شوره مو چیست

شوره مو را چگونه درمان کنیم؟ بهترین روش برای رفع شوره مو

به ریخته شدن سلول های مرده ی اسکالپ بر روی پوست سر، شوره مو می گویند و نباید با خشکی هایی که به صورت پوسته پوسته بر روی سر ایجاد می شوند اشتباه گرفته شود. شوره ی سر یک اختلال رایج در بین افراد بوده که به شکل ذراتی ریز و سفید رنگ بر روی موها دیده می شود و این موضوع برای خیلی از افراد آزار دهنده است. در اکثر موارد می توان این اختلال را با استفاده از شامپوها و روش هایی برطرف نمود ولی اگر رفع نشد باید درمان را جدی تر آغاز نمود. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد شوره ی سر، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا آگاهی خوبی را به دست آورید.

شوره مو چیست

شوره مو چیست

پوست انسان به طور مداوم در حال بازسازی سلولی است و این به این معنا بوده که در تماس مداوم با فضای پیرامون اپیدرم یا همان پوست خارجی در لایه ی بیرونی از بین می رود و نیاز به جایگزین دارد. البته این جایگزینی در تمام قسمت های بدن وجود داشته ولی وقتی که در اسکالپ سر این روند افزایش پیدا می کند باعث ایجاد ذراتی ریز شده که در روی موها به راحتی دیده می شود که به این ذرات، شوره می گویند. از علل ایجاد شوره ی مو می توان به این موارد اشاره نمود:

الف) کم شستن موهای سر: اگر فرد موهای خود را دیر به دیر بشوید باعث جمع شدن چربی ها بر روی سر شده، در نتیجه منجر به شوره می گردد.

ب) مخمرهایی به شکل قارچ یا ماساله زیا: این مخمر بر روی سر بسیار از افراد بزرگسال وجود دارد ولی ممکن است در برخی از این افراد سبب سوزش و خارش شود در نتیجه رشد سلول های پوستی را زیاد می کند. بنابراین سلول های اضافی می میرند و می ریزند و به شکل ذراتی سفید رنگ بر روی موها و حتی لباس دیده می شوند.

ج) حساسیت هایی که فرد به محصولات مراقبت از مو دارد: کسانی هستند که زمانی که از رنگ مو و یا مواد آرایشی استفاده می کنند دچار التهاب و قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست سرشان می شود.

د) پوست های چرب و حساس: این مشکل، یکی از شایع ترین موارد شوره ی سر بوده که علائم آن این است که پوست، قرمز و چرب بوده و با پوسته هایی سفید و زرد پوشیده شده است.

ه) پوست خشک: اکثر پوسته پوسته شدن ناشی از پوست خشک، نسبت به عوامل دیگر بروز شوره کوچک تر هستند و چربی کمی دارند. اگر شوره ی سر شما از خشکی باشد، در نتیجه قسمت های دیگر بدن مانند دست و پاها هم خشک است.

درمان شوره مو

درمان شوره مو

شوره مو به انگلیسی dandruff hair است و امروزه به صورت یک اختلال در بسیاری از افراد دیده می شود که موجب نارضایتی و ناراحتی آن ها شده است. شوره مو سر به شکل ذراتی ریز بر روی موها و حتی بر روی لباس دیده می شود، البته امروزه با روش ها و شامپوهای درمانی که مخصوص شوره ی سر است می توان این اختلال را از بین برد. برای درمان شوره ی سر علاوه بر راه های دارویی و شامپوهای ضد شوره مانند پریتیون زینک، سلنیوم سولفاید می توان از یک سری مراقبت های پوستی استفاده نمود. این مراقبت های پوستی و درمانی شامل موارد زیر است:

الف) از خارش پوست سر پرهیز کنید.

ب) ماساژ دادن پوست سر و استفاده از فشار پخش شده ی شیر دوش آب

ج) استفاده از آب بسیار ولرم برای شستن موها

د) خشک کردن موها بدون استفاده از ابزارهای خشک کن و یا حدالامکان با دمای پایین

ه) بهداشت سر را رعایت کردن و عوض نمودن روبالشتی

م) استفاده نکردن سیگار و مشروبات الکلی

ز) با توجه به نوع پوست خود شامپویی مناسب را برگزینید.

رفع شوره مو

رفع شوره مو

برای رفع شوره ی سر، درمان های دارویی و شامپوهایی مخصوص تولید می گردد که می تواند در کنار مراقبت هایی که فرد انجام می دهد شوره ی سر را از بین برد. برای رفع شوره ی سر درمان های خانگی هم وجود دارد که می توان از شر این ذرات سفید خلاص شد، یکی از این روش ها، جوش شیرین بوده و طریقه ی استفاده هم این گونه است که ابتدا جوش شیرین را با آب مخلوط می کنیم و سپس موها را با این محلول کاملا خیس و شست و شو می کنیم. به مدت بیست دقیقه باید این محلول بر روی پوست سر بماند، سپس موها را با شامپوی مخصوص پوست خود می شویید. روش دیگر، استفاده از ماست بوده، این مواد خوراکی بسیار برای پوست و موی شما مفید است و راهی عالی برای از بین بردن شوره ی سر به شمار می آید. ماست را بر روی پوست سر به مدت ۲۰ دقیقه می گذاریم سپس با مقداری شامپو، موها را می شوییم.

علت شوره مو

علت شوره مو

شوره ی سر به علت های متفاوتی رخ می دهد، پیدایش شوره می تواند به دلایلی مانند تغذیه ی نامناسب، هیجان و استرس، هوای گرم و مرطوب، هوای سرد و خیلی خشک، به هم ریختگی هورمون ها، مصرف بی اندازه مواد آرایشی و رعایت نکردن بهداشت مو باشد. از جمله درمان های غیر دارویی برای رفع شوره ی سر می تواند شامل برس زدن منظم موها باشد؛ چرا که این عمل می تواند در خون رسانی موثر باشد و در نتیجه تغذیه ی پوست به خوبی انجام شود. بهتر است قبل از خوابیدن موهای خود را شانه کنید، به گونه ای که موها در جهات مختلف برس زده شود. برس زدن باید حدودا ۱۰۰ مرتبه در قسمت های مختلف سر انجام شود تا جریان خون به خوبی انجام شود. برای شست و شو موهای خود بسیار اهمیت دارد که از شامپویی مناسب پوست خود استفاده نمایید و هم چنین با توجه به جنس موهایتان می توانید اندکی مواد تقویت کننده داخل شامپوی خود بریزید. در مواردی که فرد دارای شوره ی سر خفیف است می توان از شامپوهایی ملایم استفاده نمود ولی در مواردی که شوره زدن در موی سر فرد شدید است باید از شامپوهای دارویی استفاده کرد.

برای شوره مو چی خوبه

برای شوره مو چی خوبه

برای پیشگیری از شوره ی مو بهتر است که شامپویی مناسب با جنس موی خود تهیه نماییم و به موقع موها را شست و شو دهیم، هم چنین از آب ولرم برای شستن موها استفاده کنیم. بهتر است که شب ها قبل از خواب موها را به آرامی شانه بزنیم؛ چرا که این کار جریان خون را در پوست افزایش می دهد و سبب می شود تا مواد مغذی به همه ی نواحی پوست برسد. البته کسانی که شوره ی خفیفی دارند می توانند از شامپوهایی مناسب استفاده کنند ولی در مواردی که فرد به شدت شوره می زند بهتر است که از شامپوهای دارویی برای شست و شوی موهایش استفاده نماید. هم چنین می توان از درمان های سنتی و داروهای گیاهی و یا ماسک های گیاهی برای رفع شوره ی سر استفاده نمود که عوارضی نخواهد داشت.

از بین بردن شوره مو

از بین بردن شوره مو

برای برخی سوال پیش می آید که شوره مو سر چیست ، و جواب این سوال این است که پوست به طور مکرر در حال بازسازی سلول ها می باشد و این عمل در پوست سر هم انجام می شود، وقتی که در اسکالپ سر این روند افزایش پیدا می کند باعث ایجاد ذراتی ریز شده که به آن شوره می گویند. شوره مو در کودکان هم مانند بزرگسالان شایع است به گونه ای که حتی در کودکان این اختلال بیش تر دیده می شود. شوره ی سر در کودکان به علت عدم رعایت موارد بهداشتی ایجاد می شود که باید آموزش هایی را در این زمینه به کودک خود آموخت. برطرف كردن شوره مو می تواند به صورت گیاهی و یا با استفاده از روش هایی مانند انواع شامپوهای ضد شوره و دارو درمانی انجام شود. برای درمان شوره مو سر می توان این مراقبت ها را ابتدا انجام داد: یک) نخاراندن موهای سر ب) برای شست و شو موها از آب بسیار ولرم استفاده نمایید. ج) پرهیز از دخانیات ن) شستن به موقع موها.

شوره در حیوانات

شوره در حیوانات

شوره مو گربه از جمله مشکلات مهم صاحبان این حیوانات است که با برس زدن این شوره ها از بین نمی رود و فقط موها و سلول های مرده پوست گربه از بین می رود. البته شست و شوی گربه باعث می شود تا شوره ها از بین برود و حیوان کاملا تمیز شود، البته در مواردی که گربه ی شما از آب متنفر است، می توانید از حوله ای خیس برای تمیز کردنش استفاده نمایید. شوره مو سگ هم می تواند با شست و شوی او از بین برود، البته در مواردی می توان از محلول هایی مخصوص برای رفع این ذرات سفید رنگ استفاده نمود.

سوالات متداول در مورد شوره سر

سوالات متداول در مورد شوره سر

آیا شوره مو درمان دارد؟

با رعایت یک سری نکات و استفاده از شامپوهایی مخصوص می توان این مشکل را برطرف نمود.

آیا شوره در موی حیوانات هم ایجاد می شود؟

این مشکل در حیوانات هم وجود دارد و می توانید با یک سری محلول های مخصوص، شوره ی گربه و یا سگ خود را رفع نمایید.

آیا آب داغ باعث ایجاد شوره سر می شود؟

بهتر است که موهای خود را با آب ولرم ملایم شست و شو دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *