شکاف لب

شکاف لب در نوزاد چرا به وجود می آید؟

در این مقاله می خواهیم درباره ی شکاف لب که یک نقص در دوران زایشی است صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه زیبا جراح باشید.

شکاف لب و کام

شکاف لب و کام

شکاف لب در هنگام جنینی شکل پیدا می کند و به این صورت است که یک شکاف و یا فاصله ای در فضای باز و در دهان به وجود می آید. این شکاف می تواند بزرگ و یا کوچک باشد که لب را به بینی اتصال می دهد.

علل به وجود آمدن شکاف کام و لب به طور دقیق مشخص نشده است. اما پزشکان بر این باورند که این نقص به دلیل تاثیرات عوامل ژنتیکی و محیطی رخ می دهد. هم چنین اگر یک یا هر دو والدین ژن ناقص مربوط به این نقص را داشته باشند، احتمال این که فرزند آن ها نیز دچار این نقص شود زیاد است.

والدین کودکان

اگر والدینی دارای کودکی هستند که این مشکل را دارد، آن ها نیز به همان اندازه ای که کودک درگیر این بیماری است، درگیر هستند. والدین باید عشق و محبت بیشتری به فرزند خود داشته باشند و او را همیشه حمایت و پشتیبانی کنند، هم چنین در زمان مناسب کودک خود را برای معاینه به مطب پزشک ببرند تا پزشک او را معاینه کند. بعد از معاینه نیز پزشک کار های لازم را برای شروع درمان کودک انجام می دهد، که اگر شکاف لب عمیق باشد معمولا پزشک جراحی را مناسب کودک می داند و او را برای جراحی آماده می کند.

آمار آمریکا

هم چنین والدین به یاد داشته باشند که اگر کودک آن ها این مشکل را دارد، در سریع ترین زمان برای رفع این مشکل اقدام کنند، چرا که هر چه سریع تر اقدام کنند، درمان نتیجه بهتری برای فرزندشان خواهد داشت. بر اساس تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده است، سالانه بیش از ۷۰۰۰ نوزاد با این وضعیت و مشکل در آمریکا متولد می ‌شوند. این آمار برای ایران نسبت به آمریکا بسیار کم تر است، چرا که یکی از دلایل به وجود آمدن این مشکل مصرف مشروبات در دوران بارداری است که در ایران این مورد بسیار کم مشاهده شده است. لب شکری ممکن است یک ‌سویه نا کامل، یک ‌سویه کامل یا دو سویه کامل باشد.

 شکاف لب نوزاد


شکاف لب نوزاد

کودکانی که این مشکل را دارند، در این وضعیت مادر هنگام شیر دادن به فرزندش، ممکن است شیر هنگام تغذیه از بینی کودک خارج شود، چرا که مانع بین دهان و بینی در این کودکان غیر طبیعی و غیر نرمال است. در کودکان دچار این نقص مادرزادی احتمال این را دارد که مشکلاتی در خصوص دندان نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است دندان لق داشته باشند و یا تعداد دندان های آن ها بیشتر باشد.

عمل برای نوزاد به این صورت انجام می شود که در حین انجام عمل جراحی ترمیمی لب شکری، نوزاد تحت بیهوشی قرار می گیرد و یک جراح به کمک هر دو لبه جدا شده لب، شکاف را می بندد و باعث عریض تر شدن لب کودک خواهد شد، به بیان ساده تر هدف از عمل بسته شدن شکاف است.

هم چنین پزشکان برای عمل توصیه می کنند که کودک بین ۶ تا ۱۸ ماه سن داشته باشد، تا عمل ترمیم شکاف کام را انجام دهند. در حین عمل، ماهیچه ها و بافت های دو طرف کام یا سقف دهان کاملاً به هم وصل می شوند تا از این طریق شکاف بسته شود. روند ترمیم در این عمل کمی طولانی تر است، چرا که به همکاری کودک بستگی دارد تا روند ترمیم به مشکل برخورد نکند. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه عمل زیبایی لب را برای دریافت تخفیف مطالعه کنید.

 شکاف لب چیست


شکاف لب چیست


شکاف لب جنین بیشتر به صورت ژنتیکی بوده و در دوران حاملگی و زمانی که جنین در حال رشد است این اتفاق می افتد. کامل و سالم بودن لب علاوه این که در زیبایی صورت بسیار حائز اهمیت است برای مکیدن، صحبت کردن نیز بسیار مهم است و اگر نوزادی شکاف لب داشته باشد، این مشکلات برای او به وجود می آید. البته امروزه افراد که به اصطلاح لب شکری هستند در همان کودکی با جراحی این مشکل را برطرف می کنند، این مشکل یک نوع بیماری است که در آن یک شکاف در لب بالایی، بین دهان و بینی بوجود می آید، ممکن است که این شکاف کوچک و جزئی باشد و یا بزرگ باشد.

به طور معمول برای درمان این بیماری از جراحی استفاده می شود و اگر فرد کودک است باید حدود ۱۰ سال سن داشته باشد. هدف عمل جراحی این است که شکاف بسته شود، بازگرداندن کارایی عضلات و ایجاد یک ظاهر طبیعی برای لب و دهان فرد است. به احتمال زیاد در نتیجه ‌ی همین عمل، بد شکلی بینی نیز بهبود پیدا می کند ولی این امکان نیز وجود دارد که بد شکلی بینی فرد بهبود نیابد و به یک عمل دیگر نیاز داشته باشد تا بینی بهبود پیدا کند.

 شکاف لب و کام چیست


شکاف لب و کام چیست

شکاف لب در نوزادان باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود و می تواند باعث بروز عفونت های مکرر در گوش میانی و مشکلات شیپور استاش در نوزاد شود. استاش مجرایی است که می تواند به تخلیه مایعات از گوش کمک کرده و فشار دو طرف پرده گوش را تعدیل ببخشد. اگر نوزاد شما با عفونت گوش مشکل دارد و لوله‌ های اوستاش آن ها به درستی نمی تواند تخلیه شود، احتمال این که دچار کم شنوایی شود وجود دارد. علاوه بر آن اگر فرزند شما لب شکری باشد و یا شکاف کام داشته باشد، احتمال این وجود دارد که در گفتار و ادای کلمات متفاوت دچار مشکل باشد. مشکلات گفتاری که بخاطره شکاف است معمولاً شامل صدا های تو دماغی یا داخل بینی می شود.

شکاف لب در سونوگرافی انومالی


جراحی شکاف لب باعث درمان، شکاف می شود، پروسه جراحی معمولا به منظور بستن شکاف ایجاد شده و بازسازی صورت و کام کودک انجام می شود. به همین دلیل احتمال این که در چندین نوبت بر روی بیمار عمل جراحی زیبایی صورت بگیرید، وجود دارد.


علت شکاف لب در نوزادان و علت شکاف لب در جنین به صورت ژنتیکی بوده و در دوران حاملگی و زمانی که جنین در حال رشد است این اتفاق می افتد و عواملی که سبب این مشکل می شوند، عبارت اند از: به طور مداوم سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، سوء مصرف مواد مخدر، داشتن دیابت، عدم دریافت ویتامین های ضروری پیش از بارداری مثل اسید فولیک، این عوامل احتمال ایجاد بیماری شکاف لب را در نوازد افزایش می دهد.

سال اول زندگی کودک

عمل شکاف لب برای کسانی که این مشکل را دارند معمولا در هنگام کودکی انجام می شود، چرا که این موضوع علاوه بر این که در چهره، شکل خوشایندی ندارد بلکه در مواردی مانند صحبت کردن و مکیدن چیزی باعث مشکل برای فرد می شود به همین دلیل این جراحی در کودکی انجام می شود.
در جراحی شکاف گوشه لب بهترین حالت برای عمل این است که فرزند شما در سال اول زندگی خود باشد، یعنی بین ۱۰ هفته تا ۱ سالگی باشد. هم چنین اگر فرزند شما شکاف خاصی داشته باشد، پزشک احتمال این که بخواهد به طور موقت اقدام به دوختن شکاف کند تا زمانی که یک جراحی ترمیمی اساسی ترتیب دهد، زیاد است.


برای برخی از افراد سوال به وجود می آید که شکاف گوشه لب از چیست و چگونه ایجاد می شود؟ برای جواب این سوال باید بگوییم که یک شکاف و یا فاصله ای در فضای باز و در دهان به وجود می آید. این شکاف می تواند بزرگ و یا کوچک باشد که لب را به بینی اتصال می دهد و در اکثر مواقع به دلیل ژنتیک و وراثت از والدین به وجود می آید.

شکاف کام لب


عواملی که مادر در هنگام بارداری اگر رعایت نکند، باعث ایجاد شکاف کام و لب شکری برای نوزاد می شود، که این عوامل شامل: به طور مداوم سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، سوء مصرف مواد مخدر، داشتن دیابت، عدم دریافت ویتامین های ضروری پیش از بارداری مثل اسید فولیک، این عوامل احتمال ایجاد لب شکری را در نوازد افزایش می دهد.

هم چنین شکاف می تواند به عنوان یک نقص جداگانه در زمان تولد باشد یا به عنوان بخشی از یک سندرم ژنتیکی بزرگ تر و جدی تر مثل سندرم وان-در-وود یا سندروم ولوکاردیوفاسیال رخ دهد که هر دو اختلال ناهنجاری ژنتیکی هستند.

سوالات متداول درباره ی شکاف لب

سوالات متداول درباره ی شکاف لب

شکاف گوشه لب از چیست و چگونه ایجاد می شود؟

باید بگوییم که یک شکاف و یا فاصله ای در فضای باز و در دهان به وجود می آید. این شکاف می تواند بزرگ و یا کوچک باشد که لب را به بینی اتصال می دهد و در اکثر مواقع به دلیل ژنتیک و وراثت از والدین به وجود می آید.

شکاف باعث به وجود آمدن چه نقصی در نوزاد می شود؟

شکاف می تواند به عنوان یک نقص جداگانه در زمان تولد باشد یا به عنوان بخشی از یک سندرم ژنتیکی بزرگ تر و جدی تر مثل سندرم وان-در-وود یا سندروم ولوکاردیوفاسیال رخ دهد که هر دو اختلال ناهنجاری ژنتیکی هستند.

چه عواملی باعث به وجود آمدن لب شکری در نوزاد می شود؟

به طور مداوم سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، سوء مصرف مواد مخدر، داشتن دیابت، عدم دریافت ویتامین های ضروری پیش از بارداری مثل اسید فولیک، این عوامل احتمال ایجاد بیماری شکاف لب را در نوازد افزایش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *