به بازار عرضه شد. این کشور در همسایگی کشور سوئیس قرار دارد و به همین دلیل است که اکثر مردم تصور می کنند که این کامپوزیت سوئیسی می باشد. کشورهای دیگری نیز هستند که این نوع از مواد را تولید می کنند که آمریکا، سوئیس، آلمان، ژاپن و چند مورد دیگر شامل آنها می شود. اما ناگفته نماند که برند IPS یکی از شاخص ترین مارک های موجود می باشد.

کامپوزیت دندان یا لمینت

کامپوزیت دندان یا لمینت

سوالی که شاید در ذهن متقاضیان وجود داشته باشد و دچار سردرگمی شده باشند. البته قبل از اینکه به خواندن ادامه مطلب ادامه دهید، توصیه می کنیم که مشورت با پزشک را فراموش نکنید. اما  روکش ها طوری تولید می شوند که درست همانند دندان های طبیعی شما باشند. گفته می شود که لمینت های سرامیکی طبیعی تر می باشند زیرا از موادی ساخته شده اند که زمانی که نور به آنها می تابد، آن را شبیه به مینای دندان بازتاب می دهد. اما روکش های کامپوزیت تنها زمانی که پولیش می شوند طبیعی به نظر می رسند. از کامپوزیت معمولا برای موارد خفیف تر استفاده می شود. در صورتی که مشکل دندان های شما آنچنان شدید نیست، معمولا دندان پزشک این روش را توصیه می کنند.

کامپوزیت دندان یا بلیچینگ

کامپوزیت دندان یا بلیچینگ

همانطور که می دانید یکی از اهداف هر دو روش سفید کردن دندان ها می باشد. در روش بلیچینگ ماده ای روی دندان ها مالیده می شود تا سطح رویی آن از وجود لکه و پوسیدگی پاک شود. اما در کامپوزیت دندان ها مقداری تراش خورده می شوند و سپس قالب هایی آماده و کار گذاشته می شوند. پس در بلیچینگ هیچ گونه تغییری در فرم ظاهری دندان ها ایجاد نمی شود اما در مقابل کامپوزیت دندان ها تراش خورده می شوند. همچنین از دیگر کاربردهای کامپوزیت این می باشد که می توان با استفاده از آن فرم، اندازه و ظاهر دندان ها را نیز اصلاح کرد. در حالی که در بلیچینگ این امکان وجود ندارد.

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی

همچنین امکان دارد که بین کامپوزیت و ارتودنسی نیز سردرگم شده باشید. معمولا توصیه می شود که در صورتی که میزان نامرتب بودن و کجی دندان ها جزئی بود، می توان کامپوزیت را انتخاب کرد. شاید یک دلیل آن کم هزینه بودن آن باشد. اما در برخی از مواقع دندان ها به صورتی است که باید از ارتودنسی استفاده کنیم. به طور مثال دندان ها زمانی که به شدت نامرتب است، ارتودنسی بهترین روش می باشد.

کامپوزیت دندان شکسته

کامپوزیت دندان شکسته

دوام و طول عمر کامپوزیت معمولا ۵ تا ۷ سال می باشد. در نتیجه پس از این مدت این امکان وجود دارد که برخی از آنها بشکنند و یا ترک بخورند. در این صورت نیاز به ترمیم دارند و با مراجعه به دندانپزشک کار را باید آغاز کرد. ترمیم این دندان ها معمولا درد و خونریزی در پی نخواهد داشت و بسیار راحت انجام خواهد شد. در برخی از موارد لایه هایی روی کامپوزیت قرار می دهند تا ضخیم تر شود. توصیه می شود که برای تعمیر و ترمیم دندان های شکسته به همان پزشکی مراجعه کنید که آنها را کار گذاشته است. پس از برداشتن کامپوزیت های شکسته آنها را با استفاده از لیزر سفت می کند تا با مینای دندان پیوند بخورند. گفتنی است که در صورتی که کامپوزیت این دندان ها را به موقع درمان نکنید، امکان دارد که به ریشه دندان برسد و آسیب بزند.

سوالات متداول

بهترین مارک کامپوزیت دندان چیست؟

مارکی به نام ایویکولار ips، کیفت و ماندگاری بالایی دارد. و برند هایی مانند کازمادنت و اولترادنت به جهت کیفیت و رنگ در اولویت هستند. ولی باز هم قبل از اولویت برند، انتخاب پزشک مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آیا کامپوزیت دندان به راحتی می شکند؟

خیر این روکش ها استحکام بالایی دارند و شکنندگی آن نسبت به نوع سرامیکی بسیار پایین است.

کامپوزیت دندان طی چند جلسه انجام می شود؟

۲ الی ۳ جلسه

آیا کامپوزیت دندان نیاز به ترمیم دارد؟

بله

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

بین ۳ تا ۷ سال است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *